Hem Gerçek Hem Mecaz Anlamlı Atasözleri

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

hem gerçek hem mecaz anlamlı atasözleri hangileri nelerdir listesi örnekler ile ilgili bilgiler burada melekler Türk dili atasözü açısından çok zengindir melekler :) Her ne kadar tedavülden kalkan atasözlerimiz olsa da..
    Atasözlerimizin kimisi sadece mecaz anlam içerir,kimisi de hem gerçek hem mecaz anlam ihtiva eder.Şimdi vereceğimiz örnekler de hem mecaz hem gerçek anlam taşıyan atasözlerimizdir;

Gülme komşuna gelir başına.
    Damlaya damlaya göl olur.
    Sakla samanı gelir zamanı.
    Minareyi çalan kılıfını hazırlar. Ayağını yorganına göre uzat.
    Can çıkmayınca, huy çıkmaz.
    Balık baştan kokar.
    Sakla samanı, gelir zamanı.
    Ateş düştüğü yeri yakar.
    Ağaç yaşken eğilir.
    Ateş düştüğü yeri yakar.
    Çivi çıkar ama yeri kalır.

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

qüzel :) çoook beğenndim....

3. Mice Massive

Mice Massive Forum Okuru

Hem Gerçek Hem Mecaz Anlamlı Atasözleri konusuna benzer içeriklerimiz
  1. atasözleri

İnanç, göremediklerine inanmaktır. Bu inancın ödülü ise, inandıklarını görmektir. Eti tadan çoban köpeğinden hayır gelmez. Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Cesaret zafere...
  2. bu atasözleri bi baska ya

Buyrun yamyam atasözleri :D Ağanın eli yenmez. Ak Hatçe kara gün içindir. Ayağına yorganına göre tuz at. Anasına bak kızını ye. Yiyemediğin eli öpeceksin. önce can sonra canan yavaş ve tıkanacan. Zenginin eti züğürt yamyamın çenesini yorarmış. Çevir kızı yanmasın. alinti
  3. Ask Atasözleri

ask atasozleri ask atasozu atasozleri Aşık, alemi kendi gibi kör, dört tarafı duvar sanır. Aşık ile mollanın arası iyi olmaz. Aşık ile delinin farkı: Biri gülmez, biri ağlamaz imiş. Aşık ile aşık atılmaz. Aşık dünyayı maşukasının aynası sanır. Aşık yüz bulduğu yerde yatar kalkar. Aşık sazla, maşuk nazla müteselli olur. Aşık ona çoksa, sana dilber mi bulunmaz? Aşık olan geda...
  4. Atasözleri Gerçek Olursa

Atın ölümü Arpadan olsun aç ayı oynamaz körle yatan şaşı kalkar hesabı.. Hatice ye değilNeticeye bakin kedi uzanamadığı ete mundar dermiş dost başa düşman ayağa bakar.. İğne atsan yere düşmez.. Üzüm üzüme baka baka kararır... Terzi kendi söküğünü dikemezmiş... Dost acı söyler...
  5. Forum Atasözleri...

Vay bee :D Artik forumculara özel atasözleri bile yapilmis meleklerim :laugh::laugh::laugh::laugh: Bana avatarını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Üyeye bela gelmez admin kızmadıkça Admin sinirlenmez üye azmadıkça.... Admin üyenin halinden anlamaz Admine üye banlamak kolay gelir Çoklu moderasyon yap, denize at super moderatör deyip geçme, onunda kalbi var Ayağını, üyelik...
  6. Zıt Atasözleri

Atalarımızın da çelişkiye düştükleri durumlar elbet var bi kaç örnek 1. 'damlaya damlaya göl olur' - 'taşıma suyla değirmen dönmez' 2.. 'iyi insan lafın üstüne gelir' - 'iti an çomağı hazırla' 3.. 'bir elin nesi var iki elin sesi var' - 'nerde çokluk orda bo....' 4.. 'fazla mal göz çıkarmaz' - 'azıcık aşım ağrısız başım' 5.. ' kervan yolda düzelir' - ' balık baştan kokar' 6.....
  7. 10 tane hem gerçek hemde mecaz anlamlı atasözü var mı

Arkadaşlarım bana on tane atasözü lazım bu atasözleri hem gerçek hemde mecaz anlam taşımalı teşekkür ediyorum.
  8. Rus Atasözleri

Rus Atasözleri istiyorum sizden ve şimdiden isteğimi yerine getirdiğiniz için tşkler.
  9. 10 tane hem gerçek hemde mecaz anlamlı atasözü yazarmısınız?

10 tane hem gerçek hemde mecaz anlamlı atasözü yazarmısınız? Arkadaşlar merhaba diyor ve sizden 10 tane hem gerçek hemde mecaz anlamlı atasözü yazmanızı rica ediyorum :)

Sayfayı Paylaş

Meleklermekani.Com misafirleri bu sayfayı şunları arayarak geldiler :

1. hem gercek hem mecaz anlamli atasozleri

,
  2. gerçek anlamlı atasözleri