gebe
  1. MaWiM

MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    2.224
    Ödül Puanları:
    113

Hurma diyeti

Konu, 'Diyet - Sağlıklı Beslenme' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

hurma diyeti Ramazan ayının özellikle iftar açılışındaki tercih edilenlerden biri olan hurmanın kilo vermeyede yardımcı olduğunu biliyormuyduuz?
    Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yiyin, 4 kilo verin!Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi`nin araştırmasına göre; sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yenilerek yapılan diyetle daha hızlı kilo veriliyor

Hurma diyeti bilimsel araştırma konusu oldu. Yemeklerden bir saat önce hurma yiyerek ayda dört kilo veren hastalar incelemeye alındı. Tok tutma özelliği nedeniyle önerilen hurma, içinde her türlü vitamini bulundurduğu için tavsiye ediliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, ramazan ayında hurma ile oruç açılmasını da öneriyorlar. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, hurma diyetini bilimsel olarak araştırıyor. Araştırma başkanlığını yürüten Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi 2`nci Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Mesut Başak, "Obez hastalarımız beslenme programlarında hiçbir değişiklik yapmadan yemeklerden önce yalnızca üç hurma yedi. İki ayda bu şekilde sekiz kilo verebildiler" dedi. Sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce üç hurma yenilerek yapılan diyetin iştah kestiği, tok tuttuğu, bağırsak hareketlerini hızlandırarak daha hızlı kilo vermeyi sağladığı iddia ediliyor. Şimdi tıbbi verilerle de bu kanıtlanmaya çalışılacak.

SAHURDA DA YİYİN
    Hurma diyetine başlamak için ramazan ayının son derece uygun olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Mesut Başak, şunları söyledi: "Ramazanda oruç tutan herkese hurma ile oruçlarını açmalarını öneriyorum. İftarda hemen yemek yemek yerine üç hurma yiyip su içtikten sonra bir saat beklemelerini tavsiye ediyorum. İftarlarını bu bir saatten sonra yaparlarsa mideleri açlıktan sonra hazırlık dönemine girer. Çok daha rahat ederler. Çok daha az yemekle çok daha uzun süre tok kalabilirler. Ramazanda bağırsak sorunu yaşayanlar için de çok rahatlatıcı olur. Ayrıca bu sayede kilo da verebilirler. Sahurda da yine yemekten bir saat önce hurma yenmesini öneriyorum. Böylece gün boyunca daha rahat tok kalabilirler."
    İÇİNDE HER ŞEY VAR
    Araştırma kapsamında hurmanın yapısı da incelenmiş. Ortaya çıkan veriler hurmanın ne kadar zengin bir besin olduğunu gösteriyor. 100 gram hurmanın içinde 65 gram karbonhidrat, 2 gram protein ve 0.5 gram yağ buluyor. İçinde frutoz şeker bulunduğu için şeker hastaları için de hiçbir zararı bulunmadığı öne sürülüyor. Şeker, protein ve yağ bulunan tek gıda olduğu için son derece yararlı olduğu savunuluyor. İçindeki yüzde 21 oranındaki lif, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor, kabızlığı önlüyor. A,D,B1, B6, C vitaminlerinin yanı sıra antioksidan vitaminlerin çoğuna sahip. Demir, magnezyum, çinto gibi minerallerin yanı sıra sodyum, patosyum ve kalsiyum da bulunuyor. Bütün bu olumlu yanlarına rağmen hurmada hiç kolesterol bulunmuyor.

Haber Türk

Hurma diyeti konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. hurmanın faydaları

hurmanın faydaları

hurmanın faydaları hurmada kaç kalori var hurma faydaları yaş hurmanın hurma kaç kalori Hurma,bilinen en eski meyve çeşitlerindendir.Yunanlı tarihçi Heredot; incilde ‘hayat ağacı’ olarak adlandırılan hurmadan, tatlı ihtiyacını karşılayan bir yiyecek ve şarap yapımında kullanılan meyve olarak söz etmektedir. Hurma; lezzetli, gıda değeri yüksek ,besleyici ve şifalı niteliklere sahip bir...
  2. hurma

hurma

Malzemeler: - 1 su bardağı süt, - 1 su bardağı erimiş margarin, - 1 çay kaşığı kabartma tozu, - Kızartmak için 2 su bardağı sıvıyağ, - Aldığı kadar un. Yapılışı: Süt ve erimiş margarini yoğurma kabında karıştırın. Aldığı kadar un ilave edin. Kabartma tozu ekleyin. Kulak memesi yumuşaklığında bir hamur yoğurun. Hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp, uzun köfte şekli verin. Biraz...
  3. hurma taze

hurma taze

Rüyada mevsiminde görülen taze hurma, memuriyettir. Mevsimsiz olarak yas ve taze hurma yedigini gören kimse hasta olur. Tüccar için taze hurma ticarettir. Bazilan da rüyada taze hurmayi yemek kendisiyle o kisi arasinda sevinecegi riziktir, dediler. Taze hurma erkek çocuk ile müjdeye ve düsmana galip gelmeye ve namusu hakkinda söylenen seyden kurtulmaya isarettir. Taze hurma, helal rizik, sifa...
  4. Hurma Çekirdeği

Hurma Çekirdeği

hurmanın zararları hurma cekirdegi hurma çekirdeği çekirdeği yutmak tozu Hurma Çekirdeği Hurma çekirdeği, hurmanın içinde sert yapılı, hurmanın bir parçasıdır. Hacmi hurmasına göre değişir. Hurma çekirdeği “kıtmir denen ince bir zarla kaplıdır. Ortasından uzunlamasına bir yarık vardır. Bu yarığa “uhdut” denir. Yarığın içinde ince bir ipçik vardır buna da “fetil denir. Çekirdeğin sırt...
  5. Doç.Dr.Mesut Başak'tan HUrma Diyeti (Tokluk Diyeti)

Doç.Dr.Mesut Başak'tan HUrma Diyeti (Tokluk Diyeti)

hurma diyeti, tokluk diyeti, hurmanın faydaları Sevgili melekler, diyet yapmak isteyip bunu sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek isteyenler için, hurmayla yapılan tokluk diyeti hakkında görüşlerini yazan Doç.Dr.Mesut Başak'ın makalesini sizlerle paylaşıyoruz... Cansızların en üstünü, "mercan" imiş, çünkü tıpkı bir bitki gibi davranıp, bulunduğu kaya üzerinde tutunurmuş....

Sayfayı Paylaş