İş kadınlarının 'annelik duygusu' iş hayatlarında da ön plana çıkıyor

*GüMüŞ*

Yeni Üye
Üye
İş kadınlarının 'annelik duygusu' iş hayatlarında da ön plana çıkıyor
Girişimci zekâya sahip insanlarıyla bilinen Kayseri, artık kadın müteşebbisleriyle de öne çıkıyor. Kentte, sadece erkekler değil kadınlar da fabrika kurup istihdam oluşturarak iş hayatında erkekler kadar başarılı olabileceğini gösteriyor.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]Bunlar arasında Şafak Çivici, Berna İlter ve Aliye Bırakçın başarılı bayan müteşebbisler. Söz konusu iş kadınları başarılarını, iş hayatında annelik duygularıyla hareket etmelerine bağlıyor. Üretim başarılarında, işçilerine anne gibi yaklaşmalarının yattığını anlatıyorlar. Hepsi de erkek ve bayan işçilerinin ev hayatlarını yakından takip ediyor. Bazı sorunlarının çözümünde öncü oluyor. İşçisinin sınava girecek çocuğundan evde eşinin neler yaptığına, hastalıktan doğuma kadar her konuda işçilerinin yanında olup çalışanlarıyla daha iyi diyalog kurduklarını belirtiyorlar. [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Tercümanlık ve halı ticaretiyle iş hayatına atılan Şafak Çivici, kurduğu mobilya fabrikasıyla tam 50 kişiye iş imkânı sağlıyor. İtalya'nın Friuli bölgesinde bulunan mobilya merkezi Manzano'ya sandalye ihracatı yaparak İtalyan gazetelerine başarı hikâyesiyle haber konusu olan Çivici, iki yılda gerçekleştirdiği 3 milyon dolarlık ihracata rağmen kendilerine ait bir ev bile alamamış ve kirada oturuyor. Birikimlerini yeni yatırımlara aktaran Şafak Çivici, bugün için ekonomide yaşanan durgunluğu ihracatla aştığını anlatıyor. Çivici, iş hayatında kadın olmanın avantajlarının ve dezavantajlarının olduğunu sıralayarak, gününü üç ayrı mesai yaparak geçtiğini sözlerine ekliyor. İş kadını Çivici, iş hayatındaki mesai sonrasında evde eşine ve çocuklarına karşı başlayan iki ayrı mesaisi olduğundan bahsediyor. Çivici, "İşte yaşadığım yorgunluktan sonra eve gidiyorum. Eşimin ve ailemin akşam yemeği, bulaşıklar, çamaşırlar derken, ayrı bir yorucu tempoyla çalışıyorum."diyor. Şafak Çivici, iş kadınlarının bu yorucu tempoya karşın bir özelliğinden daha bahsederek, evdeki annelik duygularını işyerinde de çalışanlara karşı gösterdiğine işaret ediyor. Annelik duygusunun ön plana çıkmasını ise yaşadığı şu olaylarla anlatıyor: "Fabrikanın üretim bölümünde gezerken, hemen hemen çalışanlarımın tamamıyla da kısa süreli sohbet ediyorum. Anne olmanın özelliği olsa gerek, hemen çalışanlarıma eşlerini, çocuklarını, çocukları sınava girecekse onun hazırlığı ve sınav sonuçlarını soruyorum. Neler yapabileceklerini anlatmaya çalışıyorum." [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Şafak Çivici, bir personelinin eşinin doğum yaptığını ve hemen hastaneye ziyarete gittiklerini belirterek, bundan sonrasında yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "Hastaneye gittiğimizde personelimizin eşini bulamadım. Sonra kendisine ulaştık. Öğrendik ki, eşinin soyadı başka. Sebebini araştırdık. İmam nikâhlı olduklarını öğrendik. İmam nikâhlı olmalarından dolayı eşinin sağlık güvencesinden de faydalanamadığını tespit ettik. Hemen hastanedeki sorununu çözdük. Birkaç gün sonra eşimle konuştum. Eşimle kendisine maddi anlamda destek verdik ve resmi nikâhlarını kıymalarını sağladık. Bu bize ayrı bir mutluluk verdi." [/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Personelin aileleriyle ilgileniyor [/FONT][FONT=Times New Roman, Times, serif]BRN Uluslararası Danışmanlık ve Dış Ticaret Şirketi ile BRN Yatak, Baza Ev Tekstili fabrikasının kurucusu Berna İlter, annelik duygusunu iş hayatlarına da yansıttıklarını anlatan kadın girişimcilerden. İlter, personelinin tüm sorunlarını bir anne gibi yakından takip ettiğini ifade ederek, "Galiba bizi erkek meslektaşlarımızdan ayıran özellikle bu olsa gerek. Eşimle birlikte çalışıyorum. O da personel ile yakından ilgileniyor, ama ben de onların aile hayatlarını yakından takip ederek, neler yapabilecekleri konusunda manevi yardımlarda bulunmaya çalışıyorum."diye konuştu. [/FONT][FONT=Times New Roman, Times, serif]Vesterm Güneş Enerjileri Fabrikası Genel Müdür Yardımcısı Aliye Bırakçın ise çalışanları arasında açık öğretim lisesi ve açık öğretim fakültesi sınavlarına girenlerin olduğunu belirterek, "Sınavlara hazırlanmaları, sınavlarının nasıl geçtiği gibi konularda onlarla sohbet ediyorum. Sınavlara hazırlık aşamasında da izin veya yol gösterme adına yardımcı olmaya çalışıyorum. Eşlerinin neler yaptığı, çocuklarının nasıl olduğu gibi konularda da sohbet ediyoruz. Hastalık, doğum, düğün gibi farklı programlarında da yanlarında olmaya çalışıyoruz. Eşime göre ben biraz daha fazla ilgileniyorum. Belki bu bizim bayan olmamızdan kaynaklanıyor."diye konuştu. [/FONT]

Geri