gebe
  1. sevgi10

sevgi10 Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    7
    Ödül Puanları:
    18

Kanserli çocuklar kendini yalnız hissediyor...

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında sevgi10 tarafından paylaşıldı.

Kanserle başetmedeki zorlukların, hastalardaki karamsarlığı ve umutsuzluğu artırarak yaşam doyumunu ve arkadaşlık ilişkilerini etkilediğini, bireylerin kendini yalnız hissetmesine sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Hemşirelik Yüksekokulu ve Mersin Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu işbirliğiyle yapılan "Kanserli Çocuklarda Yalnızlık" konulu araştırma, kanserle başetmedeki zorlukların hastalardaki karamsarlığı ve umutsuzluğu arttırarak, yaşam doyumunu ve arkadaşlık ilişkilerini etkilediğini, bireylerin kendini yalnız hissetmesine sebep olduğunu ortaya çıkardı.

Sözkonusu çalışmanın Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği'nde kanser tedavisi gören 9 ile 17 yaş arası 73 çocuk üzerinde yapıldığını açıklayan EÜ Hemşirelik Yüksekokulu Çocuk Sağlığı ve Hemşireliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yılmaz Bal, "Babası ilköğretim mezunu çocukların yalnızlık seviyesinin, lise ve yüksekokul mezunu olanların yalnızlık puan ortalamalarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Çocukların arkadaşlık ilişkilerinden memnun olma seviyesiyle yalnızlık seviyesi arasındaki ilişki incelendiğinde, az memnun olanların yalnızlık puan ortalamaları, memnun veya çok memnun olanlarınkinden daha yüksek bulunmuştur. Çocukların yalnızlık seviyeleriyle geleceğe yönelik düşünceleri incelendiğinde ise olumsuz düşünceye sahip çocuklarınkinin, rahat ve olumlu düşünceye sahip çocuklara oranla daha yüksek olduğu görülmüştür" dedi.

Utangaç, içine kapanık ve karamsar çocukların yalnızlık seviyelerinin daha yüksek olduğunun görüldüğünü kaydeden Yrd. Doç. Dr. Bal, "Geleceğe karşı olumlu düşünceler, bireyin umutlu olduğunu gösterir. Umutlu birey, geleceği için planlar yapar ve bunları gerçekleştirmek için çevresiyle iletişim kurar. Böylece yalnızlık duygusu azalır" şeklinde konuştu.

2. tuqqce

tuqqce Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    394
    Ödül Puanları:
    83
    Ce: Kanserli çocuklar kendini yalnız hissediyor...
    paylaşım için tşkler

Kanserli çocuklar kendini yalnız hissediyor... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. kendini çok kötümü hissediyorsun

kendini çok kötümü hissediyorsun

http://bygezgin.free.fr/eylence/yag.htm yazıya tıkla büyük harfle yaz
  2. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz...

Kendinizi nasıl hissediyorsunuz...

Aşık.. Kirli... Aç... Asi... Azimli... Başlangıçta... Beceriksiz... Cesur... Çaresiz... Dost... Eğlenceli... Farklı... Kaşif... Güçlü... İki yüzlü... Meraklı... Yalnız... Korkmuş... Muhtaç... Özgür... Saf... Halinden memnun......
  3. Kendimi tavuk gibi hissediyorum.

Kendimi tavuk gibi hissediyorum.

:hasta:Itiraf ediyorum,yumurtlama gunlerinden biktim artik,dun doktorum kocamin bir yumurtan var dedi,off nereye gidiyor bu yumurtalar,artik yumurta degil bebis istiyorum.:hasta:
  4. kendimi çok yalnız hissediyorum :(

kendimi çok yalnız hissediyorum :(

off off melekler kendimi o kadar yorgun bıkmış yalnız hissediyorumki şu sıra sanki herşey üstüme geliyor gibi :( çevremde o kadar çok insan arkadaşım varken ben onların için de kaybolup kendimi yalnız hissediyorum.. hiç birşey yapmak istemiyorum saatlerce yatıp sadece duvarları seyrediyorum ve ne düşündüğümü bile bilmeden :( bu böyle daha ne kadar sürer bilmiyorum kendimi biran önce toplamam...
  5. kendimi suçlu hissediyorum :(

kendimi suçlu hissediyorum :(

beni ayıplayıp kınayabilirsiniz bu yazdıklarımdan sonra gerçi bu da nasıl söylenir bilmiyorum utanıyorum da ama paylaşmam lazım internetten de araştırdım ama net bir sonuç yok.17 yaşındayım ve hiç ilişkim olmadı ama adetim gelmeye yakın ve bittiği zaman kendimi tatmin ediyorum ve kendimi sonra çok suçlu hissediyorum pişman da oluyorum ama karşı da koyamıyorum :( kendini tatmin etmek ayıp mı ya...

Sayfayı Paylaş