gebe
  1. Ariza

Ariza Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    85
    Ödül Puanları:
    0

Meyrik Türküsü

Konu, 'türkülerimiz ve hikayeleri' kısmında Ariza tarafından paylaşıldı.

Benim sevdigim eserler arasina giren bir Türkü... Agit aslinda kürtce okunmustur daha sonra Türkceye cevrilmistir...Bilmeyenlere tavsiye ederim...

Meyrik Türküsü’nün Hikayesi

Meyrik, Pazarcık ‘
    ı
    n Damlataş Köyü’nün "Kantarma Obası"nda veremden ölen ve üzerine ağıtlar yakılan güzel bir gelindir

Meyrik evlenmeden önce verem hastalığına tutulmuştur. Teyzesinin oğlu Hasan’la evlendirilir. Evliliklerinin daha 3.ayında Meyrik hastalanır ve Kahramanmaraş Devlet Hastanesi’ne kaldırılır. Çok geçmeden köye Meyrik ‘in ölüm haberi gelir. Kadınlar toplanır, ağıt yakarlar. Olayın en ilgi çekici yanı "Meyrik Türküsü"nün ağıt olarak , o anda irticalen Meyrik Gelin’in hem teyzesi hem de kayınvalidesi tarafından söylenmesidir. Yıl 1970’tir.

Daha sonraları 1971 yılında Aşık Mahzuni Şerif köye gelerek Meyrik Türküsü’nü besteler. Halen Türk Halk Müziği’nin en sevilen türkülerinden biri olan bu yanık türkü, birçok sanatçı tarafından söylenmiştir, söylenmeye de devam etmektedir.

Maraş'tan Bir Haber Geldi (Meyrik)

Maraş'tan bir haber geldi
    Dediler ki Meyrik öldü oy oy
    Keşke Meyrik ölmeseydi
    Kesileydi elim kolum oy oy

Oy Meyrik Meyrik Meyrik
    Ben kurbanam sana Meyrik
    Ben hayranam sana Meyrik

Doktor yarayı kesiyor
    Gene Meyrik kan kusuyor oy oy oy
    Dediler ki Meyrik öldü
    Anası kime (bana) küsüyor oy oy oy

Oy Meyrik Meyrik Meyrik
    Ben kurbanam sana Meyrik
    Ben hayranam sana Meyrik (

Şu Meyrik'in acısına
    Çarşaf serin gecesine oy oy oy
    Keşke Meyrik ölmeseydi
    Sabır onun kocasına (anasına) oy oy oy

Oy Meyrik Meyrik Meyrik
    Ben kurbanam sana Meyrik
    Ben hayranam sana Meyrik

Meyrik Türküsü konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. ayran türküsü

ayran türküsü

Gurbet ellerinde eğlendim kaldım Güzel cemalini görünce durdum Gelin bu ayranı taze mi yaydın Hüdanın aşkına doldur ayranı Canım ayranı, güzel ayranı İyi hoş doldursun ayranı ya, sen kimsin? Köylük yerde bir genç kız her isteyene bir tas ayranı uzatırsa ne olur, adı nereye çıkar? Demezler mi; falancanın kızını gördüm, bir yabancıya tası doldurup ayran verdi. Aralarında bir şey var, elin...
  2. Menteşeli Türküsü

Menteşeli Türküsü

Halk müziği açısından büyük bir olgunluk örneği olan Menteşeli Türküsü: Kocasını oğlunu ve damadını seferberlik yıllarında Yemen'e gönderen;Fatma *****n yakmış olduğu içli bir ağıttır. Mengene yöresinde mutlu bir hayatları vardır Menteşeli ailesinin. Bir gün gelir erler seferberlik dolayısıyla askere çağrılır. Fatma ana kocasını oğlunu ve damadını büyük bir yüreklilikle uğurlar. Kendisi kızı...
  3. windows türküsü

windows türküsü

Hepsi de RAR oldu gitti Programların DEMOsu bitti İllegal kullandım, kar oldu gitti İnternet saygı göstermiyor dilime Polisler neylesin bu halime Web'den mail attım da köyüme Virüsleri alıp içine de gitti Web masterlar izin vermez geçeyim Login olup, mp3'ler seçeyim. Zor geldi Q klavye bana Bırakın da ben de F'ye geçeyim. Anket yapmış, sormuşlar Aşkı Ben aşığım,tercihim de...
  4. Şafak Türküsü

Şafak Türküsü

ahmet kaya, şarkı sözü, parçaları, nevzat çelik, eserleri, şafak türküsü hakkında bilgi burada bulabilirsiniz Çok severim bu parçayı kimden olursa olsun.. yeter ki olsun. Şarkının Şairi Nevzat Çelik ŞAFAK TÜRKÜSÜ Beni burada arama Arama anne Kapıda adımı sorma Saçlarına yıldız düşmüş Koparma anne ağlama. ”Kaç zamandır yüzüm tıraşlı Gözlerim şafak bekledim Uzarken ellerim kulağım...
  5. Çanakkale Türküsü

Çanakkale Türküsü

[MEDIA] Osmanlı Devleti, 1914-1918 yıllarında yapılan Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri olan Almanya ve Bulgaristan’ın tarafında bulunmuştur. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında toplanmışlardır. İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler Karşısında yardıma ihtiyaç duyması ile birlikte Rusya’ya yardım göndermek için Çanakkale Boğazı'nı...

Sayfayı Paylaş