gebe
  1. PaSikA

PaSikA Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    598
    Ödül Puanları:
    0

migreni tetikleyen gıdalar

Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı Başkanı Prof.Dr. Mustafa Ertaş, Türkiye olarak dünyada ilk kez yaptıkları bir çalışmayla 250 gıdayı incelediklerini ve migreni tetikleyen gıdaları belirlediklerini söyledi. Ertaş, çalışmanın sonuçlarıyla ilgili şunları anlattı:

"Örneğin peynir, deniz ürünleri ve baklagillerin insanlarda baş ağrısını tetiklediğini bulduk. Tabi insandan insana bu durum değişiyor. Kimi insanın inek sütü içtiğinde, kimi insanın, tuz yediğinde migreni tetikleniyor. Bunu tespit edebilmek için artık gıda testi uyguluyoruz. Bu testle kişinin gıdalara olan duyarlılığını buluyoruz ve o yiyeceklerden kişiyi uzak tutuyoruz. Migren ağrısı başlamaya yakın kişide tatlı yeme isteği doğurur ve kişi çikolata ya da diğer tatlı türlerinden yer. Birkaç saat sonra ise başı ağrımaya başlar. Bu da sanki çikolata, tatlı, migreni tetikliyormuş izlenimi yaratır. Oysa bu doğru değil."

hurriyet.com

2. İzmirella

İzmirella Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Ce: migreni tetikleyen gıdalar
    paylasım için teşekkürlerr .
    pasıkacım ugur böcüüüüne bayıldımm bennn

3. mislinay

mislinay Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    39
    Ödül Puanları:
    0

eşimde var migren bi tuttumu kötü oluyor gerçekten...
    bilgiler için saol canım emeğine sağlık

4. BöğüRTLen

BöğüRTLen Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    0

teşekkürler paylaşım için.
    Allah yardımcıları olsun migren çok zormuş yaa=(

migreni tetikleyen gıdalar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. gebelikte migren..

gebelikte migren..

gebelikte migren nidilat ne için kullanılır hamilelikte nidilat kullanımı gebelikte kullanımı Migren, epizodlar ya da ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısıdır. Ataklar 4 saat ile 72 saat arasında sürebilir. Kişi ataklar arasında kendini tamimiyle normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısı yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi...
  2. Bekletilmiş gıdalar migreni tetikliyor

Bekletilmiş gıdalar migreni tetikliyor

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nebahat Taşdemir, migrenin eğitim düzeyi yüksek ve mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok görüldüğünü bildirdi. Peynir, özellikle kırmızı şarap, portakal türü meyveler, domates, salam, sosis ve turşu gibi gibi bekletilmiş gıdaların hastalığı tetiklediğini belirten Taşdemir; "Birdenbire yaşanan ağrı, damar çatlamasına...
  3. Migren Testi!

Migren Testi!

Migren Testi! Rahat Yolculuk İçin Bunlara Dikkat! Tatilde sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak 10 öneri.. Türkiye’deki...
  4. Gebelikte migren

Gebelikte migren

hamilelikte migren ağrısı Migren normaldede çekilmeyen bir başağrısı zaten bunu çeken bilir arkadaşlar .Birde bu migren ağrılarını gebelik esnasında çekenleri düşünün durum çok daha vahim bir hale dönüşüyor Gebelikte oluşan migren nedenleri ve tedavi yollarıyla ilgili sizlere şimdi daha detaylı bilgilere geçiyoruz Migren tipi baş ağrıları genellikle periyodik olarak ortaya çıkan, başın bir...
  5. Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

Astım Hastalığını Tetikleyen Unsurlar

astım nedir,astın nedenleri nelerdir,,astım belirtileri nelerdir,astım tedavisi,astım hakkında bilgiler Astım; solunum yolları ile vücudumuza giren uyarıcıların solunum yolunu oluşturan bronşları şişirmesi, kasılması, balgam gibi yapışkan sıvılar ile solunum yollarının tıkanması ve nefes alış verişinin zorlanmasına neden olan solunum yolu hastalığıdır. Bu solunum yolu hastalığının...

Sayfayı Paylaş