gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Neden unutkanlık yaşarız

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Bazen inanılmaz derecede unutkan olabiliyorum ve bu şikayeti sık sık çevremden de duyuyorum.Merak ediyorum unutkanlık neden olur ;? :S

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Unutkanlık, hepimizin gündelik sorunu... Stres, zihinsel yorgunluk, depresyon gibi faktörler unutkanlığa neden olabilir.Belli bir yaştan sonra unutkanlık başlamışsa, yaşlanmaya bağlı bunama kuşkusuyla nöroloğa başvurulması gerekiyor. Uzmanlar, bunama, trafik kazası, kafa travması, menenjit geçirme gibi organik nedenleri tamamen dışlarsak, unutkanlığın çok sık görülen bir durum olmadığını belirtiyor.
    Kişi travmatik bir olay yaşamış ve sonra bu olayı unutmuşsa, yani sadece bu olaya özgü bir unutkanlıksa yaşadığı, bu psikolojik bir hastalık olarak değerlendirilebilir. Hastalığın tanısını koymak için öncelikle hikayesini çok iyi bilmek gerekir. Travma geçiren birinde unutkanlık varsa, onu psikolojik olarak yorumlamak doğru olmaz. Ruhsal bir travma yaşayıp yaşamadığı, herhangi başka bir hastalık olup olmadığı, ailede öykü olup olmadığı, başka belirtilerin varlığı, depresyon durumu gibi birçok etkeni araştırmak gerekir.

Bu Önerileri Mutlaka Uygulayın!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür, güçlü bir hafızaya sahip olmak için aşağıda yer alan maddeleri aksatmadan uygulamanızı öneriyor.

Fiziksel aktivite şart: Beslenmenin yanı sıra fiziksel aktiviteyi de unutmayın. Haftada 3 defa 45 dakika egzersiz yapmaya özen gösterin.

Bulmaca çözün, kitap okuyun: Beyin egzersizi yaptıracak aktiviteler ile uğraşın. Satranç, bulmaca ve kitap okumak beyin için en ideal etkinlikler arasında yer alıyor.

Günde 15 dakika güneşe çıkın: D vitamini de beynin genç kalmasını sağlayan vitaminlerden. Bu vitamin için en etkili kaynak ise güneş ışığı. Her gün 15 dakika güneşlenmek vücuttaki D vitamini sentezini arttırarak eksikliğini önleyebiliyor.

Trans yağlardan kaçının: Trans yağlardan kaçınmak sağlıklı beslenme stratejisinde önemli bir yere sahip. Hazır paketlenmiş yağlı bisküviler, cipsler, rafine gıdalar, fast food ve kızartmalardan uzak durmak unutkanlığa karşı dikkat etmeniz gereken en önemli kuralları oluşturuyor.

Neden unutkanlık yaşarız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Unutkanlık ne,nasıl,niçin?

Unutkanlık ne,nasıl,niçin?

çocuklarda unutkanlık çocukta unutkanlık çocuklarda unutkanlik unutkanlik nasil giderilir nasıl giderilir Bircok kiside görünen birseydir UNUTKANLIK meleklerim, iyi ama nedir bu unutkanlik, neden unuturuz, ve buna sebep nedir, hepsi burda Meleklerim... Beyin üzerinde çalışmalarını sürdüren bilimadamlarına göre, beynin saklama kapasitesi konusu halâ gizini koruyor. Harvard Üniversitesi...
  2. UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

UNUTKANLIĞA NE İYİ GELİR?

unutkanlık nedenleri,unutkanlık sebepleri,unutkanlık nedn olur,unutkanlığa ne iyi gelir,unutkanlığın tedavisi varmı,unutkanlığa iyi gelen besinler,unutkanlık hakkında bilgiler Çağımızda büyük küçük demeden çoğu kimsenin serzenişidir unutkanlık. Bir çok kişi “Telefonumu nereye koymuştum? Arabanın kapısını kilitledim mi? Ocağın altını kapattım mı? Ben buraya neden gelmiştim? Pardon!...
  3. Unutkanlık Ne Zaman Tehlikelidir?

Unutkanlık Ne Zaman Tehlikelidir?

nutkanlığın ciddi bir soruna dönüşüp dönüşmediğini anlamak her zaman kolay olmayabilir. Bir iki unutkanlık hadisesi anormal sayılmaz. Unutkanlığın olağan dışı bir hal aldığını söylediğimiz kişilerde sadece unutkanlık değil başka sorunlar, olumsuz davranışlar da ortaya çıkar. Yükümlülüklerini yerine getirememe, bazı becerilerin kaybolmaya başlaması, olumsuz yönde mizaç, huy değişiklikleri gibi...
  4. Unutkanlık neden olur?

Unutkanlık neden olur?

Gündelik hayatımızda belli bir orandaki unutkanlığı hepimiz normal karşılarız. Cep telefonunu evde bırakmak ya da yakın bir arkadaşın doğum gününü atlamak gibi durumlar can sıkıcı ve sinir bozucudur ama bu tip unutkanlıkların herkesin başına geldiğini biliriz, duyarız. Ancak benzer kazalar üst üste ve çok sık olmaya başladığında, hele bir de orta yaşlar geçilmişse, unutkanlık can sıkıcı olduğu...
  5. Neden  unutkanım ?

Neden unutkanım ?

Unutkanlık günümüzde nerdeyse herkesin sorunu dur.Ya randevularımızı unuturuz,yada bir yerlerlerde bize ait olan eşyaları,ya ocakta yemeği ,yapmamız gereken işleri unutabiliyoruz.Hayatımızı zorlaştıran unutkanlık ..Peki unutkanlık neden olur,unutkanlıkla başetmenin yolları varmı ? Tabiki var ..Hafızayı kuvvetlendiren ilaçlar olsa da ,unutkanlık problemini dengeli beslenerek...

Sayfayı Paylaş