gebe
  1. TİTAN

TİTAN Forum Okuru

Patlıcanlı Pilav

Konu, 'Pilavlar' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

patlıcanlı pilav patlıcanlı pilav tarifi patlıcanlı pilav nasıl yapılır

Patlıcanın taze olduğu yaz mevsiminde daha daha lezzetli olan patlıcanlı pilav tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz melekler :)

3 su bardağı iri taneli baldo pirinç
    3 adet soğan
    1çorba kaşığı dolma fıstığı
    1 tatlı kaşığı tarçın
    2 tatlı kaşığı tuz
    1tatlı kaşığı karabiber
    1çay kaşığı toz şeker
    1 kahve fincanı zeytin yağı
    3 bardak su
    4-5 adet kemer patlıcan

YAPILIŞI:

Patlıcanları küp küp doğrayıp tuzlu sirkeli suda 20 dakika bekletiyoruz. Bu arada pirinci iyice yıkayıp ılık tuzlu suda beklemeye bırakıyoruz. Soğanları ince ince doğruyoruz. Patlıcanları süzüp hafifçe sıkıp kızgın yağda kızartıyoruz.

Pirinci son bir kez yıkayıp süzüyoruz.
    Doğranmış soğanları ve dolma fıstığını zeytinyağında hafif renk alana kadar sulandırmadan kavuruyoruz. Ardından pirinci de ilave edip 3-4 dakika daha beraberce döndürüyoruz.

Tuz, şeker, ve suyu katıp hızlı ateşte fokurdayana kadar kapakla pişiriyoruz. Pirincin üstü göz göz olduğunda patlıcanları içine katıp bir iki defa karıştırıp pilav suyunu tamamen çekene kadar bir kaç dakika daha kısık ateşte bırakıyoruz. Ocağı kapatıyoruz ve delikli yayvan kepçeyle nazikçe karıştırıp üstüne peçeteyle demlenmeye bırakıyoruz. Ben ılınana kadar da birkaç kez karıştırıp pilavı havalandırmayı tercih ederim. Bazıları manzara bozulmasın diye pek karıştırmazsa da ben tadın daha iyi karışacağını düşündüğümden ve pilavın dipte kalıplaşmasını önlemek için karıştırırım. Baharatların kokusu ve rengi değişmesin diye tarçın, karabiber ve dereotunu pilav ılındıktan sonra ekliyoruz ve son bir kez karıştırıp servis tabağına alıyoruz.

ASİMELEK bunu beğendi.
  2. ASİMELEK

ASİMELEK Daimi Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    2.192
    Ödül Puanları:
    113
    aaa ilk defa duyuyorum patlıcanlı pilav ama çok lezzetli gibi görünüyor tarifi aldım bende patlıcan mevsinde deniycem :D:D

Patlıcanlı Pilav konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Patlıcanlı Pizza

Patlıcanlı Pizza

patlıcanlı pizza Malzeme: 4 su b.un 1 p.kuru maya 1 tatlı k.tuz 1 tatlı k.toz şeker 3 çorba k.sıvıyağ alabildiği kadar ılık su Sosu için: 1 domates 1 çorba k.domates salçası kekik yarım çay b.zeytinyağı, tuz,karabiber Üzeri için: 100 gr.salam 3 patlıcan 3 yeşil biber 1 domates 100 gr.kaşar peyniri Hazırlanışı: Pizzamızın hamuru için un,kurumaya,tuz,şeker,sıvıyağ ve ılık su ilave...
  2. Patlıcanlı Pilav Tarifi Resimli

Patlıcanlı Pilav Tarifi Resimli

Patlıcanlı Pilav Tarifi Resimli Pilav tariflerimin arasına bir yenisin daha eklemek istiyorum patlıcanı çok seven kocişim için patlıcanlı pilavın tarfını istiyorum bu yüzden:)
  3. Patlıcanlı Ve Etli Pilav Tarifi Resimli

Patlıcanlı Ve Etli Pilav Tarifi Resimli

Patlıcanlı Ve Etli Pilav Tarifi Resimli yapılışı olursa makbule geçer hatta yanında cazibede geçer :D:D (bu espiriye bayılıyorum) :D Selam kızlar espirimide yaptıktan sonra sizden Patlıcanlı Ve Etli Pilav Tarifi rica ediyorum :)
  4. Resimli Patlıcanlı Ve Etli Pilav hazırlanışı

Resimli Patlıcanlı Ve Etli Pilav hazırlanışı

Patlıcanlı Ve Etli Pilav nasıl yapılır Patlıcanlı Ve Etli Pilav hazırlanışı Merhaba Sevgili Melek'ler, gelen yoğun istek üzerine size bu sayfamızda patlıcanlı ve etli pilav tarifini resimli olarak sunuyoruz :) Buyrun öğrenin yapın afiyetle yiyin bizide anın :D Patlıcanlı Ve Etli Pilav malzemeleri: Yarım kilo kuşbaşı doğranmış az yağlı kuzu et 1 kg patlıcan 1 adet soğan 3 domates 2...
  5. Patlıcanlı Makarna

Patlıcanlı Makarna

patlıcanlı makarna tarifi patlıcanlı makarna tarifleri patlıcanlı makarna Patlicani cok severim. Makarnayida öyle.Hele patlicani da bahceden organik ise ooooo...Eh ikiside bir araya gelince tadini siz tahmin edin.Simdiden afiyet olsun arkadaslar :) Malzemeler 500 gr Makarna 1 Patlican 1 Domates 1 Biber Salca Tuz Karabiber Yag Yapilisi Makarnalar haslanirken, küp küp kesilmis ve tuzlu...

Sayfayı Paylaş