gebe
  1. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Şemsi Tebrizi Hakkında Bilgi Verirmisiniz?

Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

Merhabalar. Lütfen Şemsi Tebrizi ile ilgil iolarak bilgiler verebilirmisiniz bu sayfadan ? Şimdiden sağolun.

2. TİTAN

TİTAN *Melekler Mekanı*

Beğenilen Mesajlar:
    2.685
    Ödül Puanları:
    113
    Şems-i Tebrizî ya da Fars Azerbaycan Türklerinin İslam alimi ve mutasavvıfıdır.
    Şems-i Tebrizî Mevlana Celaleddîn Rûmî'nin gönül dünyasında büyük değişikliklere sebep olan ve Mevlânâ tarafından yazılan ilâhî aşk şiirlerinden oluşan Dîvân-ı Şems-i Tebrîzi adındaki nazım eser sayesinde tanınan çok kuvvetli bir din alimidir.

Şems-i Tebrizî Şam’a döndüğünde, Mevlana Celaleddin Rumî için onun yokluğu dayanılmazdır. Şems’in varlığını kabullenememiş kimseler, Mevlana’ya ileri geri laflar etmişlerdir.

Bir süre sonra Şems, Mevlânâ Celâleddîn Rûmî’in oğlu Sultan Veled’in çağrısı üzere Konya’ya geri gelir. Mevlânâ bir daha şehirden ayrılmasın diye, onu bir kızla evlenmeye iknâ eder; bu kız Celâleddîn Rûmî’nin evinde evlâtlık olan Kimyâ Hâtun’dur. Kimya Hatun’a gizliden aşık olan, Mevlânâ’nın küçük oğlu Âlâeddin, bu durumu hazmedemez ve Şems aleyhtarlarının yanında yer almıştır.

Şemsi Tebrizi Hakkında Bilgi Verirmisiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Şemsi tebrizi sözleri Bilge sözler

Şemsi tebrizi sözleri Bilge sözler

Şems Tebrizi kimdir ? Şems Tebrizi sözleri Şems Tebrizi'den bahsetmeden onun sözlerini yazmadan önce kimdir tanımak istersiniz diye düşünüyorum sevgili arkadaşlarım. Sözleri ile halen günümüz zamanında anılan Şems-i Tebrizi Kimdir ? 1185 yılında Tebriz’de dünyaya gelen Şems-i Tebrizi'nin asıl ismi Mevlana Muhammed’dir. Melik Dad oğlu Ali adında bir zatın oğludur ve Azeri Türklerindendir....
  2. evernote hakkında bilgi verirmisiniz

evernote hakkında bilgi verirmisiniz

Selamlar. Akıllı telefonlarda kullanılabilen evernote uygulaması hakkında bilgiler arıyorum yardım edecek biri var mı?
  3. Veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

Veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

Selamlar. Ben Peygamber Efendimizin veda haccıyla ilgili bilgi alamk istiyorum forumunuzda varsa.. Teşekkürler şimdiden :)
  4. Nevruz hakkında bilgi verirmisiniz

Nevruz hakkında bilgi verirmisiniz

Nevruz nedir? Neden kutlanır? Ne bayramıdır? Hiç fikrim yok bilgi verirseniz sevinirim..
  5. cumhurbaşkanının görevleri hakkında bilgi verirmisiniz?

cumhurbaşkanının görevleri hakkında bilgi verirmisiniz?

Merhaba.Ben cumhurbaşkanının görevlerini araştırıyorum, hoca ödev verdi.Bu sayfaya yazabilirmisiniz ? Lütfen :)

Sayfayı Paylaş