gebe
  1. fırtına

fırtına Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    29
    Ödül Puanları:
    0

Türkçemiz nasıl katlediliyor?

Konu, 'Egitim' kısmında fırtına tarafından paylaşıldı.

Bu haberi mutlaka okuyun ve birazcık düşünün!!! [​IMG] Her geçen gün Türkçe’nin biraz daha yozlaştırıldığını görüyoruz. Dilimizdeki yabancı kökenli sözcüklerin istilası artarak sürüyor. Aşağıda yıllar içinde Türkçe’de nasıl bozulmalar olduğunu gösteren çarpıcı bir metin var!
    Yıl: 1965
    “Karşıma âniden çıkınca ziyâdesiyle şaşakaldım.. Nasıl bir edâ takınacağıma hükûm veremedim, âdetâ vecde geldim. Buna mukâbil az bir müddet sonra kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni fevkalâde rahatlatan bir tebessüm vardı.. Üstümü başımı toparladım, kendinden emin bir sesle ‘akşam-ı şerifleriniz hayrolsun’ dedim..”
    Yıl: 1975
    “Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Ne yapacağıma karar veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Ama çok geçmeden kendime gelir gibi oldum, yüzünde beni rahatlatan bir gülümseme vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘iyi akşamlar’ dedim..”
    Yıl: 1985
    “Karşıma âniden çıkınca fevkalâde şaşırdım.. Nitekim ne yapacağıma hüküm veremedim, heyecandan ayaklarım titredi. Amma ve lâkin kısa bir süre sonra kendime gelir gibi oldum, nitekim yüzünde beni ferahlatan bir tebessüm vardı.. Üstüme çeki düzen verdim, kendinden emin bir sesle ‘hayırlı akşamlar’ dedim..”
    Yıl: 1995
    “Karşıma birdenbire çıkınca çok şaşırdım.. Fenâ hâlde kal geldi yâni.. Ama bu iş bizi bozar dedim. Baktım o da bana bakıyor, bu iş tamamdır dedim.. Manitayı tavlamak için doğruldum, artistik bir sesle ’selâm’ dedim..”
    Yıl: 2006
    “Âbi onu karşımda öyle görünce çüş falan oldum yâni.. Oğlum bu iş bizi kasar dedim, fenâ göçeriz dedim, enjoy durumları yâni.. Ama concon muyum ki ben, baktım ki o da bana kesik.. Sarıl oğlum dedim, bu manita senin.. ‘Hav ar yu yavrum?’”
    Yıl: 2026
    “Ven ay vaz si hör, ben çok yâni öyle işte birden.. Off, ay dont nov âbi yaa.. Ama o da bana öyle baktı, if so âşık len bu manita.. ‘Hay beybi..’”
    Bu alıntı yazı size mizahsel olarak gelebilir ama gerçeklere ayna tuttuğu da apaçık ortada. Lütfen Türkçe’mize sahip çıkalım. Kelime dağarcığımızı geliştirmeliyiz. Bunu başarabilmemiz içinde kitap okumak en başlarda geliyor.
    Bir daha ki yazımda görüşene dek vatanınıza bağlı herkese saygılı ve en önemlisi,Sevgiyle Kalın.
    Etiket yok

Türkçemiz nasıl katlediliyor? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. Hotmail Hesabınızı Nasıl Türkçe Yapacaksınız?

Hotmail Hesabınızı Nasıl Türkçe Yapacaksınız?

hotmail hesabınız nasıl türkçe yapacaksınız dilini değiştirmek için ne yapılması gerekir ile ilgili bilgiler burada melekler Hotmail sign in sayfası ve hotmail e-postam açılmıyor sorunlarından forumumuzda daha önce bahsetmiştik melekler :) Şimdi ise hotmail hesabınızı nasıl Türkçeleştireceğinizden bahsedeceğiz; Öncelikle hotmail hesabınıza giriş yapın. Sağ üstte options yazısını tıklayın....
  2. Facebook Nasıl İptal Edilir Türkçe

Facebook Nasıl İptal Edilir Türkçe

Facebook Nasıl İptal Edilir Türkçe olarak bana anlatır mısınız lütfen arkadaşlar iptal etmem lazım.
  3. Orbit Download Programı Nasıl Türkçe Yapılır Bilgiler Burada

Orbit Download Programı Nasıl Türkçe Yapılır Bilgiler Burada

Resimli Orbit Nasıl Türkçe Yapılır Orbit Nasıl Türkçe Yapılır Anlatım Sevgili melekleri biraz önce ki konumuzda sizlere orbit download programı hakkında bilgiler vermiştik. Bu sayfamızda ise Orbit Nasıl Türkçe Yapılır Anlatım yapıyor, çeşitli bilgiler veriyoruz... Orbit dosya indirme programları ve yöneticilerinin evrimsel gelişimlerinde en ön sırada yer alan mükemmel bir...
  4. Hotmail Hesabı Nasıl Türkçe Yapılır ?

Hotmail Hesabı Nasıl Türkçe Yapılır ?

Bu konu; hotmail hesabı nasıl Türkçe yapılır hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili meleklerimiz, pek çok hotmail kullanıcısının en büyük sorunlarından biri hotmailin İngilizce olmasıdır. Oysa hotmailinizi Türkçe olarak ta kullanabilirsiniz. Eğer nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız şimdi paylaşacağımız bilgiler işinize yarayacaktır... Hotmail hesabınızı Türkçe yapabilirsiniz Sign In girin...
  5. Bilgisayar dilini nasıl türkçe yapabilirim?

Bilgisayar dilini nasıl türkçe yapabilirim?

Bilgisayarınızı kullanırken bir program yükledikten sonra veya aniden türkçe karakterleri kullanamaz duruma geldiyseniz merak etmeyin bu yazımızda sizlere bilgisayarınızın dilini nasıl türkçe yapabileceğinizi ve türkçe karekterleri nasıl kullanabileceğinizi yazacağız. Bilgisayarınıza kurduğunuz işletim sistemi Windows 7 veya Windows 8 ise o zaman diliniz Türkçe haline getirebilirsiniz. İlk...

Sayfayı Paylaş