gebe
  1. asiruki

asiruki Aktif Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    145
    Ödül Puanları:
    43

urfa külünçesi..

Konu, 'Kekler - Pastalar' kısmında asiruki tarafından paylaşıldı.

bayram pastaları külünçe lezzetli pasta tariflerini burda bulabilirsiniz melekler
    sevgili melekler mağlum bayram yaklaştı gelen misafirlere ikram telaşımız gibi bir sürü işler bizi bekliyo ben size bizim yöreye ait çok lezzetli bi pasta tarifi vericem deneyin mutlaka çok lezzetli ayrıca diğer pastalar hiç benzemiyoo... ancak yiyince anlarsınız ne demek istediğimi :D:D

malzemeler;
    • 500 gr un (yaklaşık)
    • 1 su bardağı su ya da süt
    • ½ su bardağı zeytinyağı
    • ½ su bardağı erimiş sade yağ
    • 2 adet yumurta
    • 1 su bardağı tozşeker
    • 2 tatlı kaşığı kuru maya
    • 1 tatlı kaşığı toz tarçın
    • 1 tatlı kaşığı mahlep
    • 1 tatlı kaşığı toz karanfil
    Üzeri için:

• 1 adet yumurta
    • 1 yemek kaşığı su

hazırlanışı;
    Unu derin bir kaba eleyerek koyun. Üzerine kuru mayayı serpip karıştırın. Ortasını havuz gibi açıp zeytinyağı, erimiş yağ, süt veya su, yumurta, tozşeker ve baharatları ilave edin ve iyice yoğurun. Oldukça katı ve hafif elinize yapışan bir hamur elde edeceksiniz.Hamuru toparlayın ve oda sıcaklığında 30-40 dakika dinlendirin. Yumurta büyüklüğünde parçalar koparın ve parçaları 1 santim kalınlığında ve yemek tabağı büyüklüğünde açın. Varsa külünçe kalıbıyla üzerine bastırıp şekil verin.Hazırladığınız çöreklerin üzerine fırça yardımıyla suyla çırpılmış yumurta sürün ve yağlanmış fırın tepsisine yerleştirin. üzerine susam çörek otuylada süsleyebilirsiniz. ayrıca külünçeleri bi çatalla üst kısımda bir kaç delik açın ki içide dışı gibi güzel pişsin. Külünçeleri 180 derece ve altüst konuma ayarladığınız fırında, üzerleri nar gibi kızarıncaya kadar pişirin. Çıkarıp ılık ya da soğuk olarak servise sunun.

urfa külünçesi.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. urfada kurban bayramı

urfada kurban bayramı

urfada kurban bayramı urfada kurban evet urfada kurban bayramı nasılmı olur durun anlatim size ben çocukken o zamanlar tabe urfada deyiliz bayram yaklaştımı pek sevinirdim çünkü babamın annesi ve babasının yani ninem le dedemin yanına urfaya gidecektik mutlu olurdum amcalarım çocukları biz çok kalabalık bi aileydik bi evin içinde 10 u aşkın çocuk olurdu bayram da biz önceden giderdik bayramdan...
  2. Urfa Balıklı Göl

Urfa Balıklı Göl

Balıklı Göl Urfa’da anlatılan efsanelerin içinde en özel yere sahip olan, kuşkusuz ki Hz. İbrahim’in ateşe atılma öyküsü. Tektanrıcı üç din olan İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahim’in Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Öykü bu doğumun olduğu bölgenin Kralı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında geçer. Söylenceye göre...
  3. Ramazan Bayramı Külünçesi

Ramazan Bayramı Külünçesi

ramazan bayramı yemekleri, tatlıları, pastaları, külünçe nedir, nasıl yapılır, tarifi hakkında genel bilgiler sevgili melekler siz urfanın yöresel pastası olan külünçeyi paylaşıyorum külünçe genelde ramazan bayramından 2 gün çönce yapılır bayram pastasıdır urfada her ev mutlaka yapar:D işte tarifi Malzemeler: 500 gr un (yaklaşık) 1 su bardağı su ya da süt 1/2 su bardağı zeytinyağı 1/2...
  4. Urfada Karrrr :D

Urfada Karrrr :D

sevgili melek arkidişlerim 7 yıl sonra urfaya yani benim olduğum bölgeye kar yağdıııı:deli: çok mutluyum çocukalr gibi sabahın 9 da sokağa attım kendimiii:deli: çok eğlenceliydi kendimi biraz görmemiş gibi hisettim ama hahaha hakkaten görmedim yaff hahaha işte resimlerrrr evimin önüüüüü kuzularım kar gördüüü :D:D teee dağın tepesine çıktık şehre kuş bakışı bakmak...
  5. urfa balıklı göl hikayesi

urfa balıklı göl hikayesi

Şanlıurfa balıklı gölünün hikayesi ve efsanesi hakkında bilgi rica ediyorum. Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş