Yumurtlama (Ovülasyon) Ne Zaman Oluyor? Gebelik için en uygun zaman

merhaba arkadşlar.. yenı katıldım.. bebek düşünüyoruz.. ancak önceden servikal akıntı yumurta akı kıvamında ve çok olmasına aragmen bir kaç ay tamamen kuruluk var.. aşırı gergınım.. bunun etkısı olabilir mi? neden acaba.. ve hatta geçen ay akıntı hıç olmadı.. süt rengınde bir akıntı geldı sadece.. neden olabilir...

merhaba arkadşlar.. yenı katıldım.. bebek düşünüyoruz.. ancak önceden servikal akıntı yumurta akı kıvamında ve çok olmasına aragmen bir kaç ay tamamen kuruluk var.. aşırı gergınım.. bunun etkısı olabilir mi? neden acaba.. ve hatta geçen ay akıntı hıç olmadı.. süt rengınde bir akıntı geldı sadece.. neden olabilir...

evet stres kuruluk yapabiliyor, ben de 3-4 ay önce onu yaşamıştım. rahat ol derim.

ben bu ay ovulasyon testi aldım, hakikaten iyi birşey tavsiye ederim.

merhaba aynı zamanda sogan kuru kullanıyorum şu anda.. ancak bu akıntı normal gun içinde de olması gerekiyormu.. yoksa ilişki esnasında olması yeterlı mı acaba..

birde testı almak için bulundum yerdekı tum eczanelre baktım.. bana böyle bir şeyi bilmediklerini söylediler. çok sinirledim.. hatta birisi gebelik testı veriyordu.. toplam 4 eczane vardı zaten..
eşimin işi geregı bıraz merkezden uzak bir yerde yaşıyoruz şu an..

Güzel bilgiler Nemesis teşekkürler, ben yeni kürtaj olduğum için beklemem lazım, ama en kısa sürede tekrar hamiş kalmak istiyorum.. bilgilerinden faydalanacağız sanırım...

arkadaslar merak ediyorum genelde 29.gün adet oluyorum nadir olarakta 30.gün bu ay 15.05.10 da adet oldum ve yumurtlama 25 ve 30.05.10 tarihleri arasında olması gerekiyo.ben 23nden itibaren ilişkiye girmeye başladık bi gün arayla ama yine sonuç yok dün kan tahlili yaptım negatifti.bu zamanlama nasıl oluyo yumurtlama haricinde nasıl hamile kalıyolar.sperm 2-3 gün yasıyo bu dönemlerde de bişi olmuyo ben bişeyimi atliyorum biraz acık oldu ama bilen varsa bilgi veriese sevinirim -umutsuz-

Merhaba

Bende aranıza katıldım. Her yazıyı her mesajı her cevabı okudum. Kafam karıştı. Ben 25/07/2009 tarihinde evlendim biraz ilk ilişkide sorumlarım oldu. Ama korunmuyoruz çocuk istiyoruz. Ekim gibi aksilikdir kis patlaması ameliyatı oldum.neyse hepsi geçti doktor bana doğum kontrol hapı verdi. Kis varmış onun için. Neyse 3-4 ay kullandım. Sonra başka bir iyi doktora gittim yaşım 30 biraz geç kalmış gibi hissettim kendimi. Bu son gittiği doktor kistin çocuk için bir el oluşturmadığını hapı bırakmamı ve sorun olmadığını çocuğum olabileçeğini muayene sonucu söyledi. Sonra biz şubattan beri korunmadan ilişkiye giriyoruz. Nerdeyse 6 ay oldu ama bir sonuç alamadım. Ben yeni 1-2 aydır internetten bakıyorum vucut ısısı, yumurtlama dönemi gibi hamile kalmak için bazı şeyleri bilmek gerekiyormuş. Ben en son 26/06/2010 adet oldum. Ondan önce 31/05/2010 ondan öncede 04/05/2010 adet gördüm. Son baktığım yumurtlama testinde 03/07 ve 08/07/2010 tarihlerinde ilişkide bulunabilirsiniz diye çıktı. şimdi benim yumurtlama günüm hangisi ve ben hangi gün ilişkiye girsem daha etkili olur. Ya tabiki allahın dediği olur ama biraz caba sarfetmeden bişey olmuyor. Arkadaşlar ve sayın site kurucuları bana birileri yardım etsin çocuğum olsun istiyorum.

Of of

[sıze=2]ınfertılıte ve ovulasyon takibi[/sıze]

[sıze=2]doğal şartlarda kadında bir siklus döneminde bir kez yumurtlama (ovulasyon) olur ve yumurtanın (ovum) ortalama 24 saat kadar döllenebilme yeteneği mevcuttur. Dolayısı ile kadının bir siklus içinde gebe kalma şansı çok fazla değildir. Ovulasyon, kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle bir adet döneminin ortalarında olur. örnek vermek gerekirse; 26-28 günde bir düzenli adet gören bir kadında ovulasyon günü siklusun 13-17 günleri arasında ki bir gün olabilir. [/sıze]

[sıze=2]haftada en az iki kez düzenli cinsel ilişkisi olan ve çocuk olmasın diye herhangi bir korunma yöntemi kullanmayan bir kadın, eğer 1 yıl içinde gebe kalamıyor ise , eşi ile birlikte değerlendirmeye alınmalıdır. [/sıze]

[ı][sıze=2]ovulasyon takibi [/sıze][/ı]
[sıze=2]adet kanamasının olduğu ilk günü 1. Gün olarak kabul edersek, siklusun 3.-4. Günü vajinal yol ile ultrasonografi yapılır. Her iki yumurtalığın (ovaryum) görünümü ve içindeki folikül sayıları değerlendirilir. Ikinci ultrasonografik inceleme, ilk değerlendirme sonuçları göz önünde bulundurularak, yaklaşık siklusun 7.-9. Günleri arasında yapılır. Folikül gelişimi kayıt edilir. Bu bulgular göz önünde tutulmak kaydı ile siklusun 11-12. Günleri tekrar inceleme yapılır. Normal şartlarda yumurtanın hangi yumurtalıkta gelişeceği belirmeye başlamıştır. Bir sonraki inceleme en son yapılan inceleme bulgularına göre değişmekle birlikte 13-14 günlerde yapılır. Ovulasyona hazır olan folikül yaklaşık olarak 20-22 mm boyutlarına erişmiştir . Bu dönemde yapılacak olan cinsel birliktelik veya aşılama ( intrauterin inseminasyon) ile gebelik şansı artar. Ovulasyon gerçekleştikten sonra folikül içindeki sıvı karın boşluğuna dökülür. Ultrasonografi ile bakıldığında daha önce 20-22 mm boyutlarında ki folikül kisti küçülmüş ve büzüşmüş olarak gözlenir (resim 1-2 ). Rahmin arkasındaki bölgede ( douglas) karın boşluğuna dökülmüş olan sıvı görülür.[/sıze]

[ımg]http://www.jinekolojikonkoloji.com/images/ovulasyon_oncesi.jpg[/ımg] [ımg]http://www.jinekolojikonkoloji.com/images/ovulasyon_sonrasi.jpg[/ımg]
resim 1- ovulasyon öncesi 20 mm'lik folikül resim 2- ovulasyon sonrası (t.beşe-özel arşiv)

[ı][sıze=2]gebeliğin oluşumu [/sıze][/ı]

[sıze=2]ovulasyon ile karın boşluğuna dökülen folikül sıvısı içinde gözle görülmeyen boyutlarda, kadının genetik şifresini içeren esas yumurta ( ovum) mevcuttur. Bu yumurta tüpün (tuba) içine girer. Gebelik tubanın içinde olur. Tubanın içerisinde canlı ve dölleme yeteneği olan ve erkeğin genetik şifresini taşıyan sperm var ise , sperm ovumun içine girerek döllenme (fertilizasyon) gerçekleşir ve hücre bölünmeye başlar. Bölünmeye devam ederek hızla büyüyen gebelik ürünü 4-5 gün sonra rahim içerisine geçer ve rahim iç tabakası (endometriyum) içerisine yerleşir. Gebelik bu aşama da ultrasonografik olarak görülemez ama 3-4 gün içerisinde anne ile arasında kan dolaşımı başlar ve kanda b-hcg testi ile gebelik saptanabilir. B-hcg düzeyi 1000 mıu civarında vajinal yol ile yapılan ultrasonografik incelemede gebelik kesesi görülmeye başlar.[/sıze]
[ı][sıze=2]ovulasyon indüksiyonu ve rahim içi inseminasyon[/sıze][/ı]
[sıze=2]çocuk sahibi olabilmek için en sık kullanılan yöntem yumurtanın ilaçlar ile uyarılarak bir veya çok daha fazla sayıda folikül gelişimine olanak sağlamaktır. Bunun için ağızdan alınan ilaç veya deri altına yapılan enjeksiyonlardan yararlanılır. Yukarıda anlatıldığı gibi ultrasonografik olarak folikül gelişimi takip edilir. Folikül 18-19 mm erişince folikülü çatlatmak için (ovulasyon) kalça yolu ile enjeksiyon yapılır. Enjeksiyondan yaklaşık 34-36 saat sonra ovulasyon gerçekleşir. Bu dönemde erkekten alınan spermler hazırlanarak bir kanül yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir. Böylece kadın yumurtası ile erkek yumurtasının bir araya gelerek döllenme şansı artırılmış olur. Ağızdan alınan ilaçlar ile çoğu kez 1-2 adet folikül gelişirken, enjeksiyon uygulanan kadınlarda doza da bağlı olarak 5-6 adet folikül gelişimi olur. Klasik yöntemler ile gebelik elde edilemez ise, hasta tüp bebek uygulamaları için sadece bu işle uğraşan merkezlere yönlendirilmelidir.[/sıze]

[sıze=2]prof.dr. Tugan beşe[/sıze]
[sıze=2]kadın hastalıkları ve doğum uzmanı[/sıze]
[sıze=2]jinekolojionkoloji.com[/sıze]
tamam bu bilgiler çok güzel peki ben her 27 günde bir adet oluyorum. Bu ay 26/06/2010 da oldum. Yumurtlama günü var birde ilişkiye girilecek günler var. Yumurtlama gününden öncemi iilişkiye girilmeli yoksa sonramı.

mrb herkese ben de bşy sormak istiyorum, bebek için günaşırı ilişkiye giriyoruz, aradaki girmediğimiz günde yumurtamız çatlarsa bir sonraki yani ertesi günkü çalışmaya kadar döllenme gerçekleşir mi? sadece 24 saat yaşayabildiği için spermlerle buluşma şansı var mı? benim son çalışmam pazt olmuştu bugün de devam edicez ama dün acayip kasık ağrım vardı sanırım yumurtam çatladı da tedirgin oldum.

Bir de bebek çalışması yaparken diyelim ki hamile kaldık ve tuttu ama haberimiz yok sonraki devam eden günlerdeki çalışmalar bebeğe zarar verir mi? yardımlarınız için şimdiden tşkler..

Geri