gebe
  1. naznazbal

naznazbal Yeni Üye Üye

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Yuşa hazretleri türbesine giden varmı arkadaşlar??

Konu, 'Kadınca' kısmında naznazbal tarafından paylaşıldı.

yuşa hazretleri yuşa hazretleri türbesi Yuşa hazretleri türbesine giden varmı arkadaşlar??

2. Kayıtsız Üye

Kayıtsız Üye Forum Okuru

Bende bu türbeye gitmedim antepteyim. Sizlerede bilgi olması için bilgileri paylaşmak istiyorum sizinle. Yuşa Tepesi ve Hazreti Yuşa, Yuşa Tepesi Nerede,
    Hz. Yuşanın türbesi Beykozda bulunuyor. Her gün çok sayıda ziyaretçinin akın ettiği türbede adaklar adanıyor, dilekler dileniyor. Hz Yuşanın Gaziantepte de türbesi olduğu inanışı yaygın.

Yuşa Tepesi, İstanbulun en önemli ziyaret yerlerinden biri. Beykoz İlçesinde, İstanbulun en yüksek tepesinde bulunan türbe, İstanbulda bulunan onlarca türbeden oldukça farklı. Yuşa Tepesi diye anılan bu tepede gömülü olan zatın Yuşa Peygamber olduğuna inanılmaktadır. Bu inanışı doğrulayacak hiçbir belge bulunmamasına rağmen, yine de halk arasında buraya büyük bir ilgi vardır. Şehir merkezine uzak olmasının aksine haftanın her günü yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Yuşa Tepesindeki bu türbe, her türlü sıkıntı ve dilek için ziyaret ediliyor, adaklar adanıyor. Daha sonra dilekleri gerçekleşenler, aynı türbeyi tekrar ziyaret edip, gelenlere küp şeker dağıtıyorlar.

KONUMU MUHTEŞEM
    Boğaziçinde sahile en yakın ve en yüksek tepe olma özelliği bulunan Yuşa Tepesinde,Yuşa Camii ve Hz.Yuşanın türbesi, Karadenizi ve Boğazı aynı anda gören muhteşem bir konumda bulunuyor. Ormanlarla çevrili bu en yüksek tepeden İstanbul Boğazını izleyenler, bulundukları mekanın kutsallığının da etkisiyle büyüleniyorlar. Burası tarihin ilk dönemlerinden itibaren kutsal bir yer olarak kabul edilmiş ve çeşitli uygarlıklar burada kendi dinlerinin mabet ve tapınaklarını inşa etmişler. Osmanlı döneminde bu tepeye, Sadrazam 28. Çelebizade Mehmet Sait Paşa tarafından 1755 tarihinde bir mescit yaptırıldı. Aynı zamanda burada bulunan ve halk arasında Yuşa Peygambere ait olduğu düşünülen mezarın etrafına kagir bir duvar çektirmiş ve türbenin bakımını yapmak için görevliler tayin ettirmiş. Tarih boyunca ziyaretçileriyle bütünleşen ve hep insanların ilgi odağı olmayı sürdüren bu tepede, 3. Selim (1789- 1808) döneminin bazı yıllarında, izdihamdan dolayı fitneye mahal olmasın düşüncesiyle mevlid okunması bile yasaklanmıştır. Yuşa Peygamber bir rivayate göre Musa Peygamber ile birlikte Mecmeul-Bayreyne (Boğaziçi) gelmiş ve vefat ederek bu tepeye gömülmüştür. Bir başka rivayette ise tepe adını Karadenizden ilk görülen en yüksek tepe olması dolayısıyla Fenikeliler tarafından kurtarıcı anlamına gelen Yesudan almaktadır.

17 METRELİK KABİR
    Yuşa Peygambere ait olduğu düşünülen kabrin 17 metre uzunlukta olması, türbeyi ziyaret edenleri meraklandırıyor. Ancak ziyaretçiler, bu büyüklüğü mezarda yatanın manevi büyüklüğüne bağladıkları için fazla düşünmelerine gerek kalmıyor. Hz. Yuşanın kabrinin 17 metre uzunluğunda olması ile ilgili olarak üç yorum yapılıyor. Buna göre; 1-O bir peygamberdir, ona duyulan saygı ve sevgiden dolayı böyle uzun ve büyük bir mezar yapılmış olabilir. 2-Yeri manevi bir keşifle bulunduğu için isabet eder düşüncesiyle geniş ve uzun tutulmuş olabilir. 3-Yuşa hazretlerinin metrelerce uzunluğundaki mezarı, çok eski inançlarda dağların zirvesinde yaşadığı kabul edilen devlerin başka bir inançla kaynaştırılması şeklinde de anlaşılabilir… Zira bu tepenin bir adı da Dev Dağıdır.

3. Brokennnn

Brokennnn Forum Okuru

merhaba arkadaşlar.Hz Yuşa tepesine gitmek için sahilden beykoza gidin.zaten yol üzerinde tabelalar sizi yönlendirecektir.Selamlar

Yuşa hazretleri türbesine giden varmı arkadaşlar?? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
  1. türbeler!

türbeler!

Eyyüb Sultan Türbesi’nin dua edilen salonda yer alan ve Kutsal Emanetler'den olan Hz. Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) ayak izini Sultan III. Osman koydurmuştur. Ayak izinin bulunduğu dolabın içinde şu kitabeler vardır; N’ola tâcım gibi başımda götürsem dâim Kadem-i resmi durur Hazret-i Şâh-ı Resûl’un Gül-ü gülzâr-ı nübüvvet o kadem sahibidir Bahtiyâr durma yüzün sür kademine o gülün...
  2. arkadaşlar benimle rejıme varmısınız?

arkadaşlar benimle rejıme varmısınız?

rejim yapamıyorum Selam arkadaşlar gerçekten ben bu kilo sorununu kafaya çok taktım ne yaptımsa kılo veremıyorum:tsk: Burda hazırlıyacağım dıyet proğramıyla belkı kendımı daha iyi motive ederim .. Sizde benmle bırlıkte başlamak istersenız aşağıya yenı konu olarak kilonuzu yazın ve benİmle bırlıkte yazmış olduğum haftalık diyet proğramını takip edelım ve bır hafta sonunda nekadar kılo vermış...
  3. Arkadaşlar halk eğitim kurslarına giden varmı?

Arkadaşlar halk eğitim kurslarına giden varmı?

ismek kuaförlük kursu ismek kuaförlük kursları kuaför kursları ingilizce kursuna gidenler halk eğitim kurslarında neler var Melekler oğlanı kreşe vermek ve halk eğitim kurslarında moda tasarım yada takı tasarım bölümüne gitmek istiyorum.Moda çizimlerim var ancak kendimi geliştirmem lazım.Hem boş durmaktan kurtulurum hemde kendime bir faydam olur.Tasarımlarımı,çalışmalarımı ve kendimi...
  4. merhaba arkadaşlar malatyadan olanlar varmı

merhaba arkadaşlar malatyadan olanlar varmı

ben malatyada oturuyorum malatyada tanıdığınız iyi bir kadın doğum doktoru varmı acillll:bebem:
  5. açık lisee giden varmı?

açık lisee giden varmı?

selam kızlar ben bu yıl evde sıkılmaktansa acık liseye kayıt oluyum dedım acıklıse 1 okuyorum ama dersler cok 13 dersım var hepsını nasıl calısıcam bılmıyorum aranızda benım gıbı acıklıseye kayıt olan varmı acabaa ben sınavların nasıl oldugunu yanı zormu kolaymı oldugunu bılmıyorum ocakta ılk sınavım allahım yuzumu kara cıkartmasın ama benım gıbı lıseye kayıt yaptırmıs arkadaşlar...

Sayfayı Paylaş