1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  AB'de işçi dövizi yabancı yatırımla yarışıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  AB ülkelerinde göçmen işçilerin gelirleriyle birlikte ülkelerine gönderdikleri döviz miktarı da artıyor. Dünyada Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) rakamlarına yaklaştığı bildirilen işçi dövizlerinin geleceğini uygulanacak göçmen politikaları belirleyecek.
  AB Komisyonu'nun hazırlattığı "AB'den Gönderilen İşçi Dövizlerinin Miktarı ve Coğrafi Dağılımı" başlıklı bir raporunda dünyada toplanan işçi dövizlerinin birçok ülke için artan bir dış kaynak haline geldiği belirtildi. Dünya Bankası rakamlarına göre işçi dövizlerinin 2005 yılında 170 milyar dolara yaklaştığı kaydedildi.Bu rakamın Dünya Bankası Resmi Kalkınma Yardımını (ODA) geçmekle kalmayıp dünyadaki Doğrudan Yabancı Yatırım (FDI) rakamlarına yaklaştığı bildirildi. Raporda gelişmekte olan ülkeler için ikinci büyük dış kaynak konumunda bulunan işçi dövizinin yoksulluğu azaltıcı ve alıcı ülkeler için mali istikrarı, geliri, döviz rezervini artırıcı bir rol oynadığı vurgulandı. Buna göre alıcı ülke yatırıma giderse işçi dövizi dış büyümeye katkı sağlıyor, ülkenin ekonomik açıdan sıkıntılı dönemlerinde diğer dış kaynaklardan daha istikrarlı olabiliyor.

  Türkiye en çok döviz alan ikinci ülke

  Rapora göre göçmenler 2004'te 18.7 milyar euro'yu, yani kendilerine ödenen paranın yaklaşık yüzde 80'ini AB27 dışındaki ülkelere gönderdiler. 2004'de 25.3 milyar euro, 2005'de 26.7 milyar euro işçi dövizi toplanıp AB dışına çıkarıldı. Afrika ve diğer Avrupa ülkeleri AB kaynaklı işçi dövizi akışından yüzde 30'la en fazla yararlanan bölgeler durumunda. AB'den en çok işçi döviziden en yüksek payı alan ülke yüzde 11.5'le Fas oldu. Fas'ı aldığı yüzde 8.1'lik işçi döviziyle Türkiye izledi. Türkiye'nin ardından sıralanan ülkeler şöyle: Portekiz, Polonya, Kolombiya, Ekvator, Cezayir, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti-Slovakya, Pakistan.

  Raporda işçi dövizlerinin geleceğinin, AB'ye üye devletlerin uygulayacağı göçmen politikalarıyla yakından ilgili olduğu belirtilirken, politikaların dışarı havale edilecek işçi dövizlerini hiç de ihmal edilemeyecek düzeyde etkileyebileceği belirtildi.

  Son yıllarda AB15 ülkelerine göçlerin arttığı, bunun gönderilen işçi dövizlerine yansıdığı kaydedilen raporda, "ev sahibi" ülkelerde gelirin, "alıcı" ülkelerde ise yaşam maliyetinin arttığı, kayıtlı işçi dövizi havalesi miktarında artış olduğu belirtildi. Buna göre 2005'te havale edilen işçi dövizi bir önceki yıla göre yüzde 5.5 oranında arttı.

  ANKA


   
AB'de işçi dövizi yabancı yatırımla yarışıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yabancı kaçıyor, Yerli Hala Dövizde

  Yabancı kaçıyor, Yerli Hala Dövizde

  Dünyada son dönemde yaşanan kaçış dalgasıyla dolar sürekli değer yitirirken, Türk halkı tasarruflarının önemli bir bölümünü dövizle yapmaya devam ediyor. Yurtiçi yerleşiklerin büyük bölümü dolar olmak üzere dövize dayalı birikimleri, ağustos ayındaki küçük çaplı küçülmeye rağmen yüksek düzeyini koruyor. Dövize dayalı birikimler, geçen ay 94.1 milyar dolar oldu. Dövize dayalı birikimlerin...
 2. Döviz Kuru

  Döviz Kuru

  Döviz Kuru (Exchange Rate): Ulusal bir paranın, diğer bir ulusal para cinsinden ifadesidir.
 3. AB'den ilginç yasak

  AB'den ilginç yasak

  Avrupa Birliği cinsiyetçi olduğu gerekçesiyle "Miss" ve "Mrs" hitaplarının yasaklanmasına karar verdi. Daily Mail'in haberini göre, evli ve bekar kadınları ayırmak için kullanılan bu hitap tarzlarını siyaseten yanlış bulan AB liderleri, "toplumsal cinsiyet açısından yansız" bir dil oluşturmak için rehber yayımladı. Rehberde, Avrupalı politikacılardan...
 4. Yabancı yatırımda büyük düşüş

  Yabancı yatırımda büyük düşüş

  Uluslararası doğrudan yatırımlar Ocak-Şubat döneminde yüzde 18.6 azalarak 1 milyar 480 milyon dolara geriledi. Hazine Müsteşarlığı, Şubat sonu verilerini içeren Nisan Ayı Uluslarası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni’ni yayınladı. Buna göre Şubat ayında uluslararası doğrudan yatırımlar net 366 milyon dolar oldu. Uluslararası doğrudan sermaye 186 milyon dolar olurken, sermaye girişte 205...
 5. Yabancı

  Yabancı

  Birazda şiir meleklerim.

Sayfayı Paylaş