artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor!

*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor!
Edirne Barosu Başkanı Coşkun Mola, Edirne'de son iki yılda görülen boşanma davalarının yüzde 65'inin kadın tarafından açıldığını bildirdi.

Mola, Edirne'de 2002 yılından önce boşanma davalarının genellikle erkekler tarafından açıldığını, ancak 2002 yılından sonrakanunlarla korunan kadının açtığı boşanma davasında artış olduğunu söyledi.

Coşkun Mola, 2006 yılında Edirne'de açılan 398 boşanma davasından 254'ünün, 2007 yılı Temmuz ayına kadar açılan 253 boşanma davasından 153'ünün kadınlar tarafındanaçıldığını bildirdi.

Edirne'de boşanma davalarının yüzde 65'ini kadınların açtığını ifade eden Mola, şöyle dedi:

“Marmara Bölgesi'nde kadınlar, Doğu'daki kadınlara göre çok farklı konumda. Burada anaerkil bir toplum yapısı hakim. Boşanmak isteyene siyah elbise giydirilmiyor. Kadınlar eğitilirken kocasına yardımcı olması, aile birliğini koruması öğretiliyor.”

Kadınların genellikle kocasının çalışmaması ve yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan dolayı boşandığını belirten Coşkun, şöyle konuştu:

“Edirne, hatta Trakya'da kadınların boşanmalarına en çok kayınvalideler neden oluyor. Genellikle kadının hakim olduğu, kadının yönettiği ailede, kayınvalideler oğlu ile gelinin aile yaşamlarını da yönetmek isteyince gelin-kaynana arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu da karı-koca arasındaki aile yaşamını olumsuz etkileyince çoğunlukla boşanmalarla sonuçlanıyor.”

Baro Kadın Hakları Komisyonu üyesi Avukat Elif Eral ise Edirne ve Marmara Bölgesi'nde kadının çalışma hayatına girerek ekonomik özgürlüğünü elde etmesiyle erkeğe bağımlığının azaldığına dikkat çekti.
Kadınların erkeğe ihtiyaçları olmadan da ayakta kalabildiğini ve çocuklarını yetiştirebildiğini belirten Eral, şunları söyledi:

“Kadın kendi ayakları üzerinde durabildiğiiçin eşini hayatından çıkarmayı göze alabiliyor. Ancak erkek yemek, ütü, temizlik, çocukların bakımı gibi konularda yetersiz kaldığı için boşanmaya sıcak bakmıyor. Ancak yeni bir aile kurmayı garantilediği zaman boşanmak istiyor.”

BOŞANAN KADINA AİLELER SAHİP ÇIKIYOR

Baro Kadın Hakları Komisyon üyesi Avukat İrem Özkıvrak da ailelerin, kızlarının en azından aynı ekonomik şartlara sahip ailelerin çocuklarıyla evlenmelerine izinverdiklerini belirtti.

Özkıvrak, şöyle dedi:

“Edirne'de aileler, kızlarının evlendikleri insanların çok iyi şartlar sağlamalarını istiyorlar. Buna dikkat ederek evlenmelerine izin veriyorlar. Aileler, eğer kızları eşleriyle anlaşamazsa boşanmaları için destek veriyorlar. Boşandıktan sonra kızlarına sahip çıkıyorlar. Boşanan kadınlar toplum tarafından dışlanmıyor. Aksine kucak açılıyor. Bu da mutsuz olan kadının daha rahat boşanmasını sağlıyor.”

En çok boşanmanın küçük yaşta yapılan evliliklerde görüldüğüne işaret eden Özkıvrak, 16-17 yaşlarında evlenen çiftlerin 1 yıl içinde boşandıklarını söyledi.

Özkıvrak, “Bazı boşanmalar ise 15. yıldan sonra oluşuyor. Çift çocukların büyümesiyle birlikte boşanmaya karar veriyor” diye konuştu.
 

Benzer İçerikler

Üst