1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor!

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  Edirne Barosu Başkanı Coşkun Mola, Edirne'de son iki yılda görülen boşanma davalarının yüzde 65'inin kadın tarafından açıldığını bildirdi.
  Mola, Edirne'de 2002 yılından önce boşanma davalarının genellikle erkekler tarafından açıldığını, ancak 2002 yılından sonrakanunlarla korunan kadının açtığı boşanma davasında artış olduğunu söyledi.

  Coşkun Mola, 2006 yılında Edirne'de açılan 398 boşanma davasından 254'ünün, 2007 yılı Temmuz ayına kadar açılan 253 boşanma davasından 153'ünün kadınlar tarafındanaçıldığını bildirdi.

  Edirne'de boşanma davalarının yüzde 65'ini kadınların açtığını ifade eden Mola, şöyle dedi:

  “Marmara Bölgesi'nde kadınlar, Doğu'daki kadınlara göre çok farklı konumda. Burada anaerkil bir toplum yapısı hakim. Boşanmak isteyene siyah elbise giydirilmiyor. Kadınlar eğitilirken kocasına yardımcı olması, aile birliğini koruması öğretiliyor.”

  Kadınların genellikle kocasının çalışmaması ve yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan dolayı boşandığını belirten Coşkun, şöyle konuştu:

  “Edirne, hatta Trakya'da kadınların boşanmalarına en çok kayınvalideler neden oluyor. Genellikle kadının hakim olduğu, kadının yönettiği ailede, kayınvalideler oğlu ile gelinin aile yaşamlarını da yönetmek isteyince gelin-kaynana arasında çatışmalar yaşanıyor. Bu da karı-koca arasındaki aile yaşamını olumsuz etkileyince çoğunlukla boşanmalarla sonuçlanıyor.”

  Baro Kadın Hakları Komisyonu üyesi Avukat Elif Eral ise Edirne ve Marmara Bölgesi'nde kadının çalışma hayatına girerek ekonomik özgürlüğünü elde etmesiyle erkeğe bağımlığının azaldığına dikkat çekti.
  Kadınların erkeğe ihtiyaçları olmadan da ayakta kalabildiğini ve çocuklarını yetiştirebildiğini belirten Eral, şunları söyledi:

  “Kadın kendi ayakları üzerinde durabildiğiiçin eşini hayatından çıkarmayı göze alabiliyor. Ancak erkek yemek, ütü, temizlik, çocukların bakımı gibi konularda yetersiz kaldığı için boşanmaya sıcak bakmıyor. Ancak yeni bir aile kurmayı garantilediği zaman boşanmak istiyor.”

  BOŞANAN KADINA AİLELER SAHİP ÇIKIYOR

  Baro Kadın Hakları Komisyon üyesi Avukat İrem Özkıvrak da ailelerin, kızlarının en azından aynı ekonomik şartlara sahip ailelerin çocuklarıyla evlenmelerine izinverdiklerini belirtti.

  Özkıvrak, şöyle dedi:

  “Edirne'de aileler, kızlarının evlendikleri insanların çok iyi şartlar sağlamalarını istiyorlar. Buna dikkat ederek evlenmelerine izin veriyorlar. Aileler, eğer kızları eşleriyle anlaşamazsa boşanmaları için destek veriyorlar. Boşandıktan sonra kızlarına sahip çıkıyorlar. Boşanan kadınlar toplum tarafından dışlanmıyor. Aksine kucak açılıyor. Bu da mutsuz olan kadının daha rahat boşanmasını sağlıyor.”

  En çok boşanmanın küçük yaşta yapılan evliliklerde görüldüğüne işaret eden Özkıvrak, 16-17 yaşlarında evlenen çiftlerin 1 yıl içinde boşandıklarını söyledi.

  Özkıvrak, “Bazı boşanmalar ise 15. yıldan sonra oluşuyor. Çift çocukların büyümesiyle birlikte boşanmaya karar veriyor” diye konuştu.   
artık boşanmayı isteyen taraf genelde bayanlar oluyor! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kİlo Vermek İsteyen Bayanlarin Dİolaglari

  Kİlo Vermek İsteyen Bayanlarin Dİolaglari

  Pazartesi başlıyorum kızım rejime -bugun pazar ii düşün istersen -biliyoruz heralde ben haftaya pazartesiden bahsediyorum -Kasma istersen sen şişkoda güzelsin -yalancı yemin etsene... -ii be tamam -Sabah 1 dilim kepek ekmeği ve kibrit kutusu kadar peynir yedim -ben sadece içine limon sıkılmış sıcak su içtim -saatte öğlen oldu acıktım gibi -Hayrola kimi arıyorsun -ya bizim köşedeki pideciden...
 2. Cimrilikte artık bir boşanma nedeni

  Cimrilikte artık bir boşanma nedeni

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, aşırı tutumlu ve tasarruflu davranmanın boşanma nedeni olarak kabul edilebileceğine karar verdi. Yerel Mahkemenin reddettiği bir boşanma davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, “Aşırı şekilde tasarruflu davranışlarda bulunma”nın boşanma nedeni olarak kabul edilmesi gerektiğini kaydetti. Yargıtay, kocasının; elektrik sarfiyatı oluyor diye...
 3. Saçsızlık Artık Tarih Oluyor!

  Saçsızlık Artık Tarih Oluyor!

  Gür ve sağlıklı saçlara sahip olmak güzel bir şey. Gün gelir istemeden de olsa saçlarınızı kaybetmek zorunda kalırsanız endişelenmeyin. Günümüz yöntemleriyle tekrar eskisi gibi güzel ve gür saçlara kavuşmak protez saçla mümkün acısız ve ağrısız bir şekilde altı ile sekiz hafta arasında eski saçlarınıza kavuşabilirsiniz. Protez saçı yaptırdıktan sonra herhangi bir hareket kısıtlamasıyla...
 4. boşanmalarda erkek çocuk velayeti hangi tarafa verilir

  boşanmalarda erkek çocuk velayeti hangi tarafa verilir

  Selamlar herkese. Sorum şu; erkeke çocuğun velayeti boşanma durumunda anneyemi babaya mı verilir ? Bunun bir kuralı var mı ?
 5. Ankarada Arapça kursuna gitmek isteyen bayanlara duyrulur.

  Ankarada Arapça kursuna gitmek isteyen bayanlara duyrulur.

  Ev hanımlarına müjde! Ev hanımları için hafta içi Salı – Perşembe günlerinde 10:00 – 14:00 saatleri arasında yeni bir Arapça kursu başlatıyoruz. Tabii ki kursumuza belirtilen gün ve saatlerde müsait olabilen diğer bütün hanımlar da katılabilir. Yeni başlatacağımız grubumuzun hocası; Arapça uzmanı hanım bir hocamız olacak. Siz de hemen başvurmak için tıklayın! Arapça kurslarımız...

Sayfayı Paylaş