1. ms_enemy

  ms_enemy Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  3.578
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Ödül Puanları:
  0

  aşı hayat kurtarırmı?

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında ms_enemy tarafından paylaşıldı.

  Aşı ile dünyada her yıl 2.5 milyon çocuğun ölümünün engellenebildiğini belirten Prof. Dr. Tomris Türmen, “her yıl, rutin olarak uygulanması gereken aşıların yapılamaması nedeniyle beş yaşından küçük 1.4 milyon çocuk yaşamını yitiriyor” dedi.
  Başarılı aşı kampanyaları ile birçok hastalığın önlenebilineceğine işaret eden Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) Başkanı Prof. Dr. Tomris Türmen, “Çiçek hastalığı yok edildi, çocuk felci yüzde 99 oranında azaldı, tetanos ve kızamık hastalıkları ise nadiren görülür hale geldi” dedi.


  “Aşılarla, sadece 2003 yılında 2 milyon çocuğun, erişkin hayatta olabilecek 600 bin hepatit B ölümü önlenmiştir” diyen Prof. Dr. Türmen, her yıl rutin olarak uygulanması gereken aşıların yapılamaması nedeniyle beş yaşından küçük 1.4 milyon çocuğun yaşamını yitirdiğini söyledi.

  Türmen, yeni geliştirilmiş zatürre önleyici pnomokok aşısı, menenjit önleyici meningokok aşısı ve ishal önleyici rotavirüs aşısının yapılamaması nedeniyle her yıl dünyada 1.1 milyon çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi. Eski aşıların da tam olarak uygulanması gerektiğine dikkati çeken Türmen, “Yeni aşıların uygulanmaya başlanması ile dünyada her yıl 2.5 milyon çocuk ölümünü önlemek mümkün olacaktır. Yani her 20 saniyede bu nedenle bir çocuk ölmektedir” dedi.

  Her çocuğun bağışıklanma ve ölümcül hastalıklardan korunma hakkının olduğuna dikkati çeken Türmen, çocuk sağlığı açısından çok önemli olan aşıların her zaman gündemde tutulması gerektiğini vurguladı.

  Türmen, yeni aşıların bilinmediğini ve yeterince kullanılmadığını ifade ederek, yeni aşılar için yeterli yatırımların yapılmadığını ve kaynak ayrılmadığına işaret etti.

  SAĞLIK BAKANLIĞININ AŞI TAKVİMİ
  Sağlık Bakanlığı, Nisan ayında aşı takvimindeki menenjit ve çocuk felci aşılarını, difteri-boğmaca-tetanoz karma aşısıyla birleştirme kararı almıştı.

  Bakanlık, şişlik, yüksek ateş, huzursuzluk ve devamlı ağlama gibi şikayetlere neden olan rutin kullanımdaki “tam hücreli” boğmaca aşısı yerine, yan etkileri daha az “asellüler” boğmaca aşısını uygulayacağını açıklamıştı.

  Bakanlığın, yeni uygulamaya geçebilmesi için aşı ihalelerinin sonuçlanması gerekiyor. Ancak, Sağlık Bakanlığı İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı tarafından duyurusu yapılan, muhtelif cins ve miktarda aşı ihalelerinde 21 Haziran 2007 tarihinde, işin yükleme süresinin 31 Haziran 2008 tarihini aşması sebebiyle iptal kararı alınmıştı.

  Türkiye’de uygulanan çocukluk çağı aşı takvimi şöyle:
  Verem aşısı: 2. ayın sonunda bir doz
  Karma aşı: 2. 3. ve 4. ayların sonunda birer doz, 16-24 ay arası rapel (tekrar) doz
  Menenjit aşısı: 2. 3. ve 4. ayların sonunda birer doz, 16-24 ay arası rapel doz
  Çocuk felci aşısı: 2. 3. ve 4. ayların sonunda birer doz, 16-24 ay arası ve ilköğretim 1. sınıfta rapel dozlar
  Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak (karma) aşısı: 12. ayda bir doz ve ilköğretim 1. sınıfta rapel doz
  Hepatit B: Doğumda, 1. ve 6. ayların sonunda birer doz, ilköğretim 8. sınıfta rapel doz
  Tetanos ve difteri aşısı: İlköğretim birinci ve 8. sınıflarda
  Kızamıkçık: İlköğretim 8. sınıfta.
   
aşı hayat kurtarırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. simit aşı

  simit aşı

  simit aşı simit aşı tarifi hamilelikte yemek 2 su bardağı su, * 1 su bardağı simit, (çok ince bılgura denir) * 1 yemek kaşığı tuz, * 1 yemek kaşığı karabiber, * 1 yemek kaşığı kırmızıbiber, * 2 baş doğranmış soğan, * 1/2 su bardağı sıvı yağ. İnce ince doğranmış soğan ile yağ iyice kavrulur. Kavrulduktan sonra salça, tuz ve su ilave edilerek bir taşım kaynatılır. Sonra kaynayan karışıma simit...
 2. Aş

  Rüyada aş, ayni yemek görmek, yemeğin türüne göre yorumlanır. Sebze yemekleri kısmet, et yemekleri ise iş ve sağlıkla ilgili sorunlara işaret eder. Çorbalar, bereket olarak yorumlanır. Tatlılar ise hayatı güzelleştirecek olumlu olaylar olarak yorumlanır.
 3. Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor

  Aşı ömür boyu hayat kurtarıyor

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Ünal çocukluk çağı aşılarının büyük önem taşıdığını, ancak hastalıklardan korunmada yetişkin aşılamasının da gerekli olduğunu söyledi. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Yurdakök de aşıların aşı takvimine uygun ve zamanında yaptırılmasının büyük önem...
 4. arap aşı

  arap aşı

  arap melekleri slm Malzemesi : Hamur İçin : Bir ölçü Un 6 Ölçü Su Tuz Çorba İçin: Tavuk veya Hindi Bir Kaşık Yağ Bir Kaşık Salça, Tuz,karabiber,Kırmızı Biber, Bir Miktar Un Yapılışı: Altı ölçek su bir kapta kaynamaya bırakılır. Öte yandan bir ölçek un yeteri kadar su ile karıştırılarak bulamaç haline getirilir. Bu karışım kaynamakta olan suya boşaltılarak bir süre oklava ile...
 5. Tevbe etmek günahlardan kurtarırmı?

  Tevbe etmek günahlardan kurtarırmı?

  Zaman zaman günahlarımız, hatalarımız yüzünden ilahi ikazlar, ilahi uyarılarla karşı karşıya kalıyoruz. Bunun için günahlarımızı hatırlamaya, pişman olmaya ve esaslı bir tevbe etmeye ihtiyacımız var. Cenab-ı Allah Kur’an’da : “Ey mü’minler, Allah’a topyekün tevbe edin. Umulur ki, kurtulursunuz,” buyuruyor. Ben bir konuda tövbe ettim ve Allah'a söz verdim, ama sözümü tutamadım; sizce ne...

Sayfayı Paylaş