1. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre

  ben aglamayayimda kim aglasin

  Konu, 'Dini Hikayeler ve Şiirler' kısmında nisan tarafından paylaşıldı.

  Ben ağlamayayım da kim ağlasın??
  Mehmed Âkif, sabah namazlarını Sultan Ahmed Camii’nde kılmayı âdet haline getirmişti. Bir zaman, her sabah camiye erkenden gelip, mihrabın bir köşesinde sürekli gözyaşı dökmekte ve inlemekte olan, saçı-sakalı bembeyaz olmuş ihtiyar bir zat dikkatini çeker. Durmadan ağlayan bu adamı uzun süre büyük bir hayret ve merakla takip eder.

  Nihayet bir gün yanına yaklaşarak, derdinin ne olduğunu, neden kendisini bu kadar derbeder ettiğini sorar: “Muhterem, Allah’ın rahmetinden bu kadar ümitsizlik olur mu? Niye bu kadar ağlıyorsun?” O zat, “Beni konuşturma, kalbim duracak.” diyerek önce konuşmak istemez. Ancak, çok ısrar edince, bu halinin sebebinin ne olduğunu Âkif’e gözyaşları içerisinde şöyle izah eder: “Ben, Abdülhamid devrinde binbaşı idim. Anam-babam vefat edince Sadârete (Sadrazamlığa) bir dilekçe gönderdim. Dedim ki: “Mallarımız, gayrimenkullerimiz var. Bunların bir nezâretçiye (bakıcıya) ihtiyacı vardır. Kabul buyurulursa istifa etmek istiyorum.”


  Sadâret benim dilekçemi padişaha göndermiş. Bana doğrudan doğruya hünkârdan bir yazı geldi. “İstifa kabul edilmedi” deniyordu. Ben bir daha gönderdim. Yine aynı cevap geldi. Bizzat huzura çıkıp şifâhi (yüz yüze) görüşmek istedim. Ben o cehalet ile padişahın huzuruna çıktım:

  - Sultanım, istifamın kabulünü istirham edeceğim. Durumumuz budur, dedim.

  Derin derin biraz düşündü. İstifa etmemi istemiyordu. Yüzünden belli idi. Israrıma da dayanamadı. Öfkeli bir eda ile, elinin tersiyle:

  - Haydi! İstifa ettirdik seni! dedi.

  Ben dönüp, işimin başına geldim. Gece, mânâ âleminde orduların teftiş edildiğini gördüm. Rasulullah Efendimiz (sav), Yıldız Sarayı’nın önünde duruyordu. Bütün Türk ordusunu teftiş ediyordu. Osmanlı padişahlarının ileri gelenleri de orada idi. Abdülhamid, edeple Fahri Kainat Efendimiz’in arkasında duruyordu.

  Derken, benim birliğim geldi. Başında kumandan olmadığı için darmadağınıktı. Efendimiz: “Nerede bunun kumandanı?” diye sordular. Abdülhamid de: “Ya Rasulallah çok ısrar etti. İstifa ettirdik.” dedi.

  - Senin istifa ettirdiğini, biz de istifa ettirdik! Buyurdular.

  İşte ben o gün bugündür bunun hicranı ve pişmanlığı ile gözyaşı döküyor, kederleniyorum. Ben ağlamayayım da söyle kim ağlasın?

  __________________
   
 2. nisan

  nisan Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  5 Ocak 2008
  Mesajlar:
  5.165
  Beğenilen Mesajlar:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  isvicre
  Ce: ben aglamayayimda kim aglasin
  [​IMG]
   
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: ben aglamayayimda kim aglasin
  emeğine sağlık
   
ben aglamayayimda kim aglasin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Seni Kim Ben Kadar Bilir Ki Sevgili ..

  Seni Kim Ben Kadar Bilir Ki Sevgili ..

  Aşk eskir mi meleklerim ?Gerçekten olabilir mi böyl bir şey.Aşk somut bi varlık mıdır ki eskisin miladı dolsun. Ya eskiden büyük bir aşk beslediğiniz birine karşı kalbinizde düşmanlık tohumları filizlenebilir mi?Ben inanmıyorum kesinlikle inanmıyorum, ihtimal dahi vermiyorum böyle bir şeye.Bir insanı ya seversiniz ya da ondan nefret edersiniz.Eğer bir insana gerçek anlamda aşıksanız ne olursa...
 2. "Ama ben onun kim olduğunu biliyorum"

  "Ama ben onun kim olduğunu biliyorum"

  ben onun kim olduğunu biliyorum ama ben onun kim olduğunu biliyorum ... Farklı bi AŞK.... ibretlik.... ;( Yaşlı bir bey sabah erken evinden çıkmış yolda ilerlerken bir bisikletlinin çarpmasıyla yere yuvarlanmış ve hafif yaralanmış. Sokaktan geçenler yaşlı beyi hemen en yakın sağlık birimine ulaştırmışlar. Hemşireler önce pansuman yapmışlar ve 'biraz beklemesini ve röntgen çekerek her hangi...
 3. Ben onu çok sevdim dizisinde kimler oynayacak?

  Ben onu çok sevdim dizisinde kimler oynayacak?

  Mehmet Aslantuğ yeni bir diziyle geliyor biliyorsunuz.Ben Onu Çok Sevdim dizisinin adı.Acaba bu dizide kimler oynuyor ?
 4. Mutezile ben şia nedir kimlerdir?

  Mutezile ben şia nedir kimlerdir?

  Mutezile ve şia denilen kimseler kendi başına bir mezhepmidir. ?

Sayfayı Paylaş