Mehmet Akİf Ersoyun İbretlİk Anisi

M

Misafir

Forum Okuru
#1
Mehmet Akİf Ersoyun İbretlİk Anisi
mehmet akif ersoy anıları mehmet akif ersoyun anıları ersoy un anısı ersoyun anısı ile ilgili anılar Mehmet Akİf Ersoyun İbretlİk Anisi Mehmet Akif her sabah namazı için sultanahmet camiine gelir.her gelişindede yaşlı bir adamın kendisinden önce gelmiş görür.Ne kadar erken gelirse gelsin bu durum değişmez Yaşlı adam mutlaka ondan önce gelmiş olur. Ancak bu yaşlı pir-i fani ve bu nur yüzlü adam hiç durmadan ağlamakta ve gözyaiı dökmektedir.bundan sonra Mehmet Akif şöyle anlatıyor:
Bu yaşlı insanın bir gün yanına sokuldum ve niçin durmadan ağladığını sordum.ve ona Cenab-ı Hakkın rahmetinin enginliğini anlattım.ama o yinede ağlamasına devam etti.Bana derdimi tazeleme git dedi .Ben yinede ısrar ettim.çaresiz kaldı ve yine gözyaşları içinde bana şunları anlattı.

Ben dedi 2.Abdülhamit zamanında orduda binbaşıydım.ve ailem çok zengindi.kışladan ayrılamıyordum.ancak birgün anne ve babamı ard arda vefat haberlerini aldım. Ailede benden başkada işlerimizi yürütecek kimsede yoktu.çiftlikler,dükkanlar,mağazalar ortada kalmıştı.hemen sadarete bir dilekçe yazdım ve istifa etmek istediğimi bildirdim. sadaretten gelen cevap menfiydi.istifam kabul olmamıştı.ben ikinci ardından da üçüncü bir müracatta bir müracatta bulundum.ama her defasında aynı cevaplakarşılaştım.
Bunun üzerine hünkara müracata karar verdim.bu karararımı sadarete bildirdim.isteğim kabul edildi.durumumu hünkara vicahi olarak anlattım.elimden geldiğince mazeretimin meşruluğunu ispata çalıştım.hünkar istifa talebimden hoşlanmamıştı.yüz ifadesinden bunu anlamak hiçte zor değildi.isteksiz bir işaretle elinin tersi ileri git dedi,seni istifa ettirdik dedi.
Ben sevinerek huzurundan ayrıldım .eve döndüm.o gece rüyamda osmanlı ordusu tabur tabur,bölük bölük geliyor ve EFENDİMİZE teftiş veriyordu.bu ordu idi ki kısa bir süre sonra bütün cihana karşı kavga verecekti.ve bu ordunun teftişini bizzat EFENDİMİZ yapıyordu.
Yanında 4 büyük halife olduğu halde efendimiz önünden geçen bölük ve taburları teftiş ederken ondan bir adım geride edep ve terbiye içinde boynu bükük Abdülhamid de bulunuyordu.derken benim taburda geçmeye başladı.Ancak tabur dağınıktı.başlarında kumandanları yoktu.
EFENDİMİZ bunu görünce Abdülhamid cennet mekana:Bu birliğin kumandanı nerde diye sordu?.oda talebi üzerine istifa ettirdik dedi.işte o esnada
EFENDİMİZ beni bütün ömür boyu ağlatacak şu sözü söyledi:senin istifa ettirdiğini bizde istifa ettirdik dedi.

-Söyle bunu duyduktan sonra ben ağlamayayımda kim ağlasın? Ve Mehmet Akif diyor:yaşlı adam ağlamasına,inlemesine devam etti .derdi büyüktü.sessizce yanından uzaklaştım.zaten başkada yapabileceğim bir şey yoktu.zira bu pir-i fan-i tesellisini EFENDİMİZ den bekliyordu.kabul edildiği müjdesi gelmeden belliki inlemesi dinmeyecekti. 
  mehmet akif ersoydan peygamberimize bir şiir hakkında benzer konular Forum Cevap Tarih
Mehmet Akif Ersoy Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler Mehmet Akif Ersoy Hayatı Hakkında Biyografik Bilgiler
Bu konu; Mehmet Akif Ersoy Hayatı Hakkında Bilgiler Vermektedir. Sevgili melekler, İstiklal Marşı 'mızı yazan büyülk Türk şairi Mehmet Akif Ersoy 'un...
Kim Kimdir ? 0
Mehmet Akif  ersoy`un  hayatı Mehmet Akif ersoy`un hayatı
Mehmet Akif ersoy`un hayatını yazarmısınız ?
Soru-Cevap 0
Özel Mehmet Akif Ersoy Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Özel Mehmet Akif Ersoy Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
mehmet akif ersoy erkek yurdu mehmet akif ersoy yurdu kız öğrenci İlçe: Altındağ...
Öğrenci Yurtları 0
Mehmet Akif Ersoy (1873 - 1936) Mehmet Akif Ersoy (1873 - 1936)
Mehmed Akif 1873 yılında İstanbul’da sade ve geleneksel bir hayatın yaşandığı Fatih’in Sarıgüzel semtinin Nasuh...
Osmanlı Tarihi 0
mehmet akif ersoydan peygamberimize bir şiir mehmet akif ersoydan peygamberimize bir şiir
peygamberimizle ilgili şiirler mehmet akif ersoyun peygamberimize yazdığı şiir peygamberimize yazılan şiirler peygamberimizle ilgili kısa yazılan Bir Gece On dört asır evvel yine bir böyle geceydi Kumdan...
Dini Hikayeler ve Şiirler 1

Benzer Konular