Beyin takımı Yahoo'yu terkediyor

E

EspanOL

Forum Okuru
Beyin takımı Yahoo'yu terkediyor
Yahoo'nun beyin takımı, Google ile girilen mücadelede alınan yenilginin ardından görevlerini bırakmaya devam ediyor. Son olarak CEO Terry Semel istifa etti.


Son altı ayda dördüncü istifa geldi. Bu kez Yahoo’nun en üst düzey yöneticisi olan Terry Semel görevi bıraktı. Semel’in yerine kurucu ortaklarından olan Jerry Yang atandı.


2001 yılından beri görevde bulunan Semel, Yahoo’nun Google karşısında aldığı olumsuz sonuçlardan dolayı eleştiri alıyordu. Şirket 2007’nin ilk üç ayında yüzde 16 küçülerek hem hissedarlarında hem de şirket çalışanlarında hayal kırıklığı yaratmıştı.

Semel’in yerine atanan Yang, 1995 yılında Yahoo’nun dünya genelinde 500 milyon kullanıcı sayısına ulaşmasını sağlayan kişi olarak biliniyor.

Yahoo, tüm dünyada liderliği eline almışken Google karşısında özellikle son yıllarda küçülme sendromundan kurtulamamıştı. Yahoo’nın ABD pazarındaki payı yüzde 26’ya küçülürken Google, yüzde 49’a yükseldi. Daha sonra Avrupa’da da Yahoo gerileme sürecine girdi. Bunun üzerine son 6 ay için şirketin beyin takımı istifa etmeye başladı.JERRY YANG’IN KISA ÖZGEÇMİŞİ

Tayvan’dan ABD’ye göçtü. Henüz 10 yaşındaydı. Stanford Universitesi’nde wes sitesi yapmaya başladı. 1995’te Yahoo’nun kurucu ortağı oldu. Kişisel serveti 2.2 milyar dolar civarında. 38, yaşındaki Yang, ortağı David Filo ile birlikte geliştirdikleri internet arama motoru ile büyük bir devrim yaptılar. Borsaya giren ilk internet şirketlerinden birini yarattılar. Yahoo, Google’un yükselişi karşısında Microsoft’la çok farklı anlaşmalara imza attı.

6 ay önce Yahoo'nun en önemli üç yöneticisinden biri konumuna getirilen Farzad Nazem Yahoo'nun medya grup başkanı Lloyd Braun ve operasyonlar sorumlusu Dan Rosensweig da görevlerinden ayrılmıştı.

Yahoo'da son 6 ay içerisinde gerçekleşen bu önemli değişiklerin arkasında Google ile girilen mücadele elde edilen yenilginin yattığı söyleniyor. Yahoo'nun bu yılın ilk çeyreğinde açıkladığı gelirleri, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %11 düşüş gösterirken, 1.67 milyar dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Google'ın elde ettiği gelir ise 3.66 milyar dolar oldu
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
709
EspanOL
E
*MeleK*
Cevaplar
1
Görüntüleme
876
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
960
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
İzmirella
Cevaplar
0
Görüntüleme
850
İzmirella
İzmirella
Üst