1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Bir Tek Google Herşeye Yeter

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Önce Altavista vardı; sonra Yahoo üstünlüğü ele geçirip etkinleştiğinde ben de kitleyle birlikte bu motora geçtim. Ancak ''aransın, aranmasın'', ''siberya''nın tek hakimi artık Google.
  Amerikalı şirketin bilgisayar karşısında olabilecek her türlü ihtiyacı karşılayan bir çözümü var. Yani 1998’de Stanford’dan iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin’in kurduğu Google, 10 yıldan kısa bir sürede tüm internete hakim oldu.


  Bir arama motorundan çok daha fazlasını ifade eden Google üstünlüğünü bir biri ardına açtığı hizmetlerle pekiştiriyor. Video paylaşım sistemi YouTube’u 1.65 milyar dolar ödeyerek bünyesine katması ve ardından geçtiğimiz günlerde paylaşılan videolara reklam alınmaya başlayacağını duyurması Google’ın iddiasının bir kanıtı.

  Bugün bilgisayar kullanıcılarının yüzde 51’i internette arama yapmak için Google’ı kullanıyor. İngilizce’ye internette sörf yapmak ya da bilgisayar karşısında zaman geçirmek anlamına gelen googling (gugıllamak) diye bir de kelime kazandıran Google’ın arama yapmak dışında kalan yüzün üzerindeki özellikleri, servisleri ve programlarından bazıları bu haftaki konumuz.


  Desktop
  2004’te hizmete giren Desktop, Mac OS X, Linux ve Microsoft Windows işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü arama yazılımı. Program sayesinde kullanıcı e-postalar, müzik, fotoğraf dosyalarını pratik bir şekilde organize edebilir, sohbet edip, diğer google zımbırtılarına kolayca erişebilir.


  Earth

  Yerküreyi, uydu fotoğraflarıyla detaylı bir şekilde bilgisayarlarımıza getiren Google Earth, teröristlerin işine yarayabileceği endişesiyle eleştiriliyor. Google Earth’ün üç versiyonu bulunuyor. Birinci versiyon ücretsiz. Birkaç ek özellik içeren Google Earth Plus için 20 dolar ödemek gerekiyor. Google Earth Pro’nun bir yıllık kullanım bedeliyse 400 dolar.


  Picasa
  Google’ın en çok tutulan servislerinden biri de dijital fotoğrafları işleyip, organize etmeye yarayan Picasa yazılımı. Picasa’yı 2004’te Idealab’den satın alan Google, bu yazılımı indirme yoluyla kullanıcılarına bedava dağıtmaya başladı. Pratik kullanımıyla dikkat çeken Picasa’nın Web Albums özelliği, kullanıcıların 1 GB’a kadar fotoğrafı internette bir albüm formatında bedava depolama ve paylaşma imkanı tanıyor.

  Gmail
  Web tabanlı bedava posta hizmeti GMail 2004’te özel beta sürümü kullanıma açıldığından bu yana Hotmail ve Yahoo Mail’in en ciddi rakibi konumuna geldi. GMail’in POP3 hizmeti de bulunuyor. 2 GB kapasiteyi bedava sunan GMail’den fazladan 6 GB edinebilmek için yılda 20 dolar ödemek gerekiyor.


  Docs & Spreadsheets
  Google’ın internet tabanlı kelime işlemci ve tablolama hizmeti Docs & Spreadsheets, kullanıcıların döküman ve tablolar yaratmasını, bu eserlerini gerçek zamanlı olarak diğer kullanıcılarla paylaşmasını sağlıyor. Hizmetin bazı sınırlamaları var; her döküman en fazla 500 KB, 10 bin satır, 256 sütun, 40 sayfa, iliştirilmiş görseller de en fazla 2 MB olmak zorunda. Bir kullanıcı hesabında en fazla 5000 döküman, 5000 görsel, 200 elektronik tablo tutabilir ki bu ortalama bir kullanıcı için yeterli.


  Calender

  Gördüğünüz gibi Google bilgisayar karşısında duyulabilecek her ihtiyaç için olabilecek en iyi çözümleri sunuyor. Bunlardan biri de kişiye etkin zaman yönetimi imkânı tanıyan takvim hizmeti Calender. Bu dijital ajanda, bilgileri, randevuları online olarak kaydediyor. Bu sayede bilgilerinize istediğiniz bilgisayardan ulaşabilirsiniz; sabit diskiniz bozulsa bile randevularınız kaydettiğiniz dijital ajandanın içerdiği tüm bilgilerle, güvende sizi bekliyor olacaktır. Calender, ailecek ya da ortak hareket eden gruplar tarafından sevilerek kullanılıyor.


  Sky
  Earth’e yapılacak Sky eklentisiyle Andromeda, Hydra ve Vulpecula yıldız kümeleri bir tık yakınınıza geliyor. Sky sayesinde amatör astronomlar uzayda sörf yapabiliyor. Sistemdeki veriler Dijital Uzay Araştıma Konsorsiyumu, Kaliforniya’daki Palomar Rasathanesi’nin de aralarında bulunduğu altı kuruluştan alındı.


  Blogger
  Bir blog yani günlük yayınlama hizmeti olan Blogger’ı Pyra Labs geliştirdi. 2003’te Google’ın satın aldığı Blogger ile günlük tutup, internette paylaşmak o kadar kolay ki herkes 30 dakika içinde kişisel bir sayfa sahibi olabilir. Bu kadar basit bir günlük hizmeti olan Blogger’ın eleştirildiği nokta, bu servisten faydalanabilmek için bir Google hesabının gerekiyor olması.


  News
  Kişisel olarak en sevdiğim Google hizmetlerinden olan haber servisi News, dünyanın haberini bir ekranda karşınıza getiriyor. Bu hizmette haberler bir ''insan editöre'' gerek duymadan otomatik olarak seçiliyor. Ancak haberlerin seçileceği gazete, ajans gibi kaynaklar insanlar tarafından tayin ediliyor. News’un haberleri son 30 gün içinde yayımlanan makalelerden oluşuyor. İngilizce versiyonu için yaklaşık 4 bin 500 haber sitesini tarayan servisin ilgi alanlarına göre kişiselleştirilebilmesi haberlerde boğulmayı önlüyor.

  Kaynak


   
Bir Tek Google Herşeye Yeter konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Tek Sen Yetersin Bana

  Bir Tek Sen Yetersin Bana

  Ellerimde çocukluğumdan kalma rengarenk tebeşirler... Oturdum, yollara sana olan aşkımı çizmek istedim ama boşa bunlar! Hiç bir şey sevgimi anlatacak kadar özel olamadı. Delicesine atıyor kalbim...Kimseyi görmüyor gözlerim...Fonda bizim şarkımız, yüreğimde sen, gönlünde ben.Bazen korkuyorum "biz'e" nazar değecek diye.Bazen korkuyorum kem gözlerin hedefi olacağız diye. Verdiğin...
 2. ßir Tek Sen Yetersin ßana...

  ßir Tek Sen Yetersin ßana...

  Ellerimde çocukluğumdan kalma rengarenk tebeşirler... Oturdum, yollara sana olan aşkımı çizmek istedim ama boşa bunlar! Hiç bir şey sevgimi anlatacak kadar özel olamadı. Delicesine atıyor kalbim...Kimseyi görmüyor gözlerim...Fonda bizim şarkımız, yüreğimde sen, gönlünde ben.Bazen korkuyorum "biz'e" nazar değecek diye.Bazen korkuyorum kem gözlerin hedefi olacağız diye. Verdiğin...
 3. bir kadın herşeye ağlayabilir

  bir kadın herşeye ağlayabilir

  Biz kadınlar çok duygusalızdır..Olur olmaz şeylere ağlarız...Bazende mutluluktan ağladığımız olur...Gözyaşlarımızın mutluluktan olması dileğiyle.... Kadınlar her şeye ağlayabilir.. Bir şarkıya, bir filme " Ama kadını yürekten ağlatmak zordur. Eğer bir kadın yürekten ağlıyorsa, ağlatan onun yüreğine ulaşmış demektir. " Kadını ağlatan erkek,kıymet bilmemiş olacak ki ; koca...
 4. Bir bakışımız yeter

  Bir bakışımız yeter

  Bir bakış yeter herşeyi anlatmaya :D:D
 5. Google Herşeyi Anlıyor

  Google Herşeyi Anlıyor

  Çoğu zaman ne aradığımızı bilmeyiz 3-5 cümlesinide yazsak google karşımıza çıkarır ama bu kadarına pes diyorumhahaha :ehi::ehi:

Sayfayı Paylaş