Bir Tek Google Herşeye Yeter

  • Konbuyu başlatan Bilge Gökçen
  • Başlangıç tarihi
Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Bir Tek Google Herşeye Yeter
Önce Altavista vardı; sonra Yahoo üstünlüğü ele geçirip etkinleştiğinde ben de kitleyle birlikte bu motora geçtim. Ancak ''aransın, aranmasın'', ''siberya''nın tek hakimi artık Google.

Amerikalı şirketin bilgisayar karşısında olabilecek her türlü ihtiyacı karşılayan bir çözümü var. Yani 1998’de Stanford’dan iki doktora öğrencisi Larry Page ve Sergey Brin’in kurduğu Google, 10 yıldan kısa bir sürede tüm internete hakim oldu.


Bir arama motorundan çok daha fazlasını ifade eden Google üstünlüğünü bir biri ardına açtığı hizmetlerle pekiştiriyor. Video paylaşım sistemi YouTube’u 1.65 milyar dolar ödeyerek bünyesine katması ve ardından geçtiğimiz günlerde paylaşılan videolara reklam alınmaya başlayacağını duyurması Google’ın iddiasının bir kanıtı.

Bugün bilgisayar kullanıcılarının yüzde 51’i internette arama yapmak için Google’ı kullanıyor. İngilizce’ye internette sörf yapmak ya da bilgisayar karşısında zaman geçirmek anlamına gelen googling (gugıllamak) diye bir de kelime kazandıran Google’ın arama yapmak dışında kalan yüzün üzerindeki özellikleri, servisleri ve programlarından bazıları bu haftaki konumuz.

Desktop

2004’te hizmete giren Desktop, Mac OS X, Linux ve Microsoft Windows işletim sistemleri için geliştirilen bir masaüstü arama yazılımı. Program sayesinde kullanıcı e-postalar, müzik, fotoğraf dosyalarını pratik bir şekilde organize edebilir, sohbet edip, diğer google zımbırtılarına kolayca erişebilir.


Earth

Yerküreyi, uydu fotoğraflarıyla detaylı bir şekilde bilgisayarlarımıza getiren Google Earth, teröristlerin işine yarayabileceği endişesiyle eleştiriliyor. Google Earth’ün üç versiyonu bulunuyor. Birinci versiyon ücretsiz. Birkaç ek özellik içeren Google Earth Plus için 20 dolar ödemek gerekiyor. Google Earth Pro’nun bir yıllık kullanım bedeliyse 400 dolar.


Picasa
Google’ın en çok tutulan servislerinden biri de dijital fotoğrafları işleyip, organize etmeye yarayan Picasa yazılımı. Picasa’yı 2004’te Idealab’den satın alan Google, bu yazılımı indirme yoluyla kullanıcılarına bedava dağıtmaya başladı. Pratik kullanımıyla dikkat çeken Picasa’nın Web Albums özelliği, kullanıcıların 1 GB’a kadar fotoğrafı internette bir albüm formatında bedava depolama ve paylaşma imkanı tanıyor.

Gmail
Web tabanlı bedava posta hizmeti GMail 2004’te özel beta sürümü kullanıma açıldığından bu yana Hotmail ve Yahoo Mail’in en ciddi rakibi konumuna geldi. GMail’in POP3 hizmeti de bulunuyor. 2 GB kapasiteyi bedava sunan GMail’den fazladan 6 GB edinebilmek için yılda 20 dolar ödemek gerekiyor.


Docs & Spreadsheets
Google’ın internet tabanlı kelime işlemci ve tablolama hizmeti Docs & Spreadsheets, kullanıcıların döküman ve tablolar yaratmasını, bu eserlerini gerçek zamanlı olarak diğer kullanıcılarla paylaşmasını sağlıyor. Hizmetin bazı sınırlamaları var; her döküman en fazla 500 KB, 10 bin satır, 256 sütun, 40 sayfa, iliştirilmiş görseller de en fazla 2 MB olmak zorunda. Bir kullanıcı hesabında en fazla 5000 döküman, 5000 görsel, 200 elektronik tablo tutabilir ki bu ortalama bir kullanıcı için yeterli.


Calender

Gördüğünüz gibi Google bilgisayar karşısında duyulabilecek her ihtiyaç için olabilecek en iyi çözümleri sunuyor. Bunlardan biri de kişiye etkin zaman yönetimi imkânı tanıyan takvim hizmeti Calender. Bu dijital ajanda, bilgileri, randevuları online olarak kaydediyor. Bu sayede bilgilerinize istediğiniz bilgisayardan ulaşabilirsiniz; sabit diskiniz bozulsa bile randevularınız kaydettiğiniz dijital ajandanın içerdiği tüm bilgilerle, güvende sizi bekliyor olacaktır. Calender, ailecek ya da ortak hareket eden gruplar tarafından sevilerek kullanılıyor.


Sky
Earth’e yapılacak Sky eklentisiyle Andromeda, Hydra ve Vulpecula yıldız kümeleri bir tık yakınınıza geliyor. Sky sayesinde amatör astronomlar uzayda sörf yapabiliyor. Sistemdeki veriler Dijital Uzay Araştıma Konsorsiyumu, Kaliforniya’daki Palomar Rasathanesi’nin de aralarında bulunduğu altı kuruluştan alındı.


Blogger
Bir blog yani günlük yayınlama hizmeti olan Blogger’ı Pyra Labs geliştirdi. 2003’te Google’ın satın aldığı Blogger ile günlük tutup, internette paylaşmak o kadar kolay ki herkes 30 dakika içinde kişisel bir sayfa sahibi olabilir. Bu kadar basit bir günlük hizmeti olan Blogger’ın eleştirildiği nokta, bu servisten faydalanabilmek için bir Google hesabının gerekiyor olması.


News
Kişisel olarak en sevdiğim Google hizmetlerinden olan haber servisi News, dünyanın haberini bir ekranda karşınıza getiriyor. Bu hizmette haberler bir ''insan editöre'' gerek duymadan otomatik olarak seçiliyor. Ancak haberlerin seçileceği gazete, ajans gibi kaynaklar insanlar tarafından tayin ediliyor. News’un haberleri son 30 gün içinde yayımlanan makalelerden oluşuyor. İngilizce versiyonu için yaklaşık 4 bin 500 haber sitesini tarayan servisin ilgi alanlarına göre kişiselleştirilebilmesi haberlerde boğulmayı önlüyor.

Kaynak
 

Benzer İçerikler

*MeleK*
Cevaplar
2
Görüntüleme
2K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
KızılÖtesi
Cevaplar
1
Görüntüleme
572
ρємвє_мєℓєк
ρємвє_мєℓєк
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
842
EspanOL
E
PEmBeLİ_PiSİ
Cevaplar
0
Görüntüleme
930
PEmBeLİ_PiSİ
PEmBeLİ_PiSİ
Üst