1. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  Bilgi çağının dert kaynağı: bilgi...

  Konu, 'Bilim ve Teknik' kısmında EspanOL tarafından paylaşıldı.

  [FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif][FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif]Sanal âlemde attığınız her adım kaydediliyor. AB ülkeleri, ortak vize uygulaması için milyonlarca kişinin kişisel bilgilerini bir havuzda toplayacak. Peki bu kişisel bilgiler nasıl korunacak?


  [/FONT]
  [/FONT][FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif] [FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif]İnternetin en çok tercih edilen arama motoru Google'ın araştırma bölümü direktörü Peter Norvig'in açıkladığı bilgiye göre web sayfaları ve haber grupları gibi kaynaklar içindeki sözcük sayısı 100 trilyonu aşmış durumda. Üstelik internet içeriği her ay yüzde 10 ile 20 arasında büyüyor. Dolayısıyla rehber siteler en iyi kaynağı bulabilmek, kullanıcılar içinse aradığı şeyin doğru karşılığına ulaşmak her geçen gün biraz daha önemli (ve zor) hale geliyor. Başarının anahtarı hem internetteki içeriği hem de arama yapan kullanıcıyı doğru tanıyabilmek. Bu da kullanıcıların yaptığı aramaları, çıkan sonuçlardan hangisine tıkladığı ve hangi sitelerle ilgilendiğini kaydetmeye bağlı.[/FONT]


  [FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif]2038 yılına dek fişliyiz
  Diğer yandan internet üstünden artık Mars gezegeninin yüzeyini bile tarayabildiğimiz düşünülürse her yenilikçi girişim yarışta bir adım daha öne geçmek için kilit rol oynuyor. Google'ın üst düzey yöneticileri kimi konuşmalarında 'Aranabilecek her şeyi aratacağız' diyerek sınırlarının neredeyse olmadığını ortaya koyuyor.
  Hizmet kalitesine yönelik toplanıyor olsa da bu bilgi bolluğu kimilerini rahatsız ediyor. Bu yüzden kişisel bilgi mahremiyetini savunan kuruluşlarının oklarının ilk hedefi uzun zamandır Google oluyor. Anavatanı ABD'de yıllardır sözlü olarak devam eden tartışma, bu konudaki hassasiyetiyle tanınan Avrupa ülkelerinin baskısıyla Google'ı politika değiştirmeye itti.
  Normalde Google her kullanıcısının bilgisayarına 2038 yılına kadar kalacak bir cookie (çerez) dosyası yükleyerek her adımını takip ediyor (getir.net/r7a). Avrupa Birliği'nin baskısıyla Google kullanıcı bilgilerini saklama süresini 18 ayla sınırlamayı kabul etti. Uydu ağı, web hizmetleri gibi birçok kaynağa sahip Google'ın elindeki bilgi DoubleClick adlı reklam dağıtım şirketini satın almasıyla birlikte köklü istihbarat servislerinin bilgileriyle yarışacak hale gelmiş durumda.
  [/FONT]  [FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif]Ya erişim istismarı olursa
  Avrupa Birliği'nin bir diğer sorunuysa üye ülkeler arasındaki bilgi trafiği ve yetkilendirmesini yönetebilmek. Geçtiğimiz haftanın hararetli gündem maddelerinden biri de ülkelerarası parmak izi ve sabıka veritabanının paylaşımıydı. Kimi ülkeler bilişim altyapısı yetersiz ve yolsuzlukla ilgili şüpheler bulunan üyelerin erişim istismarının büyük bir skandala dönüşmesinden endişeli.
  [/FONT]  [FONT=Arial,Verdana,MS Sans Serif]Schengen bilgi bankası
  Yeni gündem maddelerinden biri de 15 AB üyesi ülkenin ortak vize uygulamasını içeren Schengen bilgilerinin paylaşımı. Yeni düzenlemeye göre AB ülkeleri her sene sınırları geçen 70 milyonu aşkın kişinin parmakizi ve fotoğrafını içeren biyometrik bilgileri saklayacak. Oluşacak bu devasa veritabanı Schengen üyesi 15 ülke tarafından ortak olarak kullanılıp, sorgulanabilecek. 2009 yılında yürürlüğe girmesi beklenen yeni düzenlemenin özellikle kaçak ve terörist takibinde fayda sağlaması bekleniyor. Kayıtlı bilgiler arasında kişinin adı, adresi, işi ve vizeyi veren ya da önceden reddeden ülkenin görüşleri kaydedilecek. 100'den fazla ülkenin AB'ye giriş için vizeye ihtiyaç duyduğu hatırlanacak olursa bu veritabanının dünyanın en büyük veri yığınlarından biri olacağına şüphe yok. Bu hassas bilgi şimdiden mahremiyet savunucuları ve istismardan endişe eden sorumluları endişelendirmeye başlamış durumda.
  [/FONT]
  [/FONT]
   
Bilgi çağının dert kaynağı: bilgi... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Silikon Saç Kaynağı Hakkında Tüm Bilgiler

  Silikon Saç Kaynağı Hakkında Tüm Bilgiler

  silikon saç kaynağı silikon kaynak silikon kaynak nasıl yapılır ile ilgili bilgiler burada melekler. Daha önce ki konularımızda kısa saç kullanmaktan bıkıp kısa saç uzatmak için kaynak saç tercih edebileceğinizden uzun uzun bahsetmiştik melekler :) Kaynak saç çeşitleri içinde ilk kullanılanından bahsetmek istiyoruz şimdi sizlere, silikon saç kaynağı. Silikon saç kaynağı yapılırken kaynak...
 2. Yaşadıığnız Bölgeyi Tanıtan Bilgi Kaynakları

  Yaşadıığnız Bölgeyi Tanıtan Bilgi Kaynakları

  YANİ: Eserin adı: Yazarı Yayınevi Basımyeri ve tarihi MARMARA BÖLGESİ
 3. Ege bölgesini tanıtan bilgi kaynakları nelerdir ?

  Ege bölgesini tanıtan bilgi kaynakları nelerdir ?

  KONUMU, SINIRLARI VE KOMŞULARI: Ülkemizin batısında Ege Denizi kıyılarınca uzanan bölge, Marmara Bölgesi, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgeleriyle ve Ege Denizi ve Ege Adaları ile komşudur. Gerçek alanı olan 93.139 Km2 ile Türkiye topraklarının %10.1'ini kaplar. Alan bakımından 5. Büyüklükteki bölgemizdir. Nüfusu 2000 sayımına göre 8.9 milyondur. Nüfus yoğunluğu Km2'ye 96 kişidir. Bu Türkiye...
 4. marmarayı tanıtan bilgi kaynakları

  marmarayı tanıtan bilgi kaynakları

  marmarayı tanıtan bilgi kaynakları hakkında yazı yada yazılara ihtiyaç duymaktayım bu hususta yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.
 5. Çağla Şikel Biyografik Bilgileri Hayatı

  Çağla Şikel Biyografik Bilgileri Hayatı

  çağla şikel çağla şikel kimdir çağla şikel hayatı Sevgili melekler, yakın zamanda ikinci bebeği Uzay'ı dünyaya getiren eski Türkiye güzellerinden manken-oyuncu-sunucu Çağla Şikel hayatı hakkında sizleri kısaca bilgilendiriyoruz :) 1979 doğumlu ve aslen Kars'lı olan Çağla Şikel, eğitim hayatına İstanbul'da 1985-1989 tarihleri arasında Ahmet Hamdi Tanpınar İlkokulu’nda başlamış ve ilkokul...

Sayfayı Paylaş