1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Bir lise öğretmenin acı dolu mektubu

  Konu, 'Denemeler Hikayeler' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  enses hikayeler enses hikaye öğretmen öğrenci aşk hikayeleri acı dolu hikayeler acı dolu aşk hikayeleri İstanbul’da bir lisede öğretmenlik yapıyorum. Çalıştığım okul, çoğunluğu Anadolu’nun en ücra köylerinden gelip yerleşen (yerleşemeyen) insanların oturduğu bir çevrede. Etrafımız gecekondu mahalleri. Gecekondu olmayan yerlerde de derme çatma binalar var. İstanbul’un pek çok yerinde artik görmeye alıştığımız bir manzara var aslında burada! Sözünü ettiğim yerleşim yerinin 5 dakikalık mesafesinde modern bir alışveriş merkezi var! Atardamarın hemen üzerinde bu okul.

  BUNLARIN HEPSI GERÇEK:

  Biliyor musunuz, bu yıl lise1. Sınıfta okuma yazma bilmeyen bir öğrenci var.

  Biliyor musunuz, bir öğrenci okula "satir" getirmekten uzaklaştırma cezası aldı.


  Biliyor musunuz, iki hafta önce okulun önünde çıkan bir kavgada bir öğrencimin boynu döner bıçağı ile kesildi; 28 dikiş atıldı. (Çok şükür sah damarına gelmedi)
  Biliyor musunuz, bu çevrede kimse kisin aksam besten sonra sokakta yalnız yürümüyor.

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz hafta, bebek bekleyen müdür yardımcımız bir öğrenci tarafından karni tekmelenmekle tehdit edildi.

  Biliyor musunuz, dışarıdan elini kolunu sallaya sallaya giren bir adam, kendisini dışarı çıkarmaya çalışan kat nöbetçisi bayan öğretmeni bıçakla tehdit etti.

  Biliyor musunuz, derste sıkıntı yarattığı için öğretmeni tarafından cezalandırılan öğrencinin aşiret olan ailesi okulu bastı.

  Biliyor musunuz, bir öğretmenimiz sınıfta bıraktığı öğrenciden tehdit telefonları aldı.

  Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %86’si sigara içiyor.

  Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %42’si hap kullanıyor.

  Biliyor musunuz, okulun etrafında hap satanları, okulun içinde hap kullananları polis biliyor.

  Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %23’ü ensest ilişki mağduru.

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl bir kız öğrencimizin babası çocuğundan (öğrencimizden) dayak yediği için okula sığındı.

  Biliyor musunuz, yalnızca koridorda birbirlerine çarptıkları için kavgaya tutuşan iki kız öğrencinin aileleri okulun önünde birbirlerine yumruk yumruğa saldırdılar.

  Biliyor musunuz, velilerin %42’si kayıttan sonra bir daha okula uğramıyor.

  Biliyor musunuz, maddi yetersizlikten dolayı üç, dört aile bir oda-bir salon bir evi paylaşıyorlar. (Sayıları azımsanamayacak ölçüde.)

  Biliyor musunuz, her ay öğretmenler aramızda para toplayıp bir öğrenciye bot, palto veya okul araç gereçleri alıyoruz.

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl cuma okul kapanışı töreninde baygınlık geçiren bir öğrencinin iki gündür hiçbir şey yemediğini öğreniyoruz.

  Biliyor musunuz, öğrencilerin çoğunun hayatında kan davası, intihar, boşanma, dayak, kaçma, kaçırılma, hapis gibi hikâyeler var. (Ailelerinde yasanmış)

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl iki gün boyunca evine gitmeyen bir öğrenciyi velisi gelip okulda arıyor. (Kızın biriyle kaçtığı anlaşılıyor daha sonra.)

  Biliyor musunuz, annesi babası ayrı veya boşanmış olan öğrencilerin çoğu uzak akrabaların yanında kalıyor. Anne ya da baba almak istemiyorlar veya! Üvey anne babalar istemiyor.

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl sorun çıkardığı için müdür tarafından tartaklanan bir öğrenci mahalleden topladığı tanıdıklarıyla müdürün odasını basıp tehditler savurdu.

  Biliyor musunuz, veliler toplantılara "ocakta yemeklerini bırakarak", ayakkabılarının topuğuna basarak, mantolarını omuzlarına atarak geliyorlar.

  Biliyor musunuz, velilerin büyük bir çoğunluğu öğretmene nasıl hitap edileceğini bilmiyor. (Güzelim, hanim kızım, sen, hocaaaaa, ablası!)

  Biliyor musunuz, geçtiğimiz yıl 1000 öğrenci kapasitesi olan okulda kütüphaneye üye olanların şayisi 7(yedi)’di.

  Biliyor musunuz, öğrenci tanıma formlarındaki "Çaldığınız müzik alet(ler)i" bölümüne radyo, teyp, walkman yazan azımsanamayacak sayıda öğrenci var.

  Biliyor musunuz, öğrencilerin azımsanamayacak bir bölümü doğum tarihlerinin gün ve ay kısımlarını doğru yazıyorlar ancak yıl bölümüne 2004 yazıyorlar!

  Biliyor musunuz, lise birinci sınıf öğrencilerim "Soru işareti nerede kullanılır?" soruma yanıt veremediler.

  Biliyor musunuz, *10 lisesine kayıt yaptıran bu öğrenciler çarpım tablosunu bilmiyorlar; 10 ve katları ile çarpma ya da bölme işlemi yaparken bile hesap makinesi kullanıyorlar. (Geçtiğimiz ay sinirden gözlerine kan oturmuş bir halde sınıftan çıkan matematik öğretmenimiz koltuğa çökerken öğrencilere bir ders boyunca 300’ü 2’ye böldüremediğini anlattı.)

  Biliyor musunuz, maddi durumu iyi olan sayılı öğrencilerden birinin velisi, geçtiğimiz yıl akan damımızı onardı. (Notlarının hemen hepsi zayıf olan öğrencinin sınıf geçmesi şartıyla!)

  Biliyor musunuz, öğrencilerimizin %60’i sağlıksız beslenmeden dolayı hasta (aralarında dispanserlik olanlar var) ancak öğrencilerimizin %90’inda cep telefonu var. (Cep telefonları son model, bazıları kameralı)

  Ben bu okulda 3 yıldır öğretmenlik yapmaya çalışıyorum. Bu olaylara alışmamak için, artik alışıp bunları neredeyse doğal karşılayan yılların öğretmenleri gibi olmamak için uğraşıyorum.

  Biliyorum ki eğer alışırsam geleceğe dair hiçbir umudum kalmayacak. Her gün büyük bir çaresizlik ve endişeyle "Acaba bugün ne olacak?" diye başlıyorum isime. Olaysız geçen günler Allah’ın nimeti!

  Biliyor musunuz, sınıfta gezinerek ders anlatırken Atatürk’ün gözleriyle karsılaşmamaya çalışıyorum, kafamı kaldırıp resmine bakamıyorum. Basımın üzerinden "Ey Türk Gençliği!" diye bağırdıkça utancımdan omuzlarıma gömülüyorum.

  Biliyor musunuz, 10 Kasım’larda, 29 Ekim’lerde şiirler okunurken, marsımızı dinlerken ağladığımda herkes günün anlamına ağladığımı sanıyor; oysa çaresizliğe ağlıyorum.

  Muhtaç olduğu kudretin dolaştığı asil kani uyuşturucuyla zehirleyen öğrencilerimi kurtaramıyorum. Öğrenmeye direnen, kendini kapatan öğrencilerime İstiklal Marsı’nın anlamını bile öğretemiyorum.


   
Bir lise öğretmenin acı dolu mektubu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bir Öğretmenden Mektup - Herkes Okusun

  Bir Öğretmenden Mektup - Herkes Okusun

  öğretmenden öğrenciye mektup öğretmenden öğrencilerine mektup öğretmenle ilgili mektuplar öğretmenle ilgili Aşağıdaki mektubun yazarı bir öğretmen... Ancak, adını ve nerede çalıstığını gizlemek zorunda kalmış; hepimizin tahmin edebileceği nedenlerden dolayı. Zaten adının ve nerede çalıştığının çok da önemi yok. Önemli olan bir eğitim kurumda yaşadıkları. Hiç kimse bunların yaşanmadığını...
 2. Msn kişi listeniz doluysa

  Msn kişi listeniz doluysa

  Arkadaşlar bu msn listesi kabarık olanlar içindir!! Msn Kişi Listeniz 600 Kişiyi Geçtikden Sonra Kişi Eklemek İstediginizde “Kişi Lİsteniz Dolu Lütfen Bir Kişi Silin Ve Tekrar Deneyin” Diye Bi Uyarı Verir.. Kişi Listenizi Önce Biraz Temizlersiniz Ve Tekrar Bİrini Eklemeyi Denersiniz Yİne Aynı Hata İle Karşılaşırsınız.. Bu Sefer Herkezi Silersiniz Listenizde Kimse Kalmaz Yine Birini Eklemeyi...
 3. BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:(

  BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:(

  bebeğin hüzün dolu aşkı şizofreni ile ilgili hikayeler şizofren ile ilgili hikayeler BiR Şizofreni Hastasının Acı Hüzün Dolu AŞKI!!!:(:(:( Babam öleli 12 yıl olmuştu ve ben 20 yaşına geldiğimde babasız olmaının acısını artık çok daha iyi anlıyordum. Annemle birlikte küçük ama mutlu bir dünya kurmuştuk kendimize.Mevsimlerden bahardı,sokaklarda parklarda dolaşıyordum. Bu bahar daha bir çoşkulu...
 4. lise öğretmeni

  lise öğretmeni

  bende sizlerle okul anımı paylaşmak istiyorum fizik hocamız vardı yakışıklıydı bende ona aşıkdım ve oda bunu biliyordu bana bu işin olmayacağını söledi çok üzülmüştüm ama halada benimle konuşuyordu umut veriyordu anlıyordum.bu fizik hocası bizim derse girmiyo diğer sınıfların hoocasıydı beni kaç kere kendi dersine aldı aynı booydaydık yaşımızda birbirne yakındı ben koridorda onun nöbet gününü...
 5. öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılmış bir mektup

  öğretmene yazılan mektuplar bir öğretmene yazılan mektup en güzel mektuplar güzel bir mektup ÖĞRET ONAZaman alacak biliyorum, fakat eğer öğretebilirsen ona,...Kazanılan bir liranın, bulunan beş liradan daha değerli olduğunu öğret.Kaybetmeyi öğrenmesini öğret ona ve hem de kazanmaktan neşe duymayı.Kıskançlıktan ...uzaklara yönelt onu. Eğer yapabi...lirsen,Sessiz kahkahaların gizemini öğret...

Sayfayı Paylaş