1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Bir Türk 145 Milyar Dolarlık Coca Cola'nın Patronu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  55 YAŞINDA DÜNYA DEVİNİN BAŞINDA
  BEKLENEN GERÇEKLEŞTİ, MUHTAR KENT COCA COLA'NIN CEO'SU OLDU

  O artık 145 milyar dolarlık Coca-Cola'nın patronu

  Muhtar Kent, Mayıs 2005'te Coca-Cola Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Başkanı, Şubat 2006'da Coca-Cola International Başkanı, Aralık 2006'da şirketin İcra Başkanı oldu. Son adımı dün attı ve şirketin CEO'su oldu


  Muhtar Kent, 2.5 yılda art arda gelen atamaların sonunda Coca-Cola'nın tepe noktası olan CEO'luk görevine atandı. Kent, bir yıl önce şirketin İcra Başkanlığı'na (COO) atandığında, "Geleceğin CEO'su" yorumları yapılmıştı. Kent, dün itibariyle 145 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketinin CEO'luğu görevini Temmuz 2008'de üstlenecek.
  Şimdiki CEO Neville Isdell, 6 ay sonra CEO'luğu bırakacak. Isdell, Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ise 2009'da yapılacak yıllık hissedarlar toplantısına kadar sürdürecek.

  Türkiye'ye yatırım artacak

  Temmuz 2008'de Türk yöneticinin global bir şirkette gelebildiği en önemli koltuğa oturacak olan Muhtar Kent, yaptığı açıklamada, "CEO'luk bir günde olan bir şey değil, Neville Isdell ve yönetim kuruluyla bu konuyu uzun süredir görüşüyorduk" dedi.
  Coca-Cola'da yalın organizasyon, daha çok dışa yönelme, geleceğin liderlerini yetiştirmek için insan kaynakları ve kurumsal sorumluluğa odaklanacaklarını söyleyen Kent, Türkiye yatırımlarının da artarak devam edeceğini söyledi.

  "Hiçbir zaman bana verilen görevlerde 'acaba bundan sonra ne olacak' diye düşünmüyorum" diyen Kent, "Türk yöneticiler global şirketlerde gerekli payı alamıyor. Umarım bu ilham kaynağı olur ve daha fazla genç yönetici merdivenleri tırmanır. Global ölçekteki şirketlerde çalışan Türkler olarak birer büyükelçi, destekçi gibi ikinci bir şapkamız var dünyada" diye konuştu.


  Başarının sonucu

  Muhtar Kent'in, Coca Cola'daki yükselişi, sürekli başarılarına bağlanıyor. Bütün görevlerinin altından başarıyla kalkan Kent, şirket yönetiminde her zaman daha önemli görevlere hazır olduğunu gösterdi.
  Kent, şirketin başarısını artıran önemli girişimlere ve 4.1 milyar dolarlık vitaminli içecek devi Glaceau markası dahil olmak üzere satın alma kararlarına imza atmıştı. Kent'in İcra Başkanı olmasından sonra, Coca-Cola şirketi 2007 yılında güçlü büyüme oranları ve kârlılıkta çift basamaklı büyüme başarıları gösterdi.

  Neville Isdell: İdeal donanıma sahip

  1970'li yıllarda Kent'le birlikte çalışmaya başlayan Isdell, "Muhtar Kent ile yürüttüğümüz başarılı ortak yönetim modelinin üzerine kurulan bu yapı, Coca-Cola'nın tüm dünyadaki işini genişleterek büyümesini sağlayacaktır" dedi.
  Isdell, şöyle devam etti: "Muhtar Kent, endüstri bilgisi, uygulamada mükemmeliyet tutkusu, stratejik öngörüsü ve kişilerle ilişki kurabilme yetenekleri sayesinde, şirketin daha ileri başarılara taşınması için ideal bir donanıma sahip. Muhtar Kent, sistemimiz içindeki yetenekli isimlerin en öne çıkan örneğidir. Muhtar Kent'in 10 yıllık büyüme stratejimizi yansıtan büyüme manifestosunu geliştiren ve şimdi de uygulayan ekibin lideri olarak bu görevinde çok başarılı olacağına inanıyorum."

  Isdell-Kent ikilisi hisseleri coşturdu

  Muhtar Kent'in CEO'luk kararı için Neville İsdell ile Coca- Cola'nın Direktörler ve Kurumsal Komitesi Başkanı James D. Robinson tavsiyede bulundu. Kent'in CEO'luk ataması yaklaşık bir yıldır Amerikan sermaye piyasalarında beklenen bir gelişmeydi.
  Wall Street'de şimdi de Kent'in, Nisan 2009'da yapılacak hissedarlar toplantısında Neville Isdell'in yerine Yönetim Kurulu Başkanı olarak atanması bekleniyor.

  Wall Street'te Isdell ve Kent, şirket tarihinin en başarılı yönetim ikilisi olarak gösteriliyor. Kent'in görevde olduğu bir yıllık sürede şirketin New York borsasında işlem gören hisseleri 45 dolardan 63 dolarlı seviyelere yükseldi.

  Son bir yılda şirketin hisseleri yüzde 35 değer kazanırken, rakibi Pepsi'nin hisseleri yüzde 23 yükseldi. Muhtar Kent'in COO'luğu döneminde şirket yüzde 6'nın üzerinde büyüme gerçekleştirdi.
  Muhtar Kent böylece şişeleyici ortaklarla birlikte yaklaşık 1 milyon çalışanı bulunan ve piyasa değeri 145 milyar doları bulan global ölçekteki bir kurumun tepesine atanan ilk Türk yönetici oldu.

  İlk adımı 1978'de Atlanta'da attı

  1978'de, Coca-Cola'nın Atlanta'daki satış ve pazarlama departmanında çalışmaya başlayan Kent, 1985'de Türkiye ve Orta Asya Bölgesi Genel Müdürlüğü, 1989'da Orta ve Doğu Avrupa Başkanlığı görevlerine atandı.
  1995'te Coca-Cola Amatil'in başına geçen Kent, 1999-2005 arasında Efes İçecek Grubu başkanlığı yaptı. Kent, Efes İçecek'in Londra Borsası'nda halka açılarak 2.5 kat değer kazanması sürecini yönetti.

  2004 Atina Olimpiyatları'nda Coca-Cola'nın CEO'su Isdell, Kent'i transfer etmek için Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan'dan izin istedi. Isdell, o dönemde buna karşı çıkan Özilhan'ı "Muhtar'ın başkanlığına mal oluyorsun" diyerek ikna etmişti. Mart 2005'te Kent, şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu'nun başına getirildi. Şubat 2007'de Coca-Cola International'in başına atandı. Geçen yıl aralık ayından bu yana da şirketin COO'luğunu yürütüyordu.

  Dünyanın en değerli markası

  Coca-Cola, 15 farklı kategoride 409 markaya sahip ve dünyada 1000'in üzerinde fabrikada üretim gerçekleştiriyor. 200 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola, doğrudan 30 bin, şişeleyicileriyle birlikte 300 bin kişiye iş olanağı sağlıyor. Şirketin lokomotif markası Coca-Cola ise 70 milyar dolarla dünyanın en değerli markası konumunda.

  2.5 yılda adım adım CEO'luğa uzanan yol


  Mayıs 2005

  Coca-Cola K.
  Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı

  Şubat 2006

  Coca-Cola
  International
  Başkanı

  Aralık 2006

  Coca-Cola İcra Başkanı

  Aralık 2007

  Coca-Cola CEO


  Milliyet
   
Bir Türk 145 Milyar Dolarlık Coca Cola'nın Patronu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  2 milyar dolarlık tefecilik operasyonu

  MALİYE Bakanlığı’nın suç duyurusu üzerine İstanbul’daki 4 faktoring şirketine kayıt dışı tefecilik yaptıkları gerekçesiyle operasyon düzenlendi. Devletin 2 milyar dolar zarara uğratıldığı belirlenen operasyonda 40 kişi gözaltına alındı ve 500 bin dolara el konuldu. Polis, operasyonun Cumhuriyet tarihinin en büyük tefecilik operasyonu olduğunu belirtti. Vergi denetmenleri, şirketlerin 2001’e...
 2. Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı

  Milyarlarca dolarlık servet köpeğe kaldı Bu köpek, gelecekte milyarderler listesine girecek. New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu milyarlarca dolarlık servetini köpeklere bıraktı. New York Times gazetesinde yeralan haberde New Yorklu bir otel ve gayrimenkul patronu olan Leona Helmsley'in öldükten sonra, değeri 5 milyar dolar ile 8 milyar dolar arasında değişen tüm...
 3. Coca Cola'nın Faydaları :)

  Coca Cola'nın Faydaları :)

  kim daha fazla coca cola içecek yarışması video delhi üniversitesi coca cola yarışması video 2001 2001 delhi üniversitesi yılında üniversitesinde yapılan kola Büyük olasılıkla az sonra okuyacağınız bir çok şeyi siz zaten daha önceden biliyordunuz (!) ya da bilmeyenler "hadi canım, saçmalık " diyeceklerdir. Eğer öyle olduğunu düşünüyorsanız, burada anlatılanlara inanmadıysanız...
 4. EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK'dan 105 milyar dolarlık uyarı

  EPDK Başkan Yardımcısı Ahmet Aydın, elektrik sektörünün Türkiye'nin elektrik ihtiyacını karşılayabilmesi için 2020 yılına kadar 105 milyar dolar yatırım ihtiyacı olduğunu söyledi. İstanbul Aydın Üniversitesi Enerji Politikaları ve Piyasaları Araştırma ve Uygulama Merkezince düzenlenen ''Türkiye'nin Enerji Politikaları Çalıştayı''nda konuşan Aydın, enerji piyasalarını düzenleyen 4 kanun...
 5. 200 milyar dolarlık İslami banka

  200 milyar dolarlık İslami banka

  Körfez ülkelerinin kuracağı dev İslami bankasının yakın zamanda açılış tarihinin açıklanacağı belirtildi. Körfez ülkeleri tarafından kurulacak dünyanın en büyük İslami bankasının faaliyete geçtiğinde sermayesinin 200 milyar doları aşacağı bildirildi. Dubai’de yayınlanan Gulf News’in haberine göre küresel finans krizi dolayısıyla açılışı ertelenen İslami bankanın merkezi Bahreyn’de...

Sayfayı Paylaş