1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Biyomedikal Mühendisi

  Konu, 'Mesleklerimiz ve Biz' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  biyomedikal mühendisliği maaşı biyomedikal teknikeri maaşı mühendisliği maaşları mühendisi biyokimya maaşları Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve iletişim sistemlerinin planlanmasını, yapımını, işletilmesini ve geliştirilmesini sağlayan kişidir.

  GÖREVLER

  -Tıp ve biyolojik bilimlerde kullanılan elektronik alet ve sistemleri tasarlar, -Sistemlerin bağlantılarını yapar, -Sistemleri çalıştırır, -Sistem ve cihazlarla ilgili araştırma- geliştirme faaliyetlerine katılır, -Üretim aşamalarında kalite kontrol yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


  -Bilgisayar, -Ölçü aletleri (Avometre, ampermetre, voltmetre, osiloskop), -EKG simlatörü, gaz analiz gibi özel test cihazları, -Röntgen cihazları.
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Biyomedikal mühendisi olmak isteyenlerin, -Üstün bir akademik yeteneğe -Şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip, -Fen alanına ilgi duyan, -Tasarım gücü kuvvetli, yaratıcı, -Ayrıntıları görebilen, -Dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Biyomedikal mühendisleri kapalı mekanlarda çalışırlar. Ortam temiz ve sakindir. Görevlerini yaparken ayakta durmak ve eğilmek durumundadırlar. Birinci derecede alet ve makinelerle ilgilenirler. Etkileşimde bulundukları kişiler çalıştıkları kuruma göre diğer teknik personel ve sağlık personelidir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Biyomedikal Mühendisliği, elektronik mühendisliğinin bir dalıdır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlaşmasına paralel olarak bu alan başlı başına bir uzmanlık alanı haline gelmiştir. Biyomedikal Mühendisleri; -Medikal alet ve cihazlarının üretiminin yapıldığı işyerlerinde, -Resmi ve özel sağlık kuruluşlarında, dispanserlerde ve laboratuarlarda çalışabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi sadece Başkent üniversitesi “Biyomedikal Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI -Öğrenci seçme sınavında (ÖSS) “Biyomedikal Mühendisliği” lisans programı için yeterli “Sayısal (SAY)” puan almak,

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince genel kültür derslerinin yanı sıra elektronikle ilgili; analoğ, dijital, mikro işlem, Bilgisayarla ilgili; bilgisayar yazılımı, programlama, program kontrol, data analiz, görüntü algılama, Tıpla ilgili; biyoloji, fizyoloji,psikoloji, insan anatomisi, biyokimya, biyo malzeme gibi meslek dersleri okutulmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME Kamu ve özel sektör kuruluşlarında yönetici kademelerine yükselebilirler. Üniversitelerde Öğretim elemanı olarak görev alanlar akademik kariyer yapabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Elektronik mühendisi, Bilgisayar mühendisi, Haberleşme mühendisi.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU Öğrenciler eğitimleri süresince Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Ayrıca özel ve kamu kurumlarının sağladığı burs imkanlarından da yararlanabilmektedirler. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar 657 sayılı Devlet memurları yasasına göre teknik hizmetler sınıfından maaş almaktadırlar. Özel işyerlerinde çalışanlar çalıştıkları işyerinin durumuna, işteki tecrübe ve başarılarına göre asgari ücretin 4-7 katı arasında ücret, kendi işyerlerini açanlar ise daha yüksek kazanç sağlayabilirler.

  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER -İlgili Eğitim Kurumları, -Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Danışma Merkezi, -Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.


   
 2. arizona

  arizona Forum Okuru

Biyomedikal Mühendisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Maden Mühendisi

  Maden Mühendisi

  Yeraltında ve yer üstünde bulunan her tür enerji, maden ve doğal gaz yatağının ekonomik bir biçimde işletilmeye elverişli olup olmadığına karar veren, madenlerin işletilmesi için gerekli tesisleri tasarlayan, yapımını gerçekleştiren ve işleten kişidir. GÖREVLER -Maden sahalarını saptamak için, jeolojik, topoğrafik ve çevresel etkileri değerlendirir, olası maden sahalarından örnekler...
 2. Biyomedikal Cihaz Teknikeri

  Biyomedikal Cihaz Teknikeri

  biyomedikal teknikeri maaşı biyomedikal cihaz teknolojisi maaşı Tıpta ve biyolojik bilimlerde kullanılan alet ve cihazların montaj, bakım ve onarımını yapan ve bunları kullanan meslek elemanıdır. GÖREVLER Tıp ve biyolojik bilimler alanında kullanılan alet ve cihazların; -Kullanımını ilgililere gösterir, -Şemalarını uygun olarak yerlerine monte eder, -Bakım ve onarımını yapar, -Kalibrasyon...
 3. Çevre Mühendisi

  Çevre Mühendisi

  Doğal kaynakların en iyi biçimde kullanılması, doğal çevrenin korunması ve insan sağlığına uygun biçimde geliştirilmesi konusunda çalışan kişidir. GÖREVLER -Fabrikalarda, atıkların arıtılması, gerekli tesislerin kurulması, işletilmesi için önerilerde bulunur ve yapılanları denetler, -Katı atıkların çevreye zarar vermeden yok edilmesi için gerekli önlemleri alır, -İçme ve kullanma sularının...
 4. İşletme Mühendisi

  İşletme Mühendisi

  Bir işletmenin, işletmecilik ve mühendislik anlayışına uygun biçimde yönetilmesini, üretimden satışa kadar olan sürecin denetlenmesini sağlayan, hem mühendislik, hem işletme yöneticiliği konusunda bilgi sahibi olan kişidir. GÖREVLER -Üretimde işgücü, para ve malzemenin en ekonomik biçimde kullanılması için gerekli düzenlemeleri yapar, -İşletmelerde üretim faaliyetleri, üretilen ürünün...
 5. Mühendis

  Mühendis

  Edebi eserleri tasnif etmeye, dağınık şeyleri toparlamaya, harap olan yerleri onarmaya, olumlu yahut olumsuz değişiklikler yapmaya, yoksulluktan sonra zenginliğe, hastalıktan şifa bulmaya, Mühendis bazen imar edilen şeyleriharap etmeye, yapılmış şeyi bozzmaya, şerre ve fitneye; Mühendis olduğunu görmek uzun ömre, bir göreve getirilmeye, şeref ve itibara delalet eder.Rüyada mühendis görmek ,...

Sayfayı Paylaş