1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Bunlara Kendinize Sorun

  Konu, 'Kadınlar' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Hayatımızın evlilik, boşanma, bebek sahibi olmak gibi dönüm noktaları vardır. İşte bu kritik zamanlarda karar vermenizde size çok yardımcı olacak anahtar sorular! Bu sorulardan birine bile vereceğiniz olumsuz yanıt karanızın belki de doğru olmadığını ve tekrar üzerinde düşünmeniz gerektiğinin sinyalini veriyor.
  Hayatta bazı zamanlar vardır, bir ayrım noktasına gelir ve karar almak zorunda kalırız. Önümüzde iki yol uzanmaktadır; ikisinden birisini seçmek gerekir. Böyle zamanlarda, bir yerlerden bir işaret gelmesini ve bize doğru yolu göstermesini isteriz. İşte, uzmanlara göre o işaret aslında bizim içimizde, bilinçaltımızda bir yerlerde duruyor... Mesele bunu açığa çıkarmak. Peki, ama nasıl? Kendi kendinize sorup, yanıtlayacağınız bazı kilit sorularla... Evlenme, beraber yaşama ya da bebek yapma kararı almadan önce kendinize bu kilit soruları sormalı ve içinizden gelen seslere kulak vererek en doğru şekilde yanıtlamalısınız. Bu soruların yanıtlarına bakarak, o kararı almanın sizin için ne derece doğru ya da yanlış olduğunu açıkça görecekseniz.

  Aşık olmadan önce...
  l Onunla birlikteyken kendim olabiliyor muyum?
  l Onu mu seviyorum yoksa onun gibi biriyle birlikte olma fikrini mi seviyorum?
  l Benim için yeterince iyi mi?
  l Arkadaşlarım ve ailem de ondan hoşlanıyor mu?

  l Paylaştığımız ortak değerler ve ortak amaçlarımız var mı? l Hayatımın bu noktasında bir ilişki benim için ne kadar önemli?
  l O, bir ilişkiye ve sorumluluklarına hazır mı?
  l Ben sonuna kadar gitmeye hazır mıyım?

  Bir erkekle tanıştınız, beraberliğiniz gerçekten iyi gidiyor ve ümit verici bir ilişki olduğunu hissediyorsunuz. Kritik soru ise, kendinizi bu ilişkiye teslim edip etmeyeceğiniz... Psikologlar, ilişkinin başında etekleriniz zil çalarken ve müthiş bir heyecan fırtınasının içindeyken objektif olmanın pek de kolay olmadığını söylüyor. Ancak bu aşamada kendinize zor sorular sormak, ilerideki mutluluğunuz için büyük önem taşıyor. "Onunla beraberken kendimi ona uydurmak için değiştiriyor muyum?", "Ne hissettiğini sadece sözleriyle değil, davranışlarıyla da gösteriyor mu?" ve en önemlisi, "Benim kendimi iyi hissetmemi sağlıyor mu?"... Eğer bu uzun vadeli bir ilişki olacaksa, paylaşılan değerler de çok önemli. Farklı zevkleriniz olabilir ancak eğer sizi siz yapan değerleri paylaşmıyorsanız, ilişkinin fazla ileri gidemeyeceğini söylemek için kahin olmak gerekmiyor.

  Beraber yaşamaya başlamadan önce...
  l Biraz acele mi ediyorum?
  l İstediğim için mi yapıyorum, yoksa buna ihtiyacım olduğu için mi?
  l O da ben de birbirimizi olduğumuz gibi seviyor ve kabul ediyor muyuz?
  l Yaşam alanımda onu sürekli çevremde görmeye hazır mıyım?
  l Ekonomik durumu ne?
  l Kusurlarımı yeterince gösterip rahatladım mı?
  l Nerede yaşayacağız?
  l Ayrı yaşam tarzlarımızı ve zevklerimizi aynı çatı altında nasıl birleştireceğiz?

  Onunla birlikte bir eve taşınma kararı almadan önce kendinize zaman tanıyın. Dürüst olun, bunu gerçekten istiyor musunuz, yoksa eve geldiğinizde birini evde bulmak hoşunuza mı gidiyor?

  Bir de bazı maddi meseleler var üzerinde düşünmeniz gereken: Sonuçta aynı evde yaşamak demek ekonomik olarak da birçok kalemde birlikte hareket etmenizi gerektiriyor. Ancak yine de ekonomik bağımsızlığınızı sürdürmek akıllıca. Eğer evlilik yüzüğünüz ve ortak çocuklarınız yoksa bu ilişkiden doğan haklarınız da yok demektir. Birlikte bir mülk aldığınızda ayrılık durumunda haklarınızı garanti altına alacak bir kontrat yapmak en iyisi. Çünkü bir gün ilişkiniz biterse başınız ciddi olarak ağrıyabilir.

  Erkekler genelde annelerinin verdiği konforun aynısını partnerlerinden de bekler. Ev bir fabrika gibidir ve onlarca kalem iş sizi bekler. Ev işlerini paylaşım konusunda da partnerinizle önceden konuşmanız ve anlaşmanız en iyisi.

  Evlenmeden önce...
  l Birlikte mi büyüdük yoksa ayrı mı?
  l Ona aşık olduğum kadar onu seviyor muyum?
  l Birbirimizi mutlu ediyor muyuz?
  l Birbirimizin aileleri ile iyi geçiniyor muyuz?
  l Hayatımın sonuna kadar onunla birlikte uyanmak fikri beni mutlu ediyor mu?
  l Birikimlerimizi birleştirecek miyiz, yoksa ayrı mı tutacağız?

  Evlilik motivasyonunuzun ne olduğu genelde evliliğinizin ömrünün ne olacağıyla ilgili de bir fikir verir. Eğer bu insanla gerçekten aşkı bulduğunuz için değil de çevrenizden gelen eleştirilerden, ya da "evde kaldı" baskısından yıldığınız için evleniyorsanız, kararlarınızı bir kez daha gözden geçirmenizde fayda var. Evlilik kararı almadan önce kendinize soracağınız en önemli soru belki de "Yaşamımın bundan sonraki kısmında onunla birlikte olmaktan mutlu muyum?" olmalı. Evlilik öncesinde kulağa pek de romantik gelmeyen bazı detaylar üzerinde de düşünmeniz ve karar vermeniz gerekiyor. Örneğin, evlendiğinizde birikimlerinizi nasıl değerlendireceğiniz, ortak hesapta mı tutacağınız, yoksa ayrı ayrı banka hesaplarına mı sahip olacağınız soruları önemli.

  Bebek sahibi olmadan önce...
  l İlişkimiz sırasında bir takım sıkıntılar yaşayıp, bunları atlatma becerisi gösterdik mi?
  l Bebek sahibi olma konusunda gerçekçi miyim, yoksa idealist mi davranıyorum?
  l Bir bebek mi istiyorum, yoksa "ondan" bir bebek sahibi olmak mı istiyorum?
  l Hayatımı sonsuza kadar değiştirmeye hazır mıyım?
  l Bebekle birlikte evde kim kalacak?
  l Bebeğin getireceği ekonomik yükün üstesinden gelebilecek miyiz?
  l Vücudumda oluşacak değişiklikler için hazır mıyım?
  l Bebeğin bakımında o nasıl bir sorumluluk alacak?
  l Nasıl bir ebeveyn olacağımız konusunda düşüncelerimiz uyuşuyor mu?
  l Doğumdan sonra dünyanın merkezinde bebeğim olacak, o değil. Buna hazır mı?
  Bebek sahibi olma kararı vermeden önce kendimize sorduğumuz o kadar çok soru var ki, bazen bu sorular altında eziliriz. Bazıları ise bu soruları hiç sormaz ve kendilerini tamamen hazırlıksız yakalanmış bulur.

  Ayrılmadan önce...
  l Gerçekten bu ilişki kurtarılamayacak bir noktaya mı geldi?
  l İlişkimizden çok fazla şey mi bekliyorum?
  l Bu ilişkideki sorunlar kendini mi tekrarlıyor?
  l Eğer bu ilişkiyi kurtarmak istesem, buna enerji harcayacak gücüm var mı, ya da harcamak istiyor muyum?
  l Ortak arkadaşlarımıza ne olacak, ayrıldıktan sonra da onları görmeye devam edecek miyim?
  l Arkadaş kalacak mıyız yoksa bağlarımızı koparacak mıyız?
  l Onun bir başka kadınla olmasına katlanabilecek miyim?
  l Başka biriyle yeni bir ilişki istiyor muyum, yoksa bir süre yalnız mı kalmak istiyorum?

  Yolun sonuna geldiğinizi hissediyorsunuz... Bir düşünün, gerçekten ilişkinizin tutulur bir yanı kalmadı mı? Çoğu zaman, aslında kurtarılabilecek bir ilişkiyken vazgeçmeye, işin ucunu bırakmaya hazırızdır. Oysa, kriz ne kadar büyük olursa olsun eğer bir ilişkide hâlâ güven ve saygı varsa kurtarılacak çok şey var demektir. Peki, ya gerçekten yolun sonuna geldiyseniz?

  hurriyet.com


   
 2. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Bunlara Kendinize Sorun
  çok güzel bir paylaşımdı emeğine sağlık canım
   
Bunlara Kendinize Sorun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Aşkı kimseye sorma; Aşkın kendisine sor

  Aşkı kimseye sorma; Aşkın kendisine sor

  Mevlânâ Hazretleri, “Eğer aşkın şerhini yapmaya kalksam, yüz kıyamet kopar da yine de söz tamamlanmaz” sözüyle aşkı “tarif eder”. Aşkı en iyi aşkın kendisi anlatacaktır: “Aşkı kimseye sorma, aşkın kendisine sor! Hiç kimsenin ismi, Mevlânâ kadar aşkla özdeşleşmemiştir. Mevlânâ aşkı, ama gerçek İlâhî aşkı, bütün boyutları ve derinliğiyle yaşayan ve yaşatan bir ârifti. Aşk gerçi önceleri...
 2. Boşanmadan önce kendinize bu soruları sorun

  Boşanmadan önce kendinize bu soruları sorun

  Boşanma, bir insanın hayatındaki en travmatik süreçlerden biridir. Bu zorlu süreçte yaptığınız seçimini iyi değerlendirmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Bu nedenle de öncelikle kendinize şu soruları sormalısınız... Acıbadem Ataşehir Merkezi'nden Psikolog Suzan Mizrahi, boşanmadan önce çiftlerin kendilerine sormaları gereken soruları şöyle sıraladı: • Niye bu dönemde böyle bir karar...
 3. erkekler hakkında bilinmeyenler bunlar kendine çok güveniyo yaa

  erkekler hakkında bilinmeyenler bunlar kendine çok güveniyo yaa

  erkekler hakkında bilinmeyenler Kadınların erkekler hakkında bilmedikleri Erkekler hep hükmetmek isterler..."zevk aldın mı?" sorusu da bundan dolayı sorulur hep... Onları tatmin edebilmek için, herşeyden vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz, çünkü çoğu zaman ellerindekiyle yetinmezler. Eski kız arkadaşının beden ölçülerini unutmazlar ama er ya da geç yıl dönümlerini unutucaklardır....
 4. bunlara

  bunlara

  Nasıl ki bizim bazı alışkanlıklarımız ve hareketlerimiz erkekleri deliye çeviriyosa, onların yaptıgı bazı şeylerde bizi çıldırtıyor , Örnek mi?:):):) *Gizemli görünmeye çalışmak. *Slip mayo giymek. *Travesti taklidi yapmak *Kızların yanında küfürlü konuşmak *Karşınızdakilerinin hisleriyle dalga geçmek *Derdini anlatmaktan aciz olmak *Bir anda saman alevi gibi parlamak *Daracık kıyafetler...

Sayfayı Paylaş