Çerçevelerinizi varakla süsleyin...

M

Misafir

Forum Okuru
Çerçevelerinizi varakla süsleyin...
Çerçevelerinizi varakla süsleyin...
hob0068.jpg
Gerçek altın ve gümüş varaklarla, eski resim ve ayna çerçevelerinize göz kamaştırıcı bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Çerçevelerinizi varakla kaplamak, kolay ve çok eğlenceli olduğu kadar, altın ve gümüş yüzeyler odanıza şıklık katar. İhtiyacınız olan malzemeler;
İnce bulaşık teli/zımpara kağıdı
Beyaz ispirto
Akrilik boya veya cilaMetal yapıştırıcı tutkal
Metal varak
Ver¬nik
Yumuşak resim fırçası, yumuşak bez (Malzemeleri hobi ya da yapı marketlerde bulabilirsiniz.)


Çerçeve yüzeyini, gerekliyse bulaşık teli veya zımpara kağıdıyla pürüzsüz hale getirin. Toz ve yağı temizleyin. Eğer yüzeyi sabunlu su ile yıkayarak ya da beyaz ispirtoyla silerek temizlemeniz gerekirse, uygulamaya başlamadan önce mutlaka tamamen kurumasını bekleyin.

hob0068a.jpg
Ahşap, kil veya sıva gibi geçirgen yüzeylerin geçirgenliğinin engellenmesi gerekir. Malzemenizi önce akrilik boyayla boyayın ya da vernikleyin. Eskitme bir görünüm istendiğinde kullanabilecek altın sarısı akrilik boya küçük hataları gizlediğ için, yeni başlayanlar da kullanabilir.

İnce bir tabaka tutkal sürün ve yapışkan kıvama gelmesi için kurumaya bırakın. Yaklaşık 15 dakika yeterli. Zamanlama önemli, çünkü tutkal fazla kurursa metal varak yapışmaz, fazla nemli olursa da varak parlaklığını kaybedip donuk görünebilir. Büyük boyutlu malzemeler üzerinde, küçük bölümler halinde çalışın.

Metal varakları tek tek paketinden çıkarın, ambalajını açın. Bütün yüzeyi kaplayacak kadar metal varağı düzenleyerek birbirinin üzerine hafifçe gelecek şekilde çerçeve üzerine yerleştirin. Yumuşak bir fırça veya bezle üzerine bastırın. Yüzey yapışkanlığını kaybetmediği sürece eksik kalan yerleri metal varak parçalarıyla tamamlayabilirsiniz. Kuruması için 24 saat bekleyin.

Yumuşak bir fırça ile kalkık varak parçalarını temizleyin. Güzel bir parlaklık için yumuşak bir bez parçasıyla çerçevenizi dikkatlice silin. Metal tabakayı korumak için ince bir kat cila sürün. Varaklı malzemeler nemli bir bezle silinebilir. Metal levhalar altın ve gümüş renklerin birçok tonunda bulunur. Bir tonu seçin ya da birkaç tonu karıştırmayı deneyin.
 
Geri
Üst