Çocuğunuzu abartılı şekilde sevmeyin

Mirmiga

Mirmiga

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzu abartılı şekilde sevmeyin
Aydın Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) Psikoloji Danışmanı Ece Ercan,''Ailenin aşırı hoşgörüsü, sevgisi ve çocuğa olan düşkünlüğü çocuğu bencil yapar'' dedi.

Ercan, çocukların belirli dönemlerde hayattan edinmeleri gereken deneyimlerini edinememeleri durumunda yaşama ve çevresine uyum sağlamakta güçlük çekebildiklerini ifade etti.

Abartılmış sevgi ve aşırı koruyucu tavırla büyütülen çocukların, hayata ve sosyal yaşama gereğince hazırlanamadığının altını çizen Ercan, aileden uzak yaşamanın çocuk için oldukça olumsuz etkiler yaratabildiğini ifade etti.

Ercan, anne ve babasından ayrılmak istemeyen çocukların toplumda dışlanabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

''Bu tür çocuklar, toplumda beceriksiz, çekingen ve sakar görülür. Ailenin aşırı hoşgörüsü, sevgisi ve çocuğa olan düşkünlüğü çocuğu bencil yapar. Çocuk dünyanın merkezi olarak kendisini görür. Daima dikkat çekmeye ve etrafındaki kişileri kendi emri altında tutup, hizmet ettirmeye çalışır. Arkadaş çevrelerinde lider olmadığı zamanlar dışlanırlar. Çocuk kendini topluma kabul ettirmek için zaman zaman isyankar davranışlar sergileyebilir.''

Anne ve babaların çocuğa doğal yaşam fırsatını vermesi gerektiğine dikkat çeken Ercan, bu çocukların psikolojik ve sosyal yönden gelişimi için yardımcı olunması gerektiğini söyledi.

Ercan, ''Çocukların girişimci, sosyal ve olgun bir kişi olması için imkanlar sağlamalıyız. Çocuklar hayatları boyunca kendi ayakları üzerinde durabilmelidirler. Bunu çocuğa farklı yöntemlerle aşılamalıyız'' dedi.


AA
 
Üst