1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Emlak Yatırım Ortaklığı

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  emlak yatırım ortaklığı Güvenli ve en az riskle kazanç sağlamak isteyenlere yeni bir alternatif sunan emlak yatırım ortaklğı, Türkiye'de henüz yeni bir yatırım modelidir.

  A-Emlak Yatırım Ortaklığının Amacı

  Emlak yatırım ortaklığının amacı, getiri potansiyeli yüksek emlaklara,emlaka dayalı projelere yatırım yapmak, portföyündeki emlaklardan kira geliri elde etmek ve bu şekilde kira ve alım satım kazançları yoluyla emlakların yüksek gelirine ulaşmaktır. Emlak yatırım ortaklığının hisse senedini alarak ortak olan bir yatırımcı, yüksek getirili emlaklardan dolaylı olarak yararlanmış olmaktadır. Portföyündeki emlakları alım satımından kar sağlayan emlak yatırım ortaklığı, dönem sonunda bu karı ortaklarına temettü olarak dağıtacak ve emlak gelirini ortaklarına aktaracaktır. Emlakın kendisinin değil, ona yatırım yapan bir şirketin hisse senetlerinin satın alınması, emlak yatırımının likidite edilmesi sorununu ortadan kaldırmaktadır.

  B-Emlak Yatırım Ortaklığının Yatırımcılarına Sağladığı Avantajlar

  Yatırımcılar, emlak yatırım ortaklığı hisse senetlerini borsada likidite etmek yanında, borsada oluşan fiyat dalgalanmalarından da yararlanırlar. Ayrıca, şirketin portföyü bu alanda uzman kişiler tarafından yönetildiğinden, herhangi bir kişinin kendi başına yatırım yapmasından daha etkin sonuçlar elde edilebilecektir.


  -Yatırımcılar, yüksek yatırım gelirlerinden şirketteki hisseleri oranında pay alabiliyorlar. -Çok çeşitli emlaklara aynı anda yatırım yapıldığı için risk azalıyor.
  -Yatırımcılar, emlak sektörünün profesyonelleri tarafından yönlendiriliyor ve gayrimenkul yatırımlarına likidite kazandırılıyor.
  -Yatırımcılar, temelde emlak yatırımı yaparken, bir şirkete ait menkul kıymetleri satın alıp istediğinde bunu borsada satabiliyor. Böylece, emlak yatırımlarını menkul kıymet olarak satarak bir satış kolaylığı kazanılmış oluyor ve bu sayede gemlakın bürokratik satış süreçleri ve müşteri bulma zorluğu ortadan kalkıyor.

  -EYO'lar yatırım avantajlarının yanısıra vergi avantajları da sunuyor. EYO şirketlerinin gelirleri, Kurumsal Vergisi Kanunu'nun 8/4-d maddesi uyarınca kurumlar vergisinden istisna. Ayrıca EYO şirketlerinin ortaklarına kar dağıtmaları durumunda, herhangi bir gelir vergisi tevfikatı yapılması da gerekmiyor. Dolayısıyla EYO bünyesinde elde edilen kazançlar hem kurumlar, hem de gelir vergisi tevkifatına tabi olmadığından yatırımcılara hiç vergilendirilmemiş bir kazanç dağıtılıyor.
  -Bu şirketlere yatırım yapan yatırımcıların bir kısmı da, organize bir şekilde işleyen ikincil piyasalarda işlem gören EYO hisselerini doğrudan emlak yatırımına tercih eden uluslararası kuruluşlardır. Bu kuruluşlar böylece gelişmekte olan ülkelerdeki emlak getirilerinden yararlanmış olurlar

  C-EYO'lara Yatırımcılara Sağladığı Haklar

  Bir emlak yatırım ortaklığının hisse senedine yatırım yapan yatırımcı, kaynağı Türk Ticaret Kanunu olan bazı haklara sahip olmaktadır. Bu haklar :
  - Ortaklığın elde ettiği kardan payına düşen kısmını alma hakkı,
  - Ortaklığın tasfiyesi halinde tasfiye payı hakkı,
  - İç kaynaklardan yapılacak sermaye artırımı nedeniyle çıkarılacak hisse senetlerini bedelsiz olarak alma hakkı,
  - Ortaklığın sermaye artırımında yeni payları edinmede öncelik(rüçhan) hakkı,
  - Genel kurul toplantılarına katılma, konuşma ve öneride bulunma hakkı,
  - Genel kurul toplantılarında oy kullanma hakkı,
  - Ortaklığın faaliyetleri ve hesapları hakkında bilgi alma, inceleme ve denetleme hakkıdır.
  D-Emlak Yatırım Ortaklıklarına Yatırım Yapmak

  Emlak yatırım ortaklığı hisse senetlerine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, borsada işlem yapmaya yetkili bir aracı kuruluşa talimat vererek hisse senetlerinin, ilk defa halka arzı sırasında birincil piyasalarda veya daha önce halka arzedilmiş hisse senetlerinin ikincil piyasalarda alım satımını aracı kuruluşlar aracılığıyla borsada gerçekleştirirler.

  E- Emlak Yatırımı Yaparken Dikkat Etmesi Gerekenler

  Yatırımcı, yatırım yapacağı emlak yatırım ortaklığının karlılık durumu, faaliyetleri, yatırımları ve finansman yapısı hakkındaki bilgileri, şirketin faaliyet raporlarından, kamuya açıklanan mali tablolarından izlemeli, ayrıca şirketin sermaye, yönetim ve mali yapısı ile faaliyetleri hakkındaki değişikliklere ilişkin olarak şirket tarafından borsaya bildirilen açıklamaları takip etmelidir.
  F-Emlak Yatırım Ortaklığının Güvenilirliği

  EYO'ların portföyündeki emlakların değeri SPK'nın ilan ettiği resmi eksperlerin yaptıkları değerleme raporuyla belirlenir ve buna göre yatırımcılara açılır. Böylece değerleme günündeki emlakların rayiç değeri, emlak yatırım ortaklığı portföyüne yansıtılır. Bu değerleme sonuçları şirketin mali tabloları ile birlikte belirli periyodlarla ilan edilir ve şirketin yatırımcılarının, şirketin gerçek değeri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanır. Bu sayede yatırımcılar yatırım yaptıkları şirketin portföy değerini bilir ve yatırımlarının cari değerini karşılaştırma imkanı bulurlar.
  Ayrıca,SPK tarafından, yatırım projelerinin yasal düzenlemelere uygun olması, proje izinlerinin alınması gibi hukuki yükümlülükler denetlenir. Emlak Yatırım Ortaklığı şirketleri, faaliyetleri ile ilgili önemli tüm kararlarını ve yatırımlarını SPK'ya, borsaya ve yatırımcılarına açıklamak mecburiyetindedirler.
  Yatırımcı yaptığı yatırımı nasıl değerlendirebilir?

  Yatırımcılar basit olarak şirketin varlıklarının rayiç değerleri toplamına şirketin alacakları ve diğer varlıklarını ekleyerek ve bu tutardan borçlarını düşerek şirketin aktif değerini bulabilirler. Net aktif değerin şirketin hisse senedi sayısına bölünmesi halinde ise hisse senetlerinin o gün itibariyle finansal olarak olması gereken değer bulunur. Ancak emlak yatırım ortaklığı hisse senetleri borsada işlem gördüğünden, hisse senedi fiyatları genel ekonomik konjonktüre bağlı olarak net aktif değerinden farklı olarak da oluşabilecektir.


   
Emlak Yatırım Ortaklığı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emlak Satarken

  Emlak Satarken

  a)EMLAK’IN TAPUDAKİ SATIŞ DEĞERİ 2001 yılında satılacak olan emlak kaça satılacak olursa olsun tapuda ''asgari bir değer'' göstermek gerekiyor. Satış sırasında emlakın 2000 yılındaki emlak vergisine esas değerini asgari yüzde 56 oranında arttırmak zorunluluğu var. Örneğin , 2000 yılındaki emlak vergisi değeri 100 milyar lira olan emlak 2001 yılında satarken ister Ocak ayında ister Haziran...
 2. Ortaklık

  Ortaklık

  Rüyada ortaklik, insafa delalet eder. Biriyle ortaklik yaptigini gören, onunla is yapar. Bazi yorumculara göre, rüyada sirket görmek iyi degildir. Çünkü ortaklik daima insaf disinda davranis görür. Bir baska rivayete görede: Rüyada ortaklik görmek, insafa isarettir. Bazi tabtrciler ortaklik rüyasinda hiç hayir yoktur, demislerdir
 3. Kişi Ortaklıkları ve Sermaye Ortaklıkları Ayrımı

  Kişi Ortaklıkları ve Sermaye Ortaklıkları Ayrımı

  Ticaret şirketleri kişi ve sermaye ortaklıkları olarak iki grupta toplanmaktadır. Kişi ortaklıklarında kişisel unsurlar ağır basar, diğer bir ifade ile ortakların kişilikleri önem taşır. Bunun sonucu olarak, aksi kararlaştırılmadığı takdirde her ortak şirketi idare ve temsil yetkisine sahiptir. Ayrıca bu tür ortaklıklarda şirket borçlarından dolayı ortaklar da sorumludur. Şirketin...
 4. Yatırım Emlak Finansmanı nedir?

  Yatırım Emlak Finansmanı nedir?

  En çok gayrimenkul ya, ticari, konut veya arsa olarak sınıflandırılabilir. Bir emlak yatırım gayrimenkul bir kişisel konut veya iş yeri olarak esas sahibi tarafından kullanılıyor değilse kabul edilir; yatırım amaçlı gayrimenkuller kiralık ev ya da apartman içerebilir. Para böyle bir özellik güvenliğinde kullanılan yatırım gayrimenkul finansman olarak kabul edilir. Yatırım amaçlı...
 5. Limited şirkette ortaklıktan çıkma

  Limited şirkette ortaklıktan çıkma

  Şirket ortağı tek taraflı iradesi ile limited şirketten çıkamaz. Limited şirketlerde ortaklıktan çıkmak için belli bir takım haklı sebeplerin varlığı aranmaktadır. Ancak ortaklıktan çıkma hususu, bulunması veya konulması halinde, şirket ana sözleşmesindeki belirli şart ve şekillere de tabi tutulabilir. Bu durumda sözleşmedeki şartların gerçekleşmesiyle limited şirket ortaklığından çıkılacağı...

Sayfayı Paylaş