1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Özel Fonlar Coştu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  2008 photoshop için aradoğınız fonlar İngiltere merkezli BC Partners, Migros'un yüzde 50.8 hissesini 2 milyar YTL'ye alarak Türkiye'de şimdiye kadar gerçekleşmiş olan en büyük özel sermaye fonu yatırımını yaptı. Türkiye'de 2006'dan beri etkin olan özel sermaye fonları, şimdiye kadar Dentistanbul'dan UN Ro-Ro'ya kadar birçok farklı sektördeki şirkete yatırım gerçekleştirdi.
  'Finansal yatırımcı' adı da verilen özel sermaye fonları, stratejik yatırımcıdan farklı olarak yatırımlarını genelde 3 ile 7 yıl arasında bir dönem için yapıyor. Daha sonra şirket hisselerini halka arz ederek ya da başka bir yatırım fonuna satarak kâr elde ediyor.

  Yatırım süresi 7 yılı geçmiyor

  Dünyada 2005'ten beri büyüyen özel sermaye fonu yatırımları Türkiye'de ilk kez 2006'da 2.4 milyar dolarla ciddi bir büyüklüğe ulaştı. 2006'da Texas Pacific Group'un Mey İçki'yi satın almasından sonra 2007'de en büyük özel sermaye fonu yatırımı UN Ro-Ro hisselerinin 1.284 milyar dolara Kohlberg Kravis Roberts & Co'ya devriyle gerçekleşti. 2007'de Acıbadem Sağlık Hizmetleri, Beymen, Boyner, Dentistanbul özel sermaye fonlarına satılan şirketler oldu.
  Ernst & Young tarafından yapılan bir çalışmaya göre, bu fonların yatırımı 2007'de 1.9 milyar dolara ulaşarak Türkiye'de toplam birleşme satın almaların yüzde 15'ini oluşturdu. Aynı rapora göre özel sermaye fonlarının yatırımı dünyada 2006'da 450 milyar dolardı.
  Türkiye'de 2006'da 25, 2007'de 15 özel sermaye fonu yatırımı gerçekleşti. Bu işlemlerin yarıdan fazlasında finansal yatırımcı, şirketin çoğunluk hisselerini almayı tercih etti. Yatırımlar teknolojiden ilaca hemen hemen her sektörde gerçekleşti.

  Şirketi büyütüyor

  Özel sermaye fonları genellikle halka açık olmayan şirketleri seçiyor. Hisseleri alınan şirket hızla büyütülüp 3 - 7 yıl içinde ya yeni bir fon şirketine devrediliyor ya da hisseleri halka arz ediliyor.
  3 - 7 yılda elde edilen kâr, şirkette yeni bir yatırıma dönüştürülmek yerine hisse senedi satışıyla realize ediliyor ve şirketten çıkmış oluyor.

  İşten çıkarma pek yok

  Ernst & Young'ın araştırmasına göre, dünyada en büyük 100 özel sermaye fonu yatırımındaki ortalama büyüme oranı yüzde 80 oldu. Bu yatırımlarda kâr artışının yüzde 49'u şirketin organik büyümesi, yüzde 23'ü de maliyet düşürme ve yeniden yapılanmayla sağlanıyor. Maliyet, verimliliği artırma, giderleri kısma ve kontrolleri sıkılaştırmayla düşüyor. Finansal yatırımcının hisse aldığı şirkette çalışan sayısı düşüş göstermezken, şirketlerin dörtte üçünde üst yönetim değiştiriliyor.


  Milliyet
   
Özel Fonlar Coştu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İstanbul'da emlak fiyatları coştu

  İstanbul'da emlak fiyatları coştu

  Son yıllarda ekonokim faaliyetin zirveye çıktığı İstanbul'da emlak fiyatları da coştu. Bazı semtlerde 20 kata varan fiyat artışları yaşandı.. İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) “Türkiye Değerini Katlıyor” araştırmasına göre, taşı toprağı altın denilen İstanbul’un her metrekaresi artık altından da değerli hale geldi. Araştırmaya göre, 2001 krizinden bugüne kadar...
 2. Sesi açın coşun:):):)

  Sesi açın coşun:):):)

  BURDAN :yahoo::yahoo::yahoo:
 3. Hande Yener coştu

  Hande Yener coştu

  sanatçımı sex objesimi belli değil vucüt sergilemiş resmen Hande Yener raydan çıkmış artık... HANDE YENER’DEN BARDA SEKSİ ŞOV! POPTAN ELEKTRONİK MÜZİĞE GEÇİŞ YAPTIKTAN SONRA SAHNE KOSTÜMLERİNDE DE RADİKAL DEĞİŞİKLİKLERE GİDEN HANDE YENER, GEÇTİĞİMİZ GÜN BİR MEKANDA İÇ ÇAMAŞIRINI ANDIRAN KIYAFETLE SAHNE ALDI. 400 davetiyenin basıldığı özel gecceye basın alınmadı. Ancak bu gizliliğe rağmen...
 4. Fon Perdeler

  Fon Perdeler

  perde fonları Fon olarak kullanılabilecek güzel perdeler.
 5. Fon müziği...

  Fon müziği...

  gelincik fon müziği beta sevgililer günü fon müziği Uzun zaman oldu düşünüyorum bilmiyorum belkide daha öncede söylenmiştir.. Yazdığımız şiirlerin ,resimlerin vs sunarken fon müziğide olsa resimleri yüklediğimiz gibi istediğimiz müziğide yüklesek çok güzel olur acaba bu mümkün mü? Olabilir mi yani olursa çok süper olur ...

Sayfayı Paylaş