1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Borsada batılı satıyor Körfez sermayesi alıyor

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Körfez fonlarının İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na ilgisinin arttığını belirten Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, "Son haftalarda Batılı fonların satışı, Körfez fonlarının alışlarıyla karşılanıyor" dedi.

  Referans'ın sorularını yanıtlayan Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Kılıç, Türkiye'yi daha iyi tanıyan, eskiden beri pozisyonu olan yabancıların, Türkiye'ye yeni gelen yabancılara hisselerini satarak piyasadan çıktıklarını söyledi. Yabancı payının azalmadığı, hisselerin kurumlar arasında el değiştiği ilginç bir sürecin yaşandığını ifade eden Kılıç, "Batılı fonların satışları, Körfez fonlarının alışlarıyla karşılanıyor" dedi.
  Körfez fonlarının son yıllarda çok büyüdüğünü ve ABD piyasalarında da hem borsada alım yaptıklarını hem da doğrudan şirket alabildiklerini hatırlatan Kılıç, Türkiye'de şirketlerin kârlılıklarının sürmesi, İMKB'de fiyatların geldiği seviyenin ucuz olması ve orta-uzun vadede zarar etmeyecekleri düşüncesinin Körfez yatırımcısının Türkiye'de hisse senedi piyasasına ilgiyi artırdığını söyledi. Yerli yatırımcının ise borsaya ilgisizliğinin sürdüğüne dikkat çeken Kılıç, yerli yatırımcılar için Türk Telekom halka arzının ilginç olabileceğini kaydetti.
  "Siyasi istikrarsızlık sürer ve AK Parti için kapatılması kararı verilirse topla çıkış yaşanır mı? sorumuzu ise Kılıç şöyle yanıtladı:
  "Karşılarında alıcı bulmalarına bağlı. Yeri yatırımcı ya da Türkiye'de daha önce pozisyon açmamış yabancı yatırımcı piyasaya gelirse olabilir."
  Yabancıların bono piyasasında satışlarının artmasının büyük önlçüde enflasyondaki artışla bağlı olduğunu ifade eden Kılıç, "Reel getiri azaldığı içi yabancı yatırımcı daha fazla reel getiri talep ediyor. Ayrıca, Merkez Bankası'nın da açık açık ifade ettiği gibi faiz oranlarında yükseliş beklentisinin de yabancı satışların artamasında etkili oluyor" diye konuştu.
  Bu yıl ciddi miktarda sıcak para girişinin olmasını beklemediğini ifade eden Kılıç, gösterge kağıtta bono faizlerinin ise çok kısa sürede yüzde 20'leri geçmesini ise tahmin etmediğini kaydetti.

  Borsadan ve bono piyasalarından çıkan yabancı yatırımcıların Türkiye'den çıkmadığını belirten Kılıç, yabancıların repo piyasasında yüklü miktarda paralarının olduğuna dikkat çekti.
  Dolarda 1.45'in üstü zor
  Dolarda da kademeli yükselişin süreceğini belirten Kılıç, "1.35 YTL kırılırsa, 1.40'a doğru yükseliş olur. Ancak, kalıcı olarak 1.45'in üstüne yükseleceğini tahmin etmiyorum" dedi. Kılıç, kısa vadede doların 1.29 YTL'nin altına düşmesini de beklemediğini vurguladı. Kılıç, dolardaki yükseliş nedeniyle ithal mallarının pahalanmasına bağlı olarak ithalatın yavaşlayacak olması ve doğrudan yatırımların sürmesi nedeniyle 2008'de Türkiye'de cari açığın finansmanında bir problem yaşanmayacağını vurguladı. Kılıç, sanayicilerin kur riskinden dolayı vadeli işlemler piyasasını da kullanmaları gerektiğini ifade etti.

  Hürriyet


   
Borsada batılı satıyor Körfez sermayesi alıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. satıyorum

  satıyorum

  satıyorum bölümü bence çok karışmış... el işleri ve diğerleri diye ayrılsa daha kolay olmazmı acaba...hem satış yapan bizler için hemde alacak olan arkadaşlar için.. ilginiz için teşekkür ederim...sadece bir öneri... sevgilerimle...:)
 2. Papağan satıyorum

  Papağan satıyorum

  aranız da hayvan sever arkadaşlarım mutlaka vardır.benim bir jako timneh papağanım var konuşuyor cites belgelidir.bakamayacağımdan dolayı satmak zorundayım...fiat; 1.200 dür.sevgiler....
 3. Batıl inançlar !

  Batıl inançlar !

  burun kaşınınca ne olur Herkzin mutlaka bi batıl inancı vardır.Sizinkiler neler çok merak ediyorum.Ben her nekadar inanmasamda yinede makası bıçağı başkasının elinden almam aldıysamda tükürürm karakedi görünce arkama bakar saçımı çekerim :D Terlikleri ayakkabıları ters tutmamaya özen gösterirm .3 harfli derim mesela :D malum varlıklara sizlerinde varmı böyle şeyleri
 4. Botni Körfezi

  Botni Körfezi

  Bozni Körfezinde geçen gün isviçredeki gazeteler birinci sayfalarından Ufo ile ilgili bir haber geçmişlerdi. bu haberi ve botni körfezinin resimlerini verirseniz sevinirim.
 5. Çıtçıtlarımı satıyorum

  Çıtçıtlarımı satıyorum

  Arkadaşlar çıtçıtlarım var sarı yarım ay iki tane tekli cok acil satmam gerekti 400tlye satıyorum almak isteyenler bana ulaşabilir mi

Sayfayı Paylaş