1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Fiskobirlik'in hesaplarına tedbir konuldu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Fiskobirlik, garantör olduğu üretici kredilerini ödeyemedi. Şekerbank, 65 milyon liraya ulaşan kredi borçlarına karşılık birliğin hesaplarına tedbir koydurarak, nisana kadar süre verdi.


  Şekerbank, üreticinin kredi borçlarına garantör olan Fiskobirlik'in kapısına dayandı. 65 milyon TL'ye ulaşan kredi borcu nedeniyle mart ayında üreticiye uyarı mektubu gönderen Şekerbank, şimdi de borcun asıl muhatabı olan Fiskobirlik'in hesaplarına ihtiyati tedbir kararı koydurdu. Üreticiyi mağdur etmemek için garantör Fiskobirlik'in hesaplarına tedbir koyduran Şekerbank, borcun ödenmesi için birliğe nisan ayına kadar süre tanıdı.
  Banka yöneticileri ile geçen hafta biraraya geldiklerini söyleyen Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, üreticinin geçici bir süre de olsa haciz tehlikesinden uzaklaştığını söyledi. Fiskobirlik'in mevcut borçları ödeyecek konumda olmadığının altını çizen Bayraktar, Şekerbank da dahil diğer tüm borçların ödenmesi konusunda hükümetten destek sözü aldıklarını belirterek, "Ben hükümetin destek sözü üzerine tekrar yönetime aday oldum. Eğer bizim başkanlığımız döneminde bu borç ödenmezse, Fiskobirlik'in ayakta kalması konusunda ısrar etmenin bir anlamı kalmayacak. Hükümet desteği olmadan Fiskobirlik'in ayakta kalması artık çok zor" dedi.
  Fiskobirlik'in şu anda 40 milyon TL Şekerbank'a, 56 milyon TL üreticiye ve 33 milyon TLToprak Mahsülleri Ofisi'ne olmak üzere toplam 129 milyon TL borcu bulunuyor.

  Borç ödemek için borçlanıldı

  Hesaplara tedbir konulmasıyla sonuçlanan süreç, Fiskobirlik'in üreticiye olan borcunu ödemek için 2007 yılında Şekerbank ile 56 milyon TL'lik kredi anlaşmasına gitmesiyle başladı. Yaklaşık 11 bin üretici Fiskobirlik'ten alacağına karşılık Şekerbank'tan bireysel kredi kullandı. Fiskobirlik de borca karşılık garantör oldu. Aradan 2 yıl geçmesine karşılık birlik borcunu ödemediği için banka şubat başında üreticiye haciz mektubu gönderdi. Üreticinin mağdur edilmemesi için formüller arayan Şekerbank son olarak Fiskobirlik'in hesaplarına ihtiyati tedbir kararı aldı.
  Konuya ilişkin bankanın kendilerine bilgi verdiğini anlatan Lütfi Bayraktar, "Bir önceki yönetim borçlarını ödemek için böyle bir yönteme başvurmuş. Borcun 34 milyon TL'si ödendi. 40 milyon TL borç kaldı. Alınan karar bu borcu kapsıyor" diye konuştu.

  Hükümet söz verdi

  Bankanın nisan ayına kadar süre tanıdığını söyleyen Bayraktar, Fiskobirlik'in şu anda böyle bir borcu ödemesinin mümkün olmadığını söyledi. Hükümetle bir süredir borçların ödenmesi konusunda temas halinde olduklarını ve söz aldıklarını ifade eden Bayraktar, "Ben bu sözü aldığım için tekrar yönetime geldim. Şu anda seçim süreci olduğu için ilgili bakanlara ulaşmakta zorlanıyoruz. Ama konuyu biliyorlar ve destek sözü de verdiler. Bu borç ancak böyle ödenir" dedi. Hükümetin Fiskobirlik'i yeniden düzlüğe çıkarmak istediğini ifade eden Bayraktar, "Hükümetin bize verdiği söz bütün borçlarımızı kapsıyor. Seçimlerin bitmesini bekliyoruz. Umarız verilen söz tutulur. Aksi durumda Fiskobirlik'in ayakta kalması zor. Dünya çapında bir kurumun sonlandırılmasına izin verilmez" dedi.

  Maaşlar da ödenemiyor

  Fiskobirlik Genel Müdürlüğü ve 50 kooperatifin yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 600 çalışan mart ayı maaşlarını alamadı. Sadece mart ayına ait 1 milyon TL ödemesi biriken birlik, alınan karar nedeniyle maaş ödemelerini gerçekleştiremeyecek. Fiskobirlik Genel Müdürü 4 bin TL, Yönetim kurulu başkanı ise 3.5 TL maaş alıyor. Gözlerin çevrildiği Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Şekerbank'ın aldığı kararın birliğin kamuoyundaki itibarını zedelediğini ve üreticiyi yeniden tedirgin ettiğini söylüyor. Kararın, birliğin hesaplarını kullanamayacak olmaları açısından da sıkıntı yarattığını kaydeden Bayraktar, "Şu anda faaliyetlerimizi şirketlerimiz üzerinden yürüttüğümüz için bu sıkıntıyı en az düzeyde hissedeceğimizi umuyoruz" diyor.


   
Fiskobirlik'in hesaplarına tedbir konuldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hesap

  hesap

  Rüyada hesap çok farklı şekillerde yorumlanabilir. Olumludur.Rüyasinda hesap yaptigini görmek mal ile tabir edilir. Kendisinin bir isten dolayi hesabinin yapildigini gören, eziyete ve mihnete düser. Biriyle hesaplastigini gören, onu bir zahmete sokar. Bir baska rivayete görede: Rüyada ölü için görülen hesap, o ölünün azapta oldugu sekilde yorumlanir. Kendi nefsiyle hesaplastigini gören kimse...
 2. Alerjisi olana mevsim tedbirleri...

  Alerjisi olana mevsim tedbirleri...

  Mevsimsel alerjinin en sık rastlanan nedeni polenler, Bahar aylarında polenlere bağlı alerjik sorunları olanların bazı tedbirler almalı... Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, mevsimsel alerjinin en sık rastlanan nedeninin polenler olduğunu belirterek, bahar aylarında polenlere bağlı alerjik sorunları olanların...
 3. Hülya Avşar’ın bütün banka hesaplarına el konuldu

  Hülya Avşar’ın bütün banka hesaplarına el konuldu

  Uzanlar’dan film çekmek için aldığı 300 bin dolar yüzünden iki yıldır TMSF ile başı dertte olan Hülya Avşar, dün bir şok daha yaşadı. TMSF’ye geçen yıl 1 milyon 150 bin dolar ödemesine karşın, yaklaşık 1 milyon dolar daha borcu bulunduğu iddiası ile Avşar’ın bütün banka hesaplarına el konuldu. TMSFBaşkanı Ahmet Ertürk’e ateş püsküren sanatçı, "Bu parayı kesinlikle ödemeyeceğim"...
 4. 23 Nisan Konulu Şiirler

  23 Nisan Konulu Şiirler

  23 Nisan Şiirleri 23 Nisan 1920 En Güzel Şiirleri Hemen hepimiz küçükken 23 Nisan'da kürsüye çıkmış ya da sınıfta arkadaşlarımıza öğretmenlerimize şiir okumuşuzdur melekler :) Herhalde bizler için en mutlu günlerden birisi de 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın olduğu günlerdi. Hey gidi hey :) Mutlulukla hatırladığımız 23 Nisan'ı anlatan çok güzel şiirler ekliyoruz sizler için :) 23 NİSAN...
 5. TEDBİR NAFAKASI

  TEDBİR NAFAKASI

  AVUKATIM 15 TEMMUZ SURECİNDE TUTUKLANDI,YERİNE KONYA BAROSU AVUKAT ATAMIŞ,BANA BİLGİ VERİLMEDİ,DEVAM EDEN BOŞANMA DAVASINDA TEDBİR NAFAKASI %100 ARTMIŞ,MAĞDURUM,AVUKATIM İÇERDE ATANAN AVUKAT BİLGİ VERMEDİ BEN NEREYE NASIL İTİRAZ EDECEĞİM.

Sayfayı Paylaş