Etiketler:
 1. Monera

  Monera Forum Okuru

  Güneşlenmenin Zararları

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  Güneşlenmenin Zararları Güneş ve solaryum kaynaklı ultraviyole (morötesi) radyasyonun zararları Dermatoloji Uzmanlarını endişelendirmektedir. İki tip ultraviyole radyasyon vardır: Ultraviyole A (UVA) ve Ultraviyole B (UVB). UVB güneş yanıklarından sorumlu iken, UVA derinin daha derin tabakaları tarafından emilerek daha fazla hasar neden olur.

  Bir süredir UV radyasyona fazla maruz kalmanın zararlı olduğu sanılırken, yeni bilgiler bu zararın daha önemli boyutta olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bazı bilim adamları son zamanlarda UVA radyasyon ile en ciddi deri kanseri olan melanom arasında ciddi bağlantı olabileceğini düşünmektedir.
  Güneşlenmenin zararları nelerdir?

  Güneş ve solaryum kaynaklı UV radyasyon deri kanserine neden olabilir. Eskiden deri kanserlerinin güneş yanığı ile ilişkili olduğu düşünülürken, günümüzde orta düzeyde bronzlaşmanın da kansere neden olabileceği bilinmektedir. UV radyasyonun bağışıklık sistemini baskılayan ve erken yaşlanmayı tetikleyen etkileri de vardır. UV radyasyon kırışıklıkları arttırarak, kaba bir deri görüntüsü oluşmasına neden olur.

  Fakat güneş ışığı insan sağlığı için faydalı değil midir?

  İnsanlar genellikle bronz tenin bir sağlık belirteci olduğunu düşünür. Gerçekte vücudun D vitamini sentezleyebilmesi için çok az miktar güneş ışığına ihtiyaç vardır. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini miktarı bronzlaşma ile elde edilenin çok altındadır.

  Gerçekten insanlar güneş ışığından zarar görmekte midirler?

  Evet. Deri kanserlerinin sayısı gün geçtikçe artmakta ve uzmanlar bu artışın güneş ve solaryum kaynaklı UV radyasyona bağlı olduğunu söylemektedir.

  Güneş ve solaryumun neden olduğu deri kanseri türleri tedavi edilebilir mi?

  Ne yazık ki hayır. Melanom ( UVB radyasyon arasında bir ilişkiden şüphe edilmektedir) denilen deri kanseri erken yakalanmazsa sıklıkla öldürücüdür. Melanom vakalarının sayısı gittikçe artmaktadır.

   
 2. BöğüRTLen

  BöğüRTLen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Güneşlenmenin Zararları
  teşekkürler paylaşım için=)
  artık sıcaklar başladı hasta olan olmayan herkesin dikkatli olması lazım.

   
 3. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  Cevap: Güneşlenmenin Zararları
  zararlı olduğunu bile bile sırf bronz olmak için güneşlenenlerdenim. İnşallah bu huyumdan vazgeçerim biran önce. teşekürler paylaşım için.
   
 4. İzmirella

  İzmirella Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  24 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.370
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Güneşlenmenin Zararları

  paylaşım çin tesekkürler..
  ama ben yinede vazgecememmm kii :((
   
 5. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: Güneşlenmenin Zararları ay beni zati güneş çarpıyo iyiki güneşlenmiyorum emeğine seğlık

   
Güneşlenmenin Zararları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebekler ve güneşlenme

  bebekler ve güneşlenme

  bebeklerde güneşlenme bebek güneşlenmesi bebeklerin güneşlenmesi Bebek biraz güneş ışığına maruz bırakılmalıdır. Fakat bunda aşırıya kaçılmamalıdır. Direkt güneş ışığı, kemik ve dişlerin gelişmesi için gerekli bir vitamin olan D vitamininin ciltte oluşmasını sağlayan ultraviyole ışınları içerir. Çoğu bebeklere aynca destek olarak D vitamini verilmelidir. Güneşe çıkmanın tehlikesi güneş yanığı...
 2. fabrikaa dumanlarının zararları

  fabrikaa dumanlarının zararları

  fabrika dumanlarının zararları nelerdir ?
 3. gül suyunun zararları

  gül suyunun zararları

  gül suyunun zararları nelerdir ?
 4. Klorlu Suyun Zararları

  Klorlu Suyun Zararları

  klorlu suyun zararları saça zarar veren maddeler Güzel bir görünüm için saçlarımız büyük önem taşır melekler :) Uzmanlar saçlarımızı korumamız gereken maddelerin başında klorlu suyun geldiğini açıkladı. Özellikle boyalı saçlara sahip olan bayanların bu duruma daha çok dikkat etmesi gerekiyor. :) Yoğun bir şekilde klorlu ya da tuzlu suya maruz kalan saçların yıpranarak mat bir görünüme...
 5. Güneşlenmenin Gözaltı Morluklarına Sebep Olduğu Doğru mu ?

  Güneşlenmenin Gözaltı Morluklarına Sebep Olduğu Doğru mu ?

  gözaltı morlukları gözaltı morlukları sebepleri Sevgili melekler, yanlış güneşlenmenin cilde verdiği zararlar hepimizce malum. Peki ya gözaltı morlukları ? Güneşlenmek gözaltı morlukları sebeplerinden biri midir diye pek çok bayan düşünür. İşte bu sorunun yanıtı...:) Korunmasız şekilde ve fazla güneşlenmekte gözaltı morluklarına yol açan nedenlerden bir tanesidir. Oluşma nedenlerinde...

Sayfayı Paylaş