1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Güneydoğulu işadamı ambargoya karşı soğuk

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  İş dünyasındaki ambargo tartışmasına Doğu ve Güneydoğulu işadamları da katıldı. Milli Güvenlik Kurulu'ndan (MGK) Kuzey Irak'a ekonomik ambargo sinyalinin çıkmasının ardından Habur Sınır Kapısı'nın kapatılması durumunda Güneydoğu ekonomisinin tamamen çökeceğini belirten işadamları, "Bu kapıdan para kazanan binlerce kişi var. Kamyon, tanker alabilmek için bankalardan kredi alan insanlar var. Ticaret durursa bankalar kamyon mezarlığı olur" dedi. Bölge işadamları terörün panzehirinin ekonomik kalkınma olduğu görüşünde.

  Hakkâri Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen, "Ekonomiyi zaten artık hiç düşünmüyoruz. Son günlerde kabuğumuza çekildik. Çözümü askere ihale etmekle bitmiyor. 25 yıldır bitmedi. Herkes elini taşın altına koysun. Kimse formül üretemiyor. Yatırımlar olsaydı, işsizlik azalsaydı böyle olmazdı" dedi.
  Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Burhan Seçkin de, bölgede tedirginlik ve moral bozukluğu olduğunu belirtti.

  Seçkin, "İş hacminde düşüş var. Ambargo gerekirse uygulanacaktır. 25 yıldır bu ceremeyi çekiyoruz. Bir sonuç verecekse muhakkak yapılmalı. Çok insanımız sınır ticaretinden ekmek yiyor. Altyapısını oluşturduktan sonra böyle bir kararın alınması daha doğru olur" dedi.

  Zafer Ersoy (Adıyaman TSO Başkanı)

  'Bizleri de dinlesinler'
  "Habur kapatılırsa Güneydoğu ekonomisi çöker. Buradan kazanan binlerce kişi var. Kamyon, tanker için kredi alanlar var. Bankalar kamyon mezarlığı olur. Nemrut'ta rezervasyon iptali var. Yatırımlar durma noktasında. Herkes erteledi ve bekliyor. Hükümet yetkilileri gelsin çözüm tartışalım. Sadece Ankara'dan olmuyor. Gelsinler Bakanlar Kurulu toplantısını bölgede yapsınlar. Yörede yaşayan bizleri bir dinlesinler. Terörün panzehiri ekonomik kalkınmadır."


  Halil Balkan (Şırnak TSO Başkanı)

  'Faaliyetler duracaktır'

  "Bizim sanayimiz yok. Tarımsal arazimiz daralmış, hayvancılık ölmüş durumda. En çok etkileyen faktör Habur'dan yapılan ticaret. Ambargo ile faaliyetler durur, Şırnak'ta yaşam da durur.
  Son yıllarda bölgede yavaş yavaş bazı şeyler geri gelmeye başlamıştı. Belli bir güven ve rahatlama gelmişti. Yatırım eğilimi vardı. Ekonomik dinamikler rayına oturmaya başlamıştı. Ama şimdi erteleme var. Girişimlere, adımlara ve düşüncelere ket vuruldu."


  Mehmet Teymur (Batman TSO Başkanı)

  'Ambargo son çare'

  "Ekonomik ambargo ve Habur'un kapatılması Güneydoğu'yu zora sokar. Olası bir operasyon ekonomiye zarar verecekse versin. Zaten zarar var. Harekât olmasa daha fazla zarar olacak. Ama aklıselim davranmalı. Yine de ilk çare olarak görmemeli. Çözüm görülmediği takdirde göze alınır. Batman'da çok sayıda Irak'a ihracat yapan var. Orada lokanta, dükkân açan inşaat yapan çok sayıda firmamız var. Ama bu firmalar zarar görecek diye düşünmemek lazım. Türkiye'yi düşünmemiz lazım."


  Ahmet Şen (Hakkâri TSO Başkanı)

  'Esnaf işini bırakıyor'

  "Bizim bölgemiz 20 yıldır ambargolu. Esnafın yüzde 25'i işini bıraktı. Ekonomi zaten kötü. Sınır kapatılırsa daha kötü olacak. Biz bu ilde tercihen doğmadık. Kaderimiz böyle. Olaylarla beraber, zaten kalben büyük sıkıntıya giriyoruz. Ekonomiyi zaten artık hiç düşünmüyoruz. Son günlerde kabuğumuza çekildik. Yapacak bir şey yok. Çözümü askere ihale etmekle bitmiyor. 25 yıldır bitmedi. Herkes elini taşın altına koysun. Kimse formül üretemiyor. Yatırımlar olsaydı, işsizlik azalsaydı böyle olmazdı."


  Mehmet Kaya (Diyarbakır TSO Başkanı)

  '400 işadamı geldi'

  "Ülkenin güvenliği esas alındığı zaman ekonomik ambargosundan tutun da sınır kapısının kapatılması gibi konular olabilir şeylerdir. Ancak şiddetin durmasına faydası olup olmayacağından şüphemiz var. Akan kanın duracağına inanırsak hep beraber yapalım. Faturasını ödeyelim. 300 bin tanker çalışıyor. Yüzde 60'ı Irak'a. Binlerce insan ne olacak? Düşünüldü mü? Bugün (dün) bir fuar yaptık Diyarbakır'da. Irak'tan 400'e yakın işadamı geldi. Ama yine de belirsiz bir bekleyiş var."


  Cafer el Hamdani (Bağdat Odalar Birliği Başkanı)

  'Sınır kapanırsa kötü olur'

  Diyarbakır'da düzenlenen fuara katılan Bağdat Odalar Birliği Başkanı Cafer el Hamdani, "Sınır kapatılırsa her iki tarafa zarar verir. Umarız diplomatik çabalarla giderilir. Sıkıntıyı gidermek için Türkiye'yi ziyaret ettik. Umarız her iki taraf düşünür" dedi.
  Dohuk Ticaret Odası Başkanı Hamid Rabatgi de "Türkiye'nin yardımlarını asla inkâr edemeyiz. Sürekli yardımcı oldu. Şu an Irak'ın kuzeyinin bütün ticareti Türkiye'den sağlanmaktadır. Böyle olası durumda bütün her şeyin sekteye uğrayacağını biliyoruz" dedi.

  Milliyet Ekonomi


   
Güneydoğulu işadamı ambargoya karşı soğuk konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ambargo

  Ambargo

  Kişiye ulaşacak iyilikleri kıskanan biriyle tabir edilir.
 2. Soğuk algınlığına karşı şalgam için!

  Soğuk algınlığına karşı şalgam için!

  Şalgamın, yapılan seri üretimler sonucu ülke genelinde tüketimi hızla yaygınlaşırken, vücudu hastalıklara karşı koruyucu etkisinin olması, şeker ve kolesterol yapıcı maddeler bulunmaması da herkesin rahatlıkla içebilmesine imkan sağlıyor. Doç. Dr. Barlas Aydoğan, şu günlerde, grip başta olmak üzere soğuk algınlığı hastalıklarının arttığını, şalgamın ise vitamin yönünden zengin olması...
 3. Soğuğa karşı kuşburnu ve pekmez

  Soğuğa karşı kuşburnu ve pekmez

  hamilelikte kuşburnu çayı kuşburnu pekmezi nasıl yapılır çayı nasıl yapılır hamilelikte kuşburnunun faydaları gebelikte kuşburnunun faydaları Kış aylarında pekmez, kuşburnu marmeladı gibi ürünlerin tercih edildiği, C vitamini bulunan kuşburnunun soğuk algınlığına karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ifade edildi. Kuşburnunun sağladığı faydalar şöyle: "Solunum enfeksiyonlarına iyi...
 4. Dr.Ender Saraç'tan Hazımsızlığa Karşı Soğuk Çay Tarifi!

  Dr.Ender Saraç'tan Hazımsızlığa Karşı Soğuk Çay Tarifi!

  ender saraç hazımsızlığa karşı çay, hazımsızlık için çay tarifi, hazımsızlığa ender saraçtan çay tarifi Sevgili melekler, hazımsızlık sorununuz mu var? Yemek yemek artık sizin için bir kabus haline mi dönüştü? Elbetteki öncelikli olarak doktorunuza danışmanız gerekiyor. Yine doktorunuzun bilgisi dahilinde Dr.Ender Saraç'ın tavsiyesi olan hazımsızlğa karşı soğuk çay tarifini bu sayfamızdan...
 5. Evde soğuk algınlığına karşı tedavi

  Evde soğuk algınlığına karşı tedavi

  soğuk algınlığı nedir,soğuk algınlığı belirtileri,soğuk algınlığına ne iyi gelir,soğuk algınlığı tedavisi,soğuk algınlığı hakkında bilgiler Soğuk algınlığı hepimizin zaman zaman yenik düştüğü kronik bir rahatsızlıktır. Nezle-grip virüsleri nedeniyle kırgınlıkla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma ve hatta öksürme başlar. Ne yazık ki soğuk algınlığına birden etki...

Sayfayı Paylaş