1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  En önemli koz elektrik ve kamyon geçiş parası

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Dış ticaret uzmanları, işadamları, Irak'a yönelik ambargo kararı alınması halinde, Türkiye'nin dış ticaret hedeflerinin ciddi olarak etkilenmeyeceğini ancak Irak tarafının büyük sıkıntı çekebileceğini belirtiyor. Türkiye, Suriye'den sonra Irak'ın en büyük ikinci tedarikçisi. Irak'ın toplam ithalatının yüzde 20'den fazlasını Türkiye karşılıyor. Irak'a ihracat 2.6 milyar düzeyinde. Buna göre Türkiye'nin toplam ihracatındaki payı yüzde 2.5, toplam dış ticaretindeki payı yüzde 1 düzeyinde.
  Olası bir ambargo halinde Türkiye'nin genel ihracat hedeflerinin tehlikeye düşmesi sözkonusu değil. Türkiye'nin Irak'tan ciddi bir ithalatı yok. Rakam, 300-400 milyon dolar civarında. Habur kapatılırsa Kuzey Irak önemli bir gelir kaybına uğrayacak. Kamyonlardan sağlanan 250 milyon dolar kesilecek.

  Türkiye'nin Irak'a en önemli ihraç kalemini akaryakıt oluşturuyor. Türkiye üzerinden Irak'a yılda 2.2 milyon ton akaryakıt ve 750 bin ton LPG transit olarak ihraç ediliyor. Irak'la yapılan ticarette; ayrıca elektrikli makineler, değirmen ürünleri, tuz, kükürt, çimento, demir-çelik, mobilyalar, otomotiv ve yan sanayi önemli. Irak'tan yapılan ithalatın büyük bölümünü petrol oluşturuyor. Kuzey Irak bölgesi, enerji ihtiyacının tamamına yakını Türkiye'den karşılıyor. Türkiye'nin şalteri indirmesi durumunda bölgenin elektrik enerjisi gereksinimini karşılayabilmek için başka ve daha yüksek maliyetli çözümler bulmak zorunda kalacağı belirtiliyor.


  Irak Meclisi: Petrol boru hattını kapatırız

  Irak Meclis Başkanı Mahmud El Meşedani, Türkiye'nin ekonomik yaptırım uygulaması durumunda, hükümetinin de boru hattıyla Irak'ın kuzeyinden Ceyhan'a yapılan petrol sevkiyatını durduracağını söyledi.

  Suriye ziyaretinde Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad ve yardımcısı Faruk El Şara ile görüşmesinin ardından açıklama yapan Meşedani, Irak'ın kuzeyinin baskı altına alınamayacağını belirterek, "Irak zengin bir ülke. Eğer ekonomik yaptırım olursa Ceyhan boru hattını keseceğiz" dedi. Meşedani, Suriye'nin krizi sona erdirme çabaları kapsamında Türkiye ile Irak arasında arabuluculuk yapmayı düşündüğünü, koşullar oluşursa arabulucuk planının açıklanacağını kaydetti. n AA


  Türk şirketlerinin durumunu ambargo çerçevesi belirleyecek

  Türkiye'nin irili ufaklı 1000 şirketi Irak'ta iş yapıyor. İki ülke arasındaki mal ve hizmet alım satımına dayalı iş hacmi 2.5-3 milyar dolar civarında. 20 bine yakın Türk vatandaşı Irak'ta çalışıyor.

  Türk Müteahhitler son iki yılda 2.5 milyar dolarlık ihale aldı. Türk müteahhitler ağırlıklı olarak Kuzey Irak'ta çalışıyor. Mak Yol-Cengiz İnşaat 300 milyon dolara Süleymaniye Havalimanı, Mak Yol 30 milyon dolara Kerkük-Altınköprü-Erbil Yolu'nu, Tepe 260 milyon dolara Süleymaniye Üniversitesi'ni yapıyor.

  Günay İnşaat, Süleymaniye'de köprü, öğrenci yurdu, konutlar ve Erbil içme suyu şebekesinin yapımını da gerçekleştiriyor. Nursoy 150 milyon dolara Erbil ve Süleymaniye'deki toplu konutlar ile Dohuk'taki 5 yıldızlı oteli yapıyor.

  IC İçtaş da Erbil Tıbbı Laboratuvarı ve Sağlık Merkezi'nin yapımını gerçekleştiriyor. Barzani anıt mezarını ve KDP Genel Merkezi'ni Doskon yapıyor. Ayrıca, Gülmak, Tigris, Renas, Taş Yapı, Haznedaroğlu, Yenigün, Zafer, Yüksel ve İlnur Çevik'in şirketi Çevikler'in de aralarında bulunduğu birçok Türk firması yüksek tutarlı işleri yürütüyor.
  Ambargonun boyutları konusunda hükümet henüz bir karar vermediği için Türk firmalarının durumu belirsizliğini koruyor. Bu şirketlerin bir kısmının işlerinin aksaması muhtemel. Bazılarının geri döndüğü biliniyor. Bir kısmının alacağı kalabilir.

  Milliyet
   
En önemli koz elektrik ve kamyon geçiş parası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. En Büyük Kamyon

  En Büyük Kamyon

  en büyük kamyonlar büyük kamyonlar enbüyükkamyon nostalji en kamyon Dünyanın En Büyük Kamyonu
 2. koza

  koza

  Koza İpekböceği kozası sağlam ve güvenli sığınağa, göznuru ve insan becerisiyle elde edilen değerli şeylere ve insanın sığınmak ihtiyaca duyduğu erdem ve değerlere ve yapılan hayırlı işlere, Pamuğun kozası, üzerinde çalışılan işin semeresinin yakında alınacağğına delalet eder.Koza görmek, yakında ev sahibi olacağınıza yorumlanır. Koza görmek, yakında ev sahibi olacağınıza yorumlanır. İyi...
 3. Dünyanın en ağır ve en güçlü kamyonu

  Dünyanın en ağır ve en güçlü kamyonu

  dünyanın en ağır arabası dünyanın en ağır kamyonu güzel kamyonları araba güçlü kamyonu Dünyanın en ağır ve en güçlü kamyonu sizce kaç beygir Ve kaç ton ??? 10-15ton ve 500-600 beygir değil BOŞ HALİ TAM TAMINA 363 TON ve Bu Kamyonun 363 Ton taşıma kapasitesi var. YANİ 363t+363 = 726 Ton Ve geldik Kaç Beygir olduğuna .. 3675 Beygir V30 motor ( Kısacası MÜKEMMEL .. ) yani dolu olarak 726...
 4. Ev'de Bakım Hizmeti ve Parası

  Ev'de Bakım Hizmeti ve Parası

  evde bakım parası kimlere verilir engelliye evde bakım hizmeti, ücreti, aileye para ödeniyor mu, hangi şartlarda ödeniyor, ne zmana kadar veriliyor hakkında bilgi burada Ev'de Bakım Hizmeti ve Parasını kimler hangi şartlar altında alabilir meleklerim. Mutlaka etrafınızda ngelli bir tanıdığınız vardır ve bu vatandaşlarımıza bakan aileye belirli şartlarda bir miktar para ödeniyor. Bu bilgileri...
 5. En İyi Elektrik Süpürgesi

  En İyi Elektrik Süpürgesi

  En İyi Elektrik Süpürgesi hangisi? Kızlar elk süpürgemi yenileyecem sizce en iyisi hangisi siz hangisinden memnunsunuz?

Sayfayı Paylaş