Hamilelikte Bebeğin Anne Karnında Dışkı Çıkartması

SadmiN

♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥
Yönetici
Hamilelikte Bebeğin Anne Karnında Dışkı Çıkartması
anne karnında hamilelik anne karnında gebelik bebek dışkısı karnından bebek çıkarma oyunları kaka
Amniyon sıvısı nedir ve ne işe yarar?
Bebeğin içinde yüzdüğü sıvıya amniyon sıvısı denir ve bu sıvının büyük bölümünü bebeğin idrarı oluşturur. Bebek nefes aldığında bu sıvısı yutar ve bu sıvı akciğerlerin gelişmesi için önemlidir. Böbreklerinde problem olan bebeklerde bu sıvının miktarı az olabilir. Amniyon sıvının miktarı plasentanın durumu hakkında bilgi verir. Plasentanın yaşlandığı ve bebeği besleyemediği durumlarda amniyon sıvısının miktarı azalır
Mekonyum nedir?
Doğumdan önce bebeğin sindirim sistemi mekonyum ile doludur. Bebeğin barsak hareketleri ile mekonyum amniyon sıvısına karışır. Bu özellikle miyadı geçmiş gebelerde, fetusun anne karnında sıkıntıda ollduğu durumlarda görülür. Doğumda bebeğin nefes alması ile mekonyum akciğerlere gidebilir ve mekonyum aspirasyonu olarak adlandırılan tehlikeli durum oluşur.
Mekonyum varlığının araştırılması
Test olmaktan çok bir bulgudur. Genellikle mekonyum (bebeğin ilk dışkısı) doğum sonrası ilk 24 saatte çıkarılmasına karşın, %5-10 bebek doğum eylemi esnasında ya da antepartum dönemde mekonyum çıkartabilir. Ancak bebeğin doğduktan sonra yaptığı ilk solunum hareketi esnasında bunu akciğerlerine kaçırmaması için dikkatli olunmalıdır. Bazen dikkatli ultrason çekimleri esnasında mekomyum partikülleri yoğun dansiteler olarak gözlemlenebilir. Gerekirse amnioinfuzyon (amnios sıvısının vajinal yoldan uterus içine serum fizyolojik verilerek seyreltilmesi işlemi) uygulanır. Bebekte fetal distresten şüphelenildiği durumlarda ya da gelişme geriliği (İUGG) miad geçmesi gibi bebeğin yedeklerinin az olduğu durumlarda ek bir fetal distres kriteri olarak kabul edilir.
 
sevgili kız

hamileydim daha bebeyim 1.haftalık haklısın aslındaçok
 
Geri
Üst