Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Hanımların günlük beyaz akıntısı abdesti bozar mı?

  Konu, 'Kadın Ve İslam' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  kadınlardan gelen beyaz sıvı kadınlardaki akıntı abdesti bozar mı kadınlarda akıntı kadınlarda abdesti bozan şeyler bozar mı Günümüzde hanımların beyaz akıntısı üzerine araştırma yapan alimlerimiz, bunun vücudun normal bir durumu olduğu görüşünü benimsemiştir.

  1- Hayız ve nifas dönemleri haricinde kadınların genital organından beyaz renkli ve kokusuz bir akıntı gelmektedir. Günümüz hekimlerinin bilimsel araştırmalar sonucunda ulaştıkları neticeye göre bu akıntı, tıpkı tükürük ve gözyaşı salgısı gibi vücudun sağlıklı ve normal faaliyetlerine devam etmesinin bir sonucudur. Ancak genital organda herhangi bir iltihap yahut hastalık ortaya çıktığında bu akıntının rengi ve kokusu değişmektedir.
  2- Dinimizin temel iki kaynağı olan Kur’ân-ı Kerîm ve Peygamberimiz’in hadislerine bakıldığında, bu konunun doğrudan ele alınmadığını görürüz. Yani kadınlardan gelen beyaz akıntının temiz olup olmadığı, abdesti bozup bozmadığına dair bir açıklama Yüce Kitabımız’da yer almadığı gibi, Hz. Peygamber’den bize konuyla ilgili bir açıklama nakledilmemiştir.
  3- Serahsî, Kâsânî, Merginânî, Halebî, İbn Âbidîn gibi Hanefî mezhebi alimleri başta olmak üzere fıkıh kitaplarının “abdesti bozan şeyler” bahislerini incelediğimizde, bu alimlerin genel olarak “önden ve arkadan çıkan her şey”in abdesti bozduğu kanaatinde olduklarını görürüz. Bu alimler eserlerinde “önden çıkan şeyler”i açıklarken örnek olarak meni, mezi, vedi gibi sıvıları gösterirler. Bu noktada dikkatimizi çeken husus, adı geçen her üç sıvı da erkekleri ilgilendirmektedir ve bu sıvılar ya şehevi duygular sonucunda yahut da idrardan sonra ortaya çıkan necis-pis maddelerdir. Dikkatimizi çeken bir başka husus, alimlerimiz bu konuyu ele alırken hanımları ilgilendiren bir açıklamaya yer vermemektedir.
  4- Yukarıda isimlerini saydığımız alimlerin eserleri başta olmak üzere büyük fıkıh eserlerimizin çoğu, kadınların özel halleri ile ilgili sadece hayız-adet kanı, nifas-doğum sonrasında gelen kan ve istihaza-adet dönemi dışındaki kanamalar meselelerine temas etmektedir. Hanımlardan adet dönemi dışında ve bir hastalık söz konusu olmaksızın gelen beyaz akıntıya, “hanımlara mahsus haller” konusunda da hiçbir şekilde temas edilmemektedir. Bu durum, o kitapları yazan alimlerimizin, yaşadıkları dönemin tıp bilgisindeki yetersizliğe bağlı olarak konudan yeterince haberdar olmamaları ile ilgilidir.
  5- Başta Ömer Nasuhi Bilmen ilmihali olmak günümüzde satılan birçok güvenilir ve muteber ilmihalde, hanımların avret yerine pamuk vs. koymaları gerektiği, bu pamuk ıslak şekilde çıktığı takdirde abdestin bozulacağı bilgisi yer almaktadır. Yukarıda da açıklamaya çalıştığımız gibi bu bilginin kaynağı Yüce Kitabımız yahut Hz. Peygamber’in açıklamaları değildir. O eserleri kaleme alan kişiler, hanımlara ait özel bir durum olan günlük beyaz akıntıyı, erkeklere mahsus necis-pis akıntılara benzeterek hüküm vermiş ve geçmiş dönemdeki ulemanın kitaplarında yer alan eksik bilgiyi olduğu gibi nakletmişlerdir. Ancak unutulmamalıdır ki, bilgi eksikliğinden kaynaklanan bu durum, o eserleri kaleme alan kişilerin büyüklüğüne bir zarar getirmez.
  6- Günümüzde bu konuda araştırma yapan fıkıh alimleri, hanımların beyaz akıntısının vücudun “normal” faaliyetinin bir neticesi olması dolayısıyla necis-pis sayılamayacağı, abdesti bozmayacağı ve bu akıntının bulaştığı çamaşırın namaz kılmadan önce değiştirilmesinin zorunlu olmadığı sonucuna ulaşmışlardır. Ancak bir hastalık sonucu genital organdan rengi ve kokusu değişmiş, alışılanın dışında bir akıntı gelirse, o akıntı özür hali sayılır ve akıntının sahibi özür kanı ile ilgili hükümleri uygular.

  7- Verdiğimiz bu bilgilere rağmen, bugüne kadar pamuk kullanmayı alışkanlık haline getirmiş, sağlık açısından bundan bir zarar görmeyen ve kendisini bu şekilde rahat hisseden bayanların bu alışkanlıklarına devam etmesi saygıyla karşılanmalıdır. ailem.zaman.com.tr


   
 2. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Cevap: Hanımların günlük beyaz akıntısı abdesti bozar mı?
  ellerine sağlık faydalı bilgiler :)
   
  FairyTale bunu beğendi.
 3. Ayışık

  Ayışık Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Eylül 2008
  Mesajlar:
  2.241
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  adana
  Cevap: Hanımların günlük beyaz akıntısı abdesti bozar mı?
  aklıma takılan bir soruydu emeğine sağlık
   
 4. ilkimsu

  ilkimsu Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  5.041
  Beğenilen Mesajlar:
  118
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  San Juan
  bende merak ediyordum tesekkürler
   
 5. beklenenbebis

  beklenenbebis Forum Okuru

  gerçekten öenmli konu tşkler
   
 6. büşra.shid

  büşra.shid Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  10 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  940
  Beğenilen Mesajlar:
  170
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  on the clouds :)
  güzel konu gerçekten,bilgi için teşkrler :)
   
 7. ebru58

  ebru58 Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  2 Kasım 2009
  Mesajlar:
  607
  Beğenilen Mesajlar:
  33
  Ödül Puanları:
  28
  Şehir:
  Sİvas
  Bende merak ediyordum, bilgiler için teşekkürler.
   
 8. uyuzmuyum_neyim:)

  uyuzmuyum_neyim:) Banned

  Kayıt:
  9 Mayıs 2011
  Mesajlar:
  898
  Beğenilen Mesajlar:
  687
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ankara
  bu konu biraz şaibeli yaa ,bozar diyen de var bozmaz diyen de ,sonuçta gelen akıntının da ayrımını her zaman yapamayabiliyoruz ,o yüzden ben bozacağını düşünerek hareket ediyorum yine de ..
   
 9. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Ben de hep ihtiyat olsun diye kullaniyordum.ama kullanilan tikaclarin zararini dusundugum ve durumun burnumdan gelen mukustan farki olmadigini dusununce bozmayacagini dusundum.ayrica disaridayken acaba pamuk islandi mi korkusundan baska nedenlerden degil de sirf bu yuzden gitmis olabilmesi nedeniyle zor durumlarda namazimi bile kacirdigim olmustu.simdi bunu da okuyunca kalbim tamamen mutmain oldu.tesekkurler :))
   
 10. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  allah razı olsun merak edilen bir sualdi
   
 11. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  ARO benimde çok merak ettiğim bir sualdi bende ikilemde kalıyordum abdestim bozuldumu diye şimdi rahatladım

  ARO bende merak ediyordum kimseye soramıyordum burda okuyunca çok memnun oldum teşekküüüürler
   
 12. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çok teşekkürler kimseye soramadığımız bu konuya açıklık getirdiğiniz için...
   
 13. Melis ank

  Melis ank Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  19 Ocak 2017
  Mesajlar:
  597
  Beğenilen Mesajlar:
  47
  Ödül Puanları:
  28
  Vajinal akıntı rahmin doğal yapısıdır. Şeffaf ve berraktır. Bu yüzden abdesti bozmaz fakat şevhi duygulardan akıntı gelirse yada sarı ve kokulu akıntı gelirse abdest bozulur. Bu arada bir çok bayan buna dikkat etmiyor. Namaz kıldığımız için iç çamaşırımızı temiz tutmalıyız.Bu yüzden ya iç çamaışırı değişmeli yada akıntının çamaşıra bulaşmasını önlemek için tedbir almalıyız. Günlük ped kullanmak gibi..
   
Hanımların günlük beyaz akıntısı abdesti bozar mı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hanımların Muayene Olması Oruçlarını Bozar mı?

  Hanımların Muayene Olması Oruçlarını Bozar mı?

  ağda yapmak orucu bozar mı ağda orucu bozarmı yapmak bozarmı yaptırmak oruçluyken yapılırmı Bir bayanın muayene olduğunda orucu bozulurmu bozulmaz mı eğer bunun cevabını merak ediyorsanız buyrun: "Bir hanım oruçlu olduğunu unutup doktora muayene olsa keffaret gerekir mi?" Asıl itibariyle bir insan unutarak yiyip içse, cinsi yakınlıkta bulunsa veya doktora muayene olsa bile bu...
 2. kan abdesti bozar mı

  kan abdesti bozar mı

  kan abdesti nasıl bozar Vücuttan çıkan hangi kan abdesti bozmaz Evet Melek'ler, kan abdesti bozar mı - hangi kanama şekli abdesti bozmaz gibi sorularınızın yanıtını, bu sayfamızda bulabilir konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz arkadaşlarım:) - Vücuttan çıkan kan akmadığı veya çıktığı yerin çevresine dağılmadığı sürece abdesti bozmaz. Yaradan çıkan irin ve sarı su da böyledir. Çıktığı...
 3. Abdest Alırken Diş Kanaması abdesti bozar mı

  Abdest Alırken Diş Kanaması abdesti bozar mı

  Selam arkadaşlar acaba Abdest Alırken Diş Kanaması abdesti bozar mı bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım lütfen bilgi versin bana
 4. Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı biliyor musunuz

  Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı biliyor musunuz

  Selam arkadaşlar ben geçen abdest alırken bir şey oldu güldüm abim abdest alırken gülünmez abdestin bozuldu dedi bu doğru mu ben ilk defa duydum acaba Abdest Alırken Gülmek Abdesti Bozar Mı ?
 5. Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Gusül Abdesti Alırken Kusmak gusül abdestini bozar mı

  Merhaba hanımlar benim size bir konuda danışmam lazım acaba aranızda dini konularda bilgi sahibi olan birileri var iseGusül Abdesti Alırken Kusmak gusülü bozar mı bilgi verir mi bana?

Sayfayı Paylaş