Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Harp Akademileri Komutanları Biyografiler
Orgeneral Turgut SunalpTurgut Sunalp, 1917 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1924 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'ne giren Sunalp, 1945 yılında İstanbul'da Harp Akademileri'nden mezun oldu. 1962 yılında tuğgeneralliğe, 1968 yılında korgeneralliğe getirilen Sunalp, 1972 yılında da orgeneralliğe yükselerek, Genelkurmay 2. Başkanlığı'na, daha sonra da Harp Akademileri Komutanlığı'na atandı.


Sunalp, emekli olduktan sonra da Kanada'da büyükelçilik görevinde bulundu. 12 Eylül 1980 harekatından sonra siyasi parti çalışmalarına izin verilmesiyle emekli Orgeneral Turgut Sunalp ve 41 arkadaşı Milliyetçi Demokrasi Partisi'ni (MDP) kurdu ve partinin Genel Başkanlığı'na seçildi.


Sunalp, 1985 yılında, daha sonra fesedilen, bu partinin genel başkanlığından istifa etti. 6 yıldan beri kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi altında olan Sunalp, 28 Ağustos 1999 tarihinde vefat etti.


Sunalp, evli ve 2 çocuk babasıydı.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Orgeneral Faruk CÖMERT

Orgeneral Faruk CÖMERT, 1946 yılında Vezirköprü/Samsun’da doğmuştur.


Askerlik hayatına 1960 yılında Hava Lisesi’nde başlamıştır. 1965 yılında Hava Harp Okulu’ndan mezun olan Orgeneral CÖMERT, uçuş eğitimini tamamlayarak Jet Pilotu olarak Türk Hava Kuvvetleri saflarına katılmıştır.


Hava Harp Akademisi ve Silâhlı Kuvvetler Akademisini bitiren Orgeneral CÖMERT, ABD’de Hava Komuta Kurmay Koleji ve Akademik Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuştur. Değişik Üs’lerde Eğitim Subaylığı, Harekât Subaylığı ve Filo Komutanlığı yapan Orgeneral CÖMERT, 1985-1988 tarihleri arasında Napoli AIRSOUTH NATO Karargâhında yurt dışı görevinde bulunmuştur. Harekât Komutanlığı ve Harekât Başkanlığı görevlerini de başarı ile tamamlayıp, 1991 yılında Tuğgeneral’liğe terfi etmiştir.


Tuğgeneral olarak 2 nci Tak. Hv. Kv. Kur. Bşk.lığı görevini bir yıl sürdüren Orgeneral CÖMERT, 8 nci Ana Jet Üs Komutanlığı görevine atanmış, 1994 yılında da Gnkur.Komt.Kont.D.Bşk.lığı görevini icra etmiştir. 1995 yılında Tümgeneralliğe terfi ederek Hava Harp Okulu Komutanlığı’na atanmıştır. Bu görevi iki yıl sürdüren Orgeneral CÖMERT, 1997-1999 tarihleri arasında Gnkur.And.D.Bşk.lığı görevini sürdürmüş ve aynı yıl Korgeneralliğe terfi ederek, Hv.K.K.lığı Değ.Dent.Bşk.lığına atanmıştır. 2001 yılı general atamaları ile birlikte 1 nci Tak. Hv. Kv. ve 6 ncı BHHM K.lığı görevine atanan Orgeneral CÖMERT, 30 Ağustos 2003 tarihinden itibaren Orgeneralliğe terfi etmiştir.


2003-2005 yılları arasında Harp Akademileri Komutanlığını sürdüren Orgeneral CÖMERT, 2005 yılı General/Amiral atamaları ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.


Bayan Özay CÖMERT ile evli olan Orgeneral Faruk CÖMERT iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Orgeneral Aydoğan Babaoğlu

Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, 1944 Yılında Havza/Samsun’da Doğmuştur. 1964 Yılında Hava Harp Okulundan, 1965 Yılında Uçuş Okulundan Mezun Olmuştur.


1974 Yılına Kadar Hava Kuvvetleri Bağlısı Çeşitli Birliklerde Filo Kol Uçuculuğu Yapan Orgeneral Babaoğlu, 1976 Yılında Hava Harp Akademisinden Mezun Olmuş, Ardından Kurmay Subay Olarak; 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında Kol Uçuculuğu, Filo Eğitim Subaylığı, Üs Harekat Kısım Amirliği, Filo Harekat Subaylığı İle Filo Komutanlığı, Hava Harp Akademisi Öğretim Üyeliği, Napoli/İtalya’da Güney Avrupa Hava Kuvvetleri Komutanlığı (Aırsouth) Plan Prensipler Başkanlığında Şube Müdürlüğü, Genelkurmay Plan Harekat Dairesinde Şube Müdürlüğü, 4’üncü Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı Ve Kontrol Heyet Başkanlığı Görevlerini Yürütmüştür.Org. Aydoğan Babaoğlu, 1979 Yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden, 1984 Yılında Abd Hava Üniversitesi Hava Harp Kolejinden Mezun Olmuştur.
1991 Yılında Tuğgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tuğgeneral Rütbesi İle 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığı Ve Hava Kuvvetleri Plan Program Daire Başkanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 1995 Yılında Tümgeneralliğe Terfi Etmiştir.


Tümgeneral Rütbesi İle Hava Kuvvetleri Personel Başkanlığı Ve Hava Harp Okulu Komutanlığı Görevlerini Yürütmüş, 1999 Yılında Korgeneralliğe Terfi Etmiştir. Korgeneral Rütbesi İle Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı, 2’nci Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı Ve Genelkurmay Genel Plan Ve Prensipler Başkanlığı Görevlerinde Bulunduktan Sonra , 2005 Yılında Orgeneralliğe Terfi Etmiştir. Orgeneral Rütbesi İle Harp Akademileri Komutanlığı Görevinde Bulunmuş Ve 2007 Yılında Hava Kuvvetleri Komutanlığına Atanmıştır.


Bayan Ayşe Dilek Babaoğlu ile evli olan Orgeneral Aydoğan Babaoğlu’nun iki çocuğu vardır.
İngilizce bilmektedir.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Oramiral Vural Bayazıt1934 yılında doğdu. 1953 yılında Deniz Harp Okulundan mezun oldu. Vural Bayazıt, sırasıyla çeşitli harp gemileri ve karargahlarda branş subaylığı/bölüm amirliği görevlerinde bulundu. 1964 yılında Deniz Harp Akademisinden mezun oldu. Daha sonra sırasıyla Muhrip II'nci komutanlığı ve Muhrip komutanlığı görevleri yaptı. 1968-1970 yılları arasında Kahire Deniz Ateşeliği görevinde bulundu.


1971 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahında çeşitli görevler yaptı.Muhrip Komodorluğu ve Harp Filosu Kurmay Başkanlığı görevlerini takiben 1976'da Tuğamiralliğe terfi etti. Bu rütbede sırasıla; Akdeniz Bölge Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Napolide NAVSOUTH Plan Daire Başkanlığı görevlerini yaptı.


30 Ağustos 1980 tarihinde Tümamiralliğe terfiini takiben; Mayın Filosu Komutanlığı, Gölcük Ana Üs Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı ve Deniz Eğitim Komutanlığı görevlerini icra eden Oramiral Vural Bayazıt, 30 Ağustos 1984 tarihinde koramiralliğe terfi etti.


Bu rütbede sırasıyla; Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı, Kuzey Deniz Saha Komutanlığı görevlerinde bulunan Vural Bayazıt, 30 Ağustos 1989 tarihinde Oramiralliğe terfi etti.Bu rütbeyle önce Harp Akademileri Komutanlığına, ardından 1990 yılında Donanma Komutanlığına atandı.


20 Ağustos 1992 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanan Oramiral Vural Bayazıt, emekli olduktan sonra Etibank Yönetim Kurulu üyesi seçildi. Vural Beyazıt Kanat Bayazıt'la evli olup, Meltem ve Nilden isimli iki kız çocukları vardır. Oramiral Vural Bayazıt İngilizce bilmektedir.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Orgeneral Halil İbrahim Fırtına

Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, 1941 yılında Ordu'da doğdu. 1962'de Hava Harp Okulu'ndan, 1964'te Uçuş Okulu'ndan mezun oldu. Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı çeşitli birliklerde 1970 yılına kadar filo kol uçuculuğu yapan Orgeneral Fırtına, 1972'de Hava Harp Akademisi'ni bitirdi. Ardından kurmay subay olarak 9. Ana Jet Üs Komutanlığı 192. Filo Kol Uçuculuğu ve Eğitim Subaylığı, Hava Harp Akademisi öğretim üyeliği, 8. Ana Jet Üs Komutanlığı 184. Filo Komutan Vekilliği, Bonn Hava Ataşeliği, Hava Kuvvetleri Personel Eğitim Dairesi Meslek Geliştirme Kurslar Şube Müdürlüğü, 4. Ana Jet Üs Harekat Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1989 yılında tuğgeneralliğe terfi ederek, 4. Ana Jet Üs Komutanlığı ve Washington Silahlı Kuvvetler Ataşeliği görevlerinde bulundu. 1993'te tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesiyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı ve 1. Taktik Hava Kuvveti Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 1997 yılında korgeneralliğe yükseldi.

Korgeneral rütbesiyle Harp Akademileri Komutan Yardımcılığı ve Hava Harp Akademisi Komutanlığı, 1. Taktik Hava Kuvveti Komutanlığı ve 6. Birleşik Hava Harekat Merkezi (CAOC) Komutanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 2001 tarihinden geçerli olmak üzere orgeneralliğe terfi etti ve Harp Akademileri Komutanlığı'na getirildi.
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na 30 Ağustos 2003 tarihinden itibaren atanan Orgeneral Fırtına, Melahat Fırtına ile evli ve 2 çocuğu bulunuyor. Orgeneral Fırtına, İngilizce biliyor.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Orgeneral Atilla Ateş

Orgeneral Atilla Ateş, 1937 yılında Kastamonu'da doğdu. 1955 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1957 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu'ndan mezun oldu. 1959 yılında Topçu Okulu'nu bitirdi. Muhtelif topçu birliklerinde Batarya Takım ve Batarya Komutanlığı yaptı. 1969 yılında Harp Akademisi'ni bitirerek kurmay oldu. 1982 yılına kadar çeşitli birlik ve karargahlarda, birlik komutanlığı ve karargah subaylığı ile Bonn Kara Ataşe Muavinliği görevlerinde bulundu.

1982 yılında Tuğgeneral, 1986 yılında Tümgeneral, 1990 yılında Korgeneral, 1994 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile Bonn Silahlı Kuvvetleri Ataşeliği ve 3 ncü Zırhlı Tugay Komutanlığı, Tümgeneral rütbesi ile 2 nci Piyade Tümen Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı, Korgeneral rütbesi ile 4 ncü Kolordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Lojistik Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Orgeneral rütbesinde Harp Akademileri Komutanlığı, 3 ncü Ordu Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 27 Ağustos 1998 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevinden, 30 Ağustos 2000 tarihinde kadrosuzluk nedeniyle emekli oldu. Almanca bilir. Evli, üç çocukludur.
 
Ce: Harp Akademileri Komutanları Biyografiler

Korgeneral Hasan Aksay

Korgeneral Hasan Aksay, 1947 Yılında Ödemiş/İzmir’de Doğmuştur. 1967 Yılında Hava Harp Okulundan, 1968 Yılında Uçuş Okulundan Mezun Olmuştur.


1979 Yılına Kadar Hava Kuvvetlerine Bağlı Çeşitli Birliklerde Taktik Av Ve Keşif Pilotluğu Yapan Korgeneral Aksay, 1981 Yılında Hava Harp Akademisinden Mezun Olmuş, Ardından Kurmay Subay Olarak; 4’üncü Ana Jet Üs 141’inci Filoda Eğitim Subaylığı, Harekat Subaylığı Ve Filo Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliğinde Koordinasyon Şube Harekat Subaylığı Ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü, Ottowa Askeri Ateşeliği, 6’ncı Ana Jet Üs Komutanlığında Kontrol Heyet Başkanlığı İle Harekat Komutanlığı Ve 2’nci Taktik Hava Kuvvet Harekat Başkanlığı Görevlerini Yürütmüştür.1994 Yılında Tuğgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tuğgeneral Rütbesi İle 8’inci Ana Jet Üs Komutanlığı Ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Plan Harekat Daire Başkanlığı Görevlerinde Bulunmuş, 1998 Yılında Tümgeneralliğe Terfi Etmiştir. Tümgeneral Rütbesi İle 1’inci Taktik Hava Kuvvet Komutan Yardımcılığı Ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı Görevlerini Yürütmüş, 2002 Yılında Korgeneralliğe Terfi Etmiştir. Korgeneral Rütbesi İle Hava Eğitim Komutanlığı, 1’inci Taktik Hava Kuvvet Ve 6’ncı Birleşik Hava Harekat Merkezi (Caoc) Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Değerlendirme Ve Denetleme Başkanlığı Ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı Görevlerinde Bulunduktan Sonra, 30 Ağustos 2007 Tarihinden Geçerli Olarak Orgeneralliğe Terfi Etmiş Ve Harp Akademileri Komutanlığı Görevine Atanmıştır.


Bayan Fatma İclal Aksay ile evli olan Korgeneral Hasan Aksay’ın iki çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

Kaynak:

Genelkurmay Başkanlığı Resmi Sitesi
Genelkurmay Başkanlığı Resmi Kurumsal İnternet Sitesidir - Anasayfa - Turkish General Staff Official Web Site - Main Page
 
Geri
Üst