1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Her 3 kişiden 1'i yüksek tansiyon hastası

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Bozyazı Devlet Hastanesi Aile Hekimi Dr. Ayçe Tamer, Türkiye'de her 3 kişiden birisinin tansiyon hastası olduğunu belirterek, yüksek tansiyonun tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabileceğini söyledi.
  Halk arasında yüksek tansiyon olarak adlandırılan hipertansiyonun ciddi bir sorun olduğunu ifade eden Tamer, hipertansiyonun tek başına öldürücü olmadığını, ancak tedavi edilmediği taktirde ölümle sonuçlanabileceğini kaydetti. Hipertansiyonun kanın damar yüzeyine yaptığı basıncın artması olduğunu dile getiren Tamer, "Burada önemli olan yüksek tansiyonun sistemler üzerine olan olumsuz etkisidir. Hipertansiyon kalbi zorlayarak kalp yetmezliğine, damarları zorlayarak 'atheroskleroz' dediğimiz damarda kireçlenmeye, beyin damarlarını zorlayarak felce, böbrek damarlarına yaptığı etkisi sonucu böbrek yetmezliğine, göz damarlarında yırtılma veya daralmaya ve büyük damarlarda balonlaşmalara yol açabilir" dedi.

  Yüksek tansiyonun nedenlerinin yüzde 90 oranında bilindiğini belirten Tamer, doğum kontrol ilaçları, grip ve soğuk algınlığı ilaçları, ağrı kesiciler, tiroid hormonları, iştah kesiciler, alkol ve bazı depresyon ilaçlarının da tansiyonu yükseltebileceğini kaydetti. Yüksek tansiyon teşhisi konmuş olan kişilerin bu tip ilaçları dikkatli kullanması ve sık tansiyon takibi yaptırmasının uygun olacağını dile getiren Tamer, yüksek tansiyon olasılığının yaşla birlikte arttığına dikkat çekerek, "Ailesinde yüksek tansiyon, felç ya da kalp krizi geçirenlerin bulunması, aşırı kilo, hareketsiz yaşam, egzersiz yapmama, tütün kullanımı, aşırı tuzlu yiyeceklerle beslenme, hiperlipidemi, şeker hastalığı, aşırı alkol tüketimi ve stresli bir yaşam biçimi önemli risk faktörleridir. Bu gibi kişilerin haftalık olarak tansiyon ölçtürerek kendi kontrollerini yaptırmaları son derece kolay ve gelecek yıllarının yaşam kalitesi açısından önemlidir. Yüksek tansiyon belirtileri arasında baş ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk, burun kanaması, yol yürüme veya merdiven çıkmada zorlanma, çift görme, dilde peltekleşme görülebilir. Ancak bu tip bulguların hiç biri yüksek tansiyona özgü değildir. Başka hastalıklarda da görülebilir. Sonuç olarak kesin tanı tansiyon ölçümü ile konulacaktır" diye konuştu.
  Ölçümlerde ev tipi tansiyon aletleri kullanılabileceği gibi bir sağlık kuruluşundan da yardım alınabileceğini söyleyen Tamer, koldan ölçen aletlerin daha güvenilir olmakla birlikte bilekten ölçüm yapan dijital aletlerin de kabaca fikir vermesi açısından yararlı olduğunu belirtti.

  Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 2003 yılında yapılan çalışma sonucunda, Türkiye'de hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 31.8 olarak belirlendiğini vurgulayan Tamer, "Ülkemizde her 3 kişiden biri hipertansiyon hastasıdır yani bir başka deyişle Türkiye'de yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası bulunmaktadır. Bir diğer çarpıcı sonuç bu kişilerin 3'te ikisi hipertansiyonu olduğunun farkında değildir. Hipertansiyonu olan her 5 kişiden 4'ünün kan basıncı kontrolü yeterli yapılmamaktadır. Her 3 hipertnasiften birinde böbrek hasarı saptanmıştır. Buradan çıkaracağımız sonuç; kendimiz hakkında yeterli bilgi sahibi olmadığımız ve sağlık kontrollerimizi yeterli yaptırmadığımızdır. Bilinçli bir nesil olarak bize düşen görev kendimiz ve sorumlu olduğumuz kişilerin tansiyon kontrollerini yaptırmamız gerektiğidir" şeklinde konuştu.

  Dr. Ayçe Tamer, yüksek tansiyon hastalarının yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
  "Aşırı kilolarınızdan kurtulun, ideal ağırlığınızı koruyun, boyunuza göre ideal kilonuzu hesaplattırın. Gerekirse bir diyetisyene baş vurun. Sağlıklı beslenin, bol sebze meyve, kuru baklagiller (nohut mercimek, kuru fasulye) daha az kırmızı et, daha az tatlı ve yağ alımını tercih edin. Tuzlu yemeyin, fast food dediğimiz hamburger, patates cipsi türü yiyeceklerden kaçının, sodyum içeriği düşük olan tuzları tercih edin. Alkol alımını kısıtlayın. Tütün ürünlerini kullanmayın, tütündeki nikotin kan basıncında yükselmeye sebep olmakta, kimyasal maddeler atardamara zarar vermekte, vücutta su tutulmasına sebep olmaktadır. Kafein alımını sınırlayın, günde 2 fincandan fazla kahve içmeyin. Stresten uzak durun, çevre faktörünüzü değiştirmektense hayata bakışınızı değiştirmek daha kolaydır. Yaşamın keyifli yanlarına konsantre olun. Düzenli olarak uyuyun, günde yarım saat orta tempoda yürüyüş yapın. Sağlık kontrollerinizi düzenli olarak yaptırın. Bu kontroller sonrasında yüksek tansiyon saptanırsa ilgili uzmana baş vurun."

  alıntı
   
 2. esena

  esena Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  14 Ocak 2008
  Mesajlar:
  3.498
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  TRABZON
  Cevap: Her 3 kişiden 1'i yüksek tansiyon hastası
  emeğine sağlık saol bilgiler için
   
Her 3 kişiden 1'i yüksek tansiyon hastası konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Her 3 kişiden biri yüksek tansiyon hastası

  Her 3 kişiden biri yüksek tansiyon hastası

  Bozyazı Devlet Hastanesi Aile Hekimi Dr. Ayçe Tamer, Türkiye'de Her 3 Kişiden Birisinin Tansiyon Hastası Olduğunu Belirterek, Yüksek Tansiyonun Tedavi Edilmediği Takdirde Öldürücü Olabileceğini Söyledi. Bozyazı Devlet Hastanesi Aile Hekimi Dr. Ayçe Tamer, Türkiye'de her 3 kişiden birisinin tansiyon hastası olduğunu belirterek, yüksek tansiyonun tedavi edilmediği takdirde öldürücü...
 2. uzmanlara göre tansiyon hastası kişiler oruç tutmamalı!

  uzmanlara göre tansiyon hastası kişiler oruç tutmamalı!

  tansiyon hastası oruç tutabilirmi Yaşlı ve çocuklar ile hamile, kalp, şeker ve yüksek tansiyon gibi kronik hastalıkları olanların oruç tutmaları ciddi sorunlara neden olabilr. İSTANBUL - Uzmanlar, Ramazan’da sağlık açısından sakıncası bulunan kişilerin oruç tutmak istemeleri halinde bir hekime başvurmaları gerektiğini belirtiyor. İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye...
 3. Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler

  Yüksek Tansiyona İyi Gelen Besinler

  tansiyona iyi gelen yiyecekler yüksek tansiyona iyi gelen yiyecekler Hipertansiyon yani yüksek tansiyon sorunu birçok kişinin ortak sorunudur,Ani yükselen tansiyonlar bazen kişiyi ölüm yada felçlik gibi duruma bile götürmektedir.Sizlere yüksek tansiyona iyi gelen besinler hakkında işinize yarayacak sağlık bilgilerini paylaşıyorum. Hipertansiyon (Yüksek Tansiyon) Nedir? Yüksek Tansiyon Ne...
 4. Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

  Yüksek tansiyona ne iyi gelir?

  Yüksek tansiyon probleminiz varsa bu konuyu ihmal etmemeniz ve doktorunuzla yüksek tansiyonu kontrol altına almak üzere konuşmuş olmanız önemlidir. Yüksek tansiyon seviyeleri önce bazı yaşam biçimi değişiklikleri ve son adım olarak da tansiyon hapları ile düzenlenir. İlaç tedavisinden önce yaşam biçiminizdeki düzenlemelerin ilaca ihtiyaç duyup duymadığınızı belirlemede büyük önemi vardır....
 5. Yüksek tansiyon hastası oruç tutabilir mi ?

  Yüksek tansiyon hastası oruç tutabilir mi ?

  Yüksek tansiyon hastasıyım günde iki kere ilaç kullanıyorum yüksek tansiyon hastası olan bir kişinin oruç tutmasında sakınca var mı doktorum tutmazsan iyi olur diyor ama ben yinede size sormak istiyorum teşekkürler.

Sayfayı Paylaş