1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Hormon ilaçları kilo aldırırmı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sıklıkla tiroid bezi bozukluklarında ve böbrek üstü bezlerinin bozuklukları ile tedavileri sırasında kilo alımı olabilmektedir. Örneğin tiroid bezi çok çalışan kişiler bir türlü kilo alamazken tedavinin başlaması ile kilo alarak olmaları gereken normal kiloya ulaşırlar. Ya da tam tersi olarak tiroid bezinin az çalıştığı rahatsızlıklarda bizzat hastalığın kendisi kilo alma nedenidir. Tiroid bezinden salgılanan T3 ve T4 gibi hormonlar az çalıştığında metabolizma yavaşlar metabolizmanın yavaşlaması da kilo nedenidir.


  < Konu Resmi..>  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/

  Bir böbrek üstü bezi olan Kortizon hormonun az salınması durumunda ise,

  Kişi istese de kilo alamaz. Böbrek üstü bezi tedavileri tedavileri sırasında kişilerin aldığı Kortizon ilaçları vücutta özellikle karın, ense ve bacaklarda yağ birikimine neden olarak kilo kilo alınmasına sebep olur. Aynı zamanda kortizon hormonunu düzenleyen ilaçların alımı sırasında vücutta su tutulması, ödemler ve selülit oluşur. Bu yüzden Kortizol türevi ilaçlar alınırken tuzdan uzak durulmalı, doktor gözetiminde diyet yapılmalıdır.

  Kadınlarda süt salgılanmasından sorumlu hormon olan Prolaktin bozukluklarında:

  Prolaktinin dışarıdan alınması kilo almaya neden olabilir. Hipofiz bezindeki tümörler dışarıdan alınan prolaktin ile aşırı yüklenirse adette bozulma, tüylenme, kıllanma ve kilo alımı olur.

  Demir ilaçları alırken vücutta kalsiyum tutulumu azalacağından demir hapları da kilo alımına dolaylı olarak yardımcı olur. Çünkü kalsiyumun düzeyi az olan kişilerde zayıflamanın zor olduğu bilinmektedir.

  İnsülin takviyesi alan kişilerde de kilo alımı olmaktadır.

  İnsülin hormonu yüksek olan kişiler doğal olarak kilo almaya zaten yatkındır, hatta insulin seviyesi yüksek olan kişilerin insulin seviyesinin azaltılması direk kilo vermede etkilidir.

  Bir hormon düzenleyici olan doğum kontrol hapları da kullanılmaya başlandıkları ilk dönemlerde iştahın açılması ve su tutulmasına bağlı sebeplerle kilo artışına neden olabilirler. Fakat uzun süreli kullanımda kilo alımına neden olmadıkları söylenmektedir. Bu nedenle kullanımına ilk başlandığında oluşabilecek değişiklikler nedeniyle kullanımı doktora danışılmadan bırakılmamalıdır.
   
Hormon ilaçları kilo aldırırmı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hormon ilaçlarının kullanılması

  Hormon ilaçlarının kullanılması

  Her iki ilacın da adı, kullanma şekli ve dozu tedavi uygulayan ünite tarafından, tedavinin gidişini etkileyecek özelliklere (kadının yaşı, kilosu yumurtalıklarının durumu vb.) uygun olarak belirlenir ve kadına bildirilir.
 2. Kullanılan hormon ilaçlarına bağlı gelişebilecek komplikasyohlar

  Kullanılan hormon ilaçlarına bağlı gelişebilecek komplikasyohlar

  Aşırı uyarılma sendromu. İştah artışı nedeniyle kilo alma. Psikolojik hassasiyet, sinirlilik, gerginlik olabilir.
 3. Bal kilo aldırırmı diye merak edenler buyrun öğrenin

  Bal kilo aldırırmı diye merak edenler buyrun öğrenin

  bal kilo aldırırmı verdirirmi bal diyeti hakkında bilgiler öneriler burada arkadaşlar. Besin değeri oldukça zengin olan Bal faydaları ve lezzeti ile hayatımızın vazgeçilmezlerinden biridir Melek'lerim. Gerek cilt bakım yöntemleri arasında etkisi ile tercihi en fazla olan bal cilt maskesi uygulamaları gerek ise gribal enfeksiyonlarda ki faydaları saymakla bitmez Melek'lerim. Bu denli faydalı...
 4. Çörek otu kilo aldırırmı

  Çörek otu kilo aldırırmı

  çörek otu kilo almak çörek otu kilo yaparmı Balla karıştırılıp yenildiğinde kilo aldıran ve daha bir çok faydası olan çörek otu hakkında merak ettiğiniz tüm kilo sorularının yanıtı bu yazımızda yer almaktadır Melek'lerim. Soru: Çörek otu kilo yapar mı Çörek otuyla kilo alma Çörekotu, her derde deva özelliği ile kanserden korumasından tutun da, hemoroide kadar, bağışıklık sistemini...
 5. Doğum kontrol hapı kilo aldırırmı?

  Doğum kontrol hapı kilo aldırırmı?

  doğum kontrol hapları şişmanlatırmı,doğum kontrol hapları kilo yaparmı,doğum kontrol hapları zayıflatırmı,doğum kontrol hapları hakkında bilgiler Doğum kontrol hapı (OKS) kullanmayı planlayan bayanların en çok sordukları sorulardan birisi de acaba kullanırsam kilo alır mıyım? kilo yapar mı? şeklinde sorulardır. Doğum kontrol haplarının bariz şekilde kilo aldırdığını, şişmalığa, obeziteye...

Sayfayı Paylaş