Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  hurmanın faydaları

  Konu, 'Alternatif Tıp' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  hurmanın faydaları hurmada kaç kalori var hurma faydaları yaş hurmanın hurma kaç kalori


  Hurma,bilinen en eski meyve çeşitlerindendir.Yunanlı tarihçi Heredot; incilde ‘hayat ağacı’ olarak adlandırılan hurmadan, tatlı ihtiyacını karşılayan bir yiyecek ve şarap yapımında kullanılan meyve olarak söz etmektedir.
  Hurma; lezzetli, gıda değeri yüksek ,besleyici ve şifalı niteliklere sahip bir meyvedir.
  Son zamanlarda keşfedilen faydaları nedeniyle, hem gıda olarak hem de yardımcı tedavide kullanılmaktadır.
  Hurmanın taze meyvesinde % 60-65 ve Acuva denilen kuru meyvesinde ise %75-85 dolayında şeker bulunur.Alkol üretiminde kullanılan üzümdeki şeker oranının % 20-25 dolayında olduğu dikkate alındığında, hurmanın daha avantajlı olduğu görülür.Nitekim, halen Libya’da hurmadan önemli miktarda alkol üretilmektedir.
  Hurma mineral madde ve vitamin bakımından da oldukça zengindir.Mineral maddelerden,sodyum, kalsyum, mağnezyum, demir, kükürt, fosfor, ve klor içerir.Vitamin olarak da A ,betakaroten,B1 ,B2,B3, ve B6 bakımından zengindir.ayrıca % 1.2- 6.7 tanen içirir. Diğer meyvelerden farklı olarak protein bakımından da zengindir.

  100 gr hurmada, ortalama 260 kalori vardır. Bu değer, kayısı ve şeftalide 52, muz’da 97, ve portokal’da 48 dir. Bedevilerin çölün kavurucu güneşine rağmen, cilt kanserine tutulmadıkları dikkate alınarak yapılan araştırmalarda, hurmada kanseri önleyici bir madde bulunduğu anlaşılmiştır.
  Kuranın Meryem suresinde (23-26)da hurmanın besi değerine dikkat çekilmektedir.Meyrem suresinde: ‘Derken doğum sancısı onu bir hurma ağacının altına sürükledi.’‘ bir ses ona seslendi:Hüzne kapılma,Rabbin senin alt (yan)ında bir ark kılmıştır.’Hurma dalını kendine doğru salla,üzerine henüz oluşmuş taze hurma dökülüversin.’ “Artık ,ye,iç,gözün aydın olsun.”Bazı kimselere göre, hurmanın doğumla ilgili faydalarının yakın tarihlerde tespit edilmesine karşın, Kuranda 1400yıl önce Allahın Hz. Meryeme hamilelik döneminde hurma ile beslenmesini vahyettiği ifade edilmektedir.
  Son zamanlarda yapılan araştırmalarda, hurmada oksitosin isimli bir madde bulunduğu öğrenilmiştir.Oksitosin, doğum öncesi beyinde salgılanan ve doğum sancısını başlatan bir hormondur. Ayrıca, bu hormon yeni doğmuş bebeğin beslenmesi için anne sütünün salgılanmasını da sağlamaktadır.Bu maddenin modern tıpta kullanıldığı ifade edilmektedir.
  Hurma , içeriğindeki bol şeker nedeniyle insana enerji ve güç verir.Üstelik,hurmadaki şeker, kan şekerini hızla yükselten glikos değil,vücutta kolay parçalanıp kullanılabilen fruktos türündendir.
  Bilindiği gibi, çabucak enerji verdiği için, oruç açılırken, uzun süre açlık ve susuzluk sonucu doğan şeker ihtiyacının karşılanması için de eskiden beri hurma tercih edilmektedir.
  Hurma, çok zengin içeriği nedeniyle, zihni ve bedeni gelişmeye yardımcı olur.Kansere karşı vücudu korur.Soğuk algınlığı, bronşit, boğaz ağrısı ve kemik hastalıklarında faydalı etki yaptığı kabul edilir. Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini artırır. Kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlar.
  Bilim adamlarına göre, günde 3-4 hurma yenilmesi, vücudun demir ve mağnezyum ihtiyacını karşılayabilmektedir.
  Berkeley Üniversitesinde yapılan araştırmalarda hurmanın stres ve gerginliği giderici etkiye sahip olduğu ve bunun da bileşimindeki mağnezyum ve B6 vitamininden kaynaklandığı ifade edilmektedir.
  Özetle belirtmek gerekirse,halen hatalı bir şekilde gelişi güzel her yerde, yol ve kaldırımlara süs ağacı olarak dikilmekte olan hurma ağacı aslında, hem besleyici hem de şifalı bir meyve türüdür.Bu nedenle, aşırı tuzlu ve kirli topraklar ile suda normal bir şekilde yetişebilme özelliğinin dikkate alınarak, Haspolat arıtma tesisi çevresindeki araziler için düşünülmesi yararlı olacaktır.Hatta gerekli organizasyonun yapılması halinde, halen dış alımla karşılanan alkol ihtiyacımızın hurmadan elde edilmesi mümkündür.   
 2. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.135
  Beğenilen Mesajlar:
  1.159
  Ödül Puanları:
  113
  Cevap: hurmanın faydaları
  Teşekkürler artık hep hurma yeriz o zaman :D
   
 3. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL
  Cevap: hurmanın faydaları
  yazın yediğin hurmalar kışın bir yeriini tırmalar derler:Dkışında yesek yazın tırmalar herhal:D:Dşaka bir yana bayılıyorum hurmaya ama kuru olacakkk ..teşşekürlerr bilgiler içinnn
   
hurmanın faydaları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hurma-Cennet Meyvesi ve Faydaları

  Hurma-Cennet Meyvesi ve Faydaları

  cennet meyvesinin faydaları cennet meyvesi faydaları meyvesi hurma hurmasının hurma meyvesinin İnsan vücuduna bol miktarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan bir şeker türü bulunmaktadır. Üstelik bu şeker kan şekerini hızla yükselten glikoz değil, meyve şekeri fruktozdur. Özellikle şeker hastalarında kan şekerinin hızla yükselmesi, pek çok organı...
 2. Hamilelikte hurmanın faydaları

  Hamilelikte hurmanın faydaları

  gebelikte hurmanın faydaları hamilelikte hurmanın faydaları gebelikte hurmanin faydalari hamilelere hamilelikte Genellikle Ramazan aylarında iftar açarken yenilen hurmanın aslında günlük besin alımında ve özellikle hamile olan bayanlarda ne kadar çok faydası olduğunu biliyormuydunuz? Hamilelikte hurmanın önemi ve faydaları hakkında sizlere daha detaylı bilgilere geçiyorum arkadaşlar Hurma,...
 3. Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz?

  hurma suyu, hurma suyunun faydaları, hurma suyu hakkında Sevgili melekler, hurmanın sağlığa faydalarını artık hepimiz biliyoruz. En az meyvesi kadar suyunun da ne derece yararlı bir gıda olduğunu biliyor muydunuz? Dr.Ender Saraç doğal tatlandırıcı olarak tavsiye ettiği hurma suyunu özellikle tavsiy eediyor. Bakın hurma suyunun ne gibi faydaları bulunuyor... Hurma Suyu, Sakkaroz...
 4. Ramaza'nın yıldızı hurma nın faydaları

  Ramaza'nın yıldızı hurma nın faydaları

  Ramazan sofralarının vageçilmez besinidir hurma.Orucumuzu peygam sünneti olduğu için ilk hurma ile açarız.Faydaları sayılmayacak kadar çok olan hurma ,kanserden kalp damar hastalıklarına kadar bir çok derdin devasını bünyesinde barındırıyor.Hurmanın faydalarını yazımızın devamın da bulabilirsiniz öncesi ; Hurma Suyunun Faydalarını Biliyor musunuz , Hurmanın faydaları adlı konularımızı da...
 5. Çocuk sahibi olmak için hurma tüketin !

  Çocuk sahibi olmak için hurma tüketin !

  Bir önceki konumuzda hurmanın sayısız faydalarını anlatmaya çalıştık.Hurmanın faydaları bu kadar sınırlı değil.Yaptığım araştırmalara göre hurma kısırlık ve iktidarsızlığa da iyi geliyor.Hurma nın kısırlığa iyi geldiği doğrumu,Kısırlık tedavisinde hurma nın etkisi nedir tüm detayları yazımızın devamın da bulabilirsiniz.Öncelikle bir önceki konumuz Ramazanın yıldızı hurmanın faydaları adlı...

Sayfayı Paylaş