1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  İŞ te Mutlu Olmanın Yolları

  Konu, 'İş ve Kariyer' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  hayatta mutlu olmanın kuralları okulda mutlu olmanın yolları okulda ve başarılı yolları Zaman değişiyor, insanlar değişiyor,teknolojinin değişmesi ile insanlar yasam ve çalışma tarzlarını da değiştiriyorlar,24 saat yedi gün acık bir mağaza gibi hepimiz aranmayı çağrılmayı bekleriz.riz.

  İşte hayatımıza yön verecek 6 altın kural;

  1) Motivasyon Başarının Anahtarıdır

  İnsanin kişisel motivasyonu anlama anahtarı o kişiye enerji veren aktiviteler, kişiler, yerler, ortamlar içerisindedir. Örneğin bir sistem analizcinin ekip çalışması ve başardıkları bir buluş onun motivasyonu devamlı kılan anahtarıdır. Ancak patronu ve çalışma arkadaşları veya bulunduğu ortamın değişikliklere direnç göstereceğini hissederse o kişi her uç veya dört senede bir kariyerinde değişik yapar ve her yeni iste kendisini daha enerji dolu,şevkli hisseder. Başka biri de başkalarına yardim ederek motive olabilir.


  2) Başarı İçin Çok Çalışmalı
  Herhangi bir kıpırdan için bile hazırlık ve çok çalışma gerektirir. Bir dahi, ev ödevlerini yapan yetenekli bir kişidir şeklinde tanımlanabilir. Bill Gates bu başarıyı yakalamadan önce bir bilgisayar kurdu idi. Micheal Jordan çok büyük bir basketçi olmadan önce lisede çok çalışkan bir atletçi idi. Bu her iki insan çok zenginlerdir ancak yinede kendilerini işlerine verdiler ve hala daha çok çalışmaya istekliydiler, başarısızlıklarından dolayı hiç yılmadılar. Biliyorlardı ki her bir hatadan ders alarak üstesinden geleceklerdir.

  İhtiras başarının içinde bir faktördür ancak ihtiras tek basına yetmez, ciddiye alınmayan rüyalar ,hayal kırıklıkları veya hakkettiği halde basariyi yakalayamama hissi başarıya giden yolun engelleridir. Herhangi bir yatırım,zaman ve para harcamadan doğrudan ödüle ulaşmak güzel birey,ancak bir uzmanın söylediği gibi Suyun üzerinde yürümek bir günde öğrenilmez,çünkü bir öğrenme eğrisi vardır bu da bir yolculuktur,bu yolda alınan dersler,vasıflar ödüle ulaşmanın ana unsurlarıdır. Her gün küçük kazançlar veya ödüller elde etmek büyük ödülü hedeflemekten demek daha doğru olacaktır. Küçük kazançlar büyük ödülleri getirir.

  3) Hayal Kur ve Takip Et

  Misyonlar, mükemmelliğe giden yolun değerleri veya rüyalarıdır. Zirveye çıkanların is hayatında onları farklı kılan unsurlar araştırıldığında tümünde hayalleri doğrultusunda gitmek ve hayallerine inanmak olmuştur.

  4) Kendinizi ve Yeteneklerinizi Takdir Edin

  "Multiple Intelligences",çeşitli zekalar konusunda yapılan araştırmalar insan potansiyelini daha iyi anlamayı kolaylaştırmıştır.Toplumun geleneksel ve analitik yeteneklerine karşılık daha iyi geniş vizyonla lingustik (dil), müzik, kas, duygusal, kişisel ilişkiler, içgüdüsel zeka konuları irdelenmiştir. Kişinin kendisini ve yeteneklerini anlaması o kişinin sahip olduğu potansiyel kariyer vizyonunu genişletir. Örneğin şarki sözü yazan bir müzisyenin bir enstrüman çalarak müzik kariyeri yapabilir, başka bir örnek parmak becerileri iyi, bilgisayar kullanmayı seven bir müşteri temsilcisi kendisini geliştirerek daha iyi bir işte çalışmak için yazılım mühendisi olmak için eğitim almaya karar verir. Çoğu yetenekli insanlar sahip oldukları tüm kabiliyetlerini kullanmazlar, ancak yeteneklerinizi ortaya çıkarmaya karar verdiğinizde ilerideki kariyer yolunuza büyük katkıda bulunabilirsiniz.

  5) Kendinizi Yönetin

  Zeka ile basarinin doğrudan bir ilişkisi yoktur. Çok zeki olmayabilirsiniz, ancak kendinizi iyi yönetirseniz hala çok basarili olabilirsiniz, elbette bunun içerisinde duygularınız ve davranışlarınızla iyi bir ilişki geliştirmekte olacaktır.
  Örneğin 50 yaslarında bir bayan çok çalışarak dünyadaki erkek mühendislerin sahip olabildiği bir ödülü ilk defa alabilmiştir.

  6) Ölçülebilir Riskleri Alın

  Örneğin karsıdan karsıya geçerken arabanın size çarpmaması için yolun her iki tarafında bakarsınız veya hırsızlık,kaçırılma korkusu ile tanımadığınız insanlarla konuşmazsınız veya zehirlenme riskine karsı tanımadığınız birinden yiyecek alıp yemezsiniz,yada çocuklarını tehlikelerden korumak için onlara tavsiyede bulunan aileleri duyarız. Tüm bu kurallar bize tehlikeler karsısında tedbirli olmamızı öğretir. Rekabet ortamının olduğu bu dünyada iyi bir kariyer yapmak için bazı riskleri almaya istekli olmanız gerekmektedir.


  Ancak gerçek tehlike ile fanteziyi ayırmak gerekiyor nasıl ki her yabancının tehlikeli olmadığı gibidir. Risk almadaki başarının anahtarı risk toleransını bilmekten geçer,bunu da yapabilmek için karar verirken en kötü senaryoyu düşünerek muhtemel potansiyel zararları hesaplayabilmektir. Başarısız olma riskinden dolayı risk almayı denememek hata yapma riskidir.Arşimet dünyayı hareket ettirmek için iki nesnenin gerektiğine inanmıştı. Bir sopa ve bir dayanak,sopa sizsiniz ve dayanakta sizin kişiliğiniz,yeteneklerininiz ve ilgi alanlarınızın bileşkesidir. Başka bir deyişle dayanağınız adımınızı atmak istediğiniz bir mahkeme, laboratuar, sınıf, sahne veya bir bilgisayarın başıdır. Bu yerlerde yetenek ve liderliğinizi gösterebileceğiniz rahat bir ortam olmasıdır


   
İŞ te Mutlu Olmanın Yolları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İşte Şanslı olmanın 10 yolu

  İşte Şanslı olmanın 10 yolu

  şanslı olmanın yolları Ne istediğinizi biliyorsunuz. Karakterinizden ödün vermeden aşkta şansı yakalamak istiyorsunuz. Aradığınız partneriniz nasıl özelliklere sahip olmalı? İşte aşkta şansınızı artıran, dikkat etmeniz gereken 10 nokta.. 1- İstediğiniz şeyden emin olun. Partnerde asla görmezden gelemeyeceğiniz şeyler neler? Partnerinizde olmasını istemediğiniz şeyleri listeleyin. Daha sonra...
 2. ofiste mutlu olmanın 10 yolu

  ofiste mutlu olmanın 10 yolu

  güzel olmanın 10 yolu Yıllardır çalışıyorsunuz ve rutin hayatınızdan çok sıkıldınız. İşte size iş yerinde mutlu olmanızı sağlayacak öneriler... Türkiye’de hizmet vermeye başlayan online kariyer ağı Monster, adayları yalnızca kendilerine uygun, hayalini kurdukları şirketlerin iş fırsatları ile buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda onlara kariyer hayatlarında ve kişisel gelişimlerinde rehberlik...
 3. Temiz Cilde Sahip Olmanın 5 Yolu

  Temiz Cilde Sahip Olmanın 5 Yolu

  temiz cilt Temiz parlak ve sivilcesiz bir cilde sahip olmak hepimizin hayali... Temiz bir cilde sahip olmak is eçok zor değğil... Temiz bir cilde sahip olmak için neler yapmanız gerek işte cevabı :tik: 5. Yüzünüzü her gün yıkayın: Sivilcelerin kötü hijyen şartlarından kaynaklandığını düşünebilirsiniz. Gerçekte bu en büyük efsanelerden biridir. Akne, erkeklik hormonu testesteronun daha...
 4. derdim var diyene mutlu olmanın yolları

  derdim var diyene mutlu olmanın yolları

  neşeli olmanın yolları mutlu olmanın yolları mutlu video strese karşı dayanıklı neşeli sırları Bilim adamlarına göre mutluluk öğrenilebilir. Yani alın yazısı ile ilgili olmadığını söylüyorlar. Mutlu olmak için herkes çeşitli yollar buluyor. Bir başka deyişle lotodan milyarlar çıkmasına veya genlere ihtiyaç yok. İsteyen insanlar mutluluğu gevşeyerek, dokunarak hatta bir küçük çoçuğun gülüşünde,...
 5. Mutlu Olmanın Yolu Nedir Sizce ?

  Mutlu Olmanın Yolu Nedir Sizce ?

  mutlu olmanın sırları mutlu olmanın yolları mutlu olmanın formülleri Kendi kendimize mutlu olmanın yolları nedir diye arar dururuz melekler ama aslında mutluluk tamamen beynimizde gizlidir. Elbette ki imkansız hayallerde ve olmayacak umutlarda gizli olmamalı mutluluğumuz. Sevdiklerimizden göreceğimiz bir tebessüm, bir çift tatlı söz yeterli olmalı. Küçük şeyler mutlu etmeli bizi. Hiç...

Sayfayı Paylaş