İŞ te Mutlu Olmanın Yolları

M

Misafir

Forum Okuru
İŞ te Mutlu Olmanın Yolları
hayatta mutlu olmanın kuralları okulda mutlu olmanın yolları okulda ve başarılı yolları
Zaman değişiyor, insanlar değişiyor,teknolojinin değişmesi ile insanlar yasam ve çalışma tarzlarını da değiştiriyorlar,24 saat yedi gün acık bir mağaza gibi hepimiz aranmayı çağrılmayı bekleriz.riz.

İşte hayatımıza yön verecek 6 altın kural;

1) Motivasyon Başarının Anahtarıdır

İnsanin kişisel motivasyonu anlama anahtarı o kişiye enerji veren aktiviteler, kişiler, yerler, ortamlar içerisindedir. Örneğin bir sistem analizcinin ekip çalışması ve başardıkları bir buluş onun motivasyonu devamlı kılan anahtarıdır. Ancak patronu ve çalışma arkadaşları veya bulunduğu ortamın değişikliklere direnç göstereceğini hissederse o kişi her uç veya dört senede bir kariyerinde değişik yapar ve her yeni iste kendisini daha enerji dolu,şevkli hisseder. Başka biri de başkalarına yardim ederek motive olabilir.

2) Başarı İçin Çok Çalışmalı

Herhangi bir kıpırdan için bile hazırlık ve çok çalışma gerektirir. Bir dahi, ev ödevlerini yapan yetenekli bir kişidir şeklinde tanımlanabilir. Bill Gates bu başarıyı yakalamadan önce bir bilgisayar kurdu idi. Micheal Jordan çok büyük bir basketçi olmadan önce lisede çok çalışkan bir atletçi idi. Bu her iki insan çok zenginlerdir ancak yinede kendilerini işlerine verdiler ve hala daha çok çalışmaya istekliydiler, başarısızlıklarından dolayı hiç yılmadılar. Biliyorlardı ki her bir hatadan ders alarak üstesinden geleceklerdir.

İhtiras başarının içinde bir faktördür ancak ihtiras tek basına yetmez, ciddiye alınmayan rüyalar ,hayal kırıklıkları veya hakkettiği halde basariyi yakalayamama hissi başarıya giden yolun engelleridir. Herhangi bir yatırım,zaman ve para harcamadan doğrudan ödüle ulaşmak güzel birey,ancak bir uzmanın söylediği gibi Suyun üzerinde yürümek bir günde öğrenilmez,çünkü bir öğrenme eğrisi vardır bu da bir yolculuktur,bu yolda alınan dersler,vasıflar ödüle ulaşmanın ana unsurlarıdır. Her gün küçük kazançlar veya ödüller elde etmek büyük ödülü hedeflemekten demek daha doğru olacaktır. Küçük kazançlar büyük ödülleri getirir.

3) Hayal Kur ve Takip Et

Misyonlar, mükemmelliğe giden yolun değerleri veya rüyalarıdır. Zirveye çıkanların is hayatında onları farklı kılan unsurlar araştırıldığında tümünde hayalleri doğrultusunda gitmek ve hayallerine inanmak olmuştur.

4) Kendinizi ve Yeteneklerinizi Takdir Edin

"Multiple Intelligences",çeşitli zekalar konusunda yapılan araştırmalar insan potansiyelini daha iyi anlamayı kolaylaştırmıştır.Toplumun geleneksel ve analitik yeteneklerine karşılık daha iyi geniş vizyonla lingustik (dil), müzik, kas, duygusal, kişisel ilişkiler, içgüdüsel zeka konuları irdelenmiştir. Kişinin kendisini ve yeteneklerini anlaması o kişinin sahip olduğu potansiyel kariyer vizyonunu genişletir. Örneğin şarki sözü yazan bir müzisyenin bir enstrüman çalarak müzik kariyeri yapabilir, başka bir örnek parmak becerileri iyi, bilgisayar kullanmayı seven bir müşteri temsilcisi kendisini geliştirerek daha iyi bir işte çalışmak için yazılım mühendisi olmak için eğitim almaya karar verir. Çoğu yetenekli insanlar sahip oldukları tüm kabiliyetlerini kullanmazlar, ancak yeteneklerinizi ortaya çıkarmaya karar verdiğinizde ilerideki kariyer yolunuza büyük katkıda bulunabilirsiniz.

5) Kendinizi Yönetin

Zeka ile basarinin doğrudan bir ilişkisi yoktur. Çok zeki olmayabilirsiniz, ancak kendinizi iyi yönetirseniz hala çok basarili olabilirsiniz, elbette bunun içerisinde duygularınız ve davranışlarınızla iyi bir ilişki geliştirmekte olacaktır.
Örneğin 50 yaslarında bir bayan çok çalışarak dünyadaki erkek mühendislerin sahip olabildiği bir ödülü ilk defa alabilmiştir.

6) Ölçülebilir Riskleri Alın

Örneğin karsıdan karsıya geçerken arabanın size çarpmaması için yolun her iki tarafında bakarsınız veya hırsızlık,kaçırılma korkusu ile tanımadığınız insanlarla konuşmazsınız veya zehirlenme riskine karsı tanımadığınız birinden yiyecek alıp yemezsiniz,yada çocuklarını tehlikelerden korumak için onlara tavsiyede bulunan aileleri duyarız. Tüm bu kurallar bize tehlikeler karsısında tedbirli olmamızı öğretir. Rekabet ortamının olduğu bu dünyada iyi bir kariyer yapmak için bazı riskleri almaya istekli olmanız gerekmektedir.


Ancak gerçek tehlike ile fanteziyi ayırmak gerekiyor nasıl ki her yabancının tehlikeli olmadığı gibidir. Risk almadaki başarının anahtarı risk toleransını bilmekten geçer,bunu da yapabilmek için karar verirken en kötü senaryoyu düşünerek muhtemel potansiyel zararları hesaplayabilmektir. Başarısız olma riskinden dolayı risk almayı denememek hata yapma riskidir.Arşimet dünyayı hareket ettirmek için iki nesnenin gerektiğine inanmıştı. Bir sopa ve bir dayanak,sopa sizsiniz ve dayanakta sizin kişiliğiniz,yeteneklerininiz ve ilgi alanlarınızın bileşkesidir. Başka bir deyişle dayanağınız adımınızı atmak istediğiniz bir mahkeme, laboratuar, sınıf, sahne veya bir bilgisayarın başıdır. Bu yerlerde yetenek ve liderliğinizi gösterebileceğiniz rahat bir ortam olmasıdır
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
726
Misafir
M
PeLiNiM
Cevaplar
0
Görüntüleme
656
PeLiNiM
PeLiNiM
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst