1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Kadına 7 tür şiddet uygulanıyor

  Konu, 'Hukuk Tartışma Köşesi' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Kadının İnsan Hakları Projesi'nin (KİHP) bilgilerine göre, kadına karşı uygulanan şiddet türleri şöyle sıralanıyor...

  Fiziksel şiddet: Tokat, tekme, yumruk, dayak atmak, bıçak, silah gibi aletlerle saldırmak.


  Duygusal şiddet: Kadını küçümsemek, kendisine özgüvenini yitirmesine yol açmak, aşağılayıcı sözler söylemek, kendisini ruh hastası olarak görmesini sağlamak, yemeği yere dökmek, eşyaları kırmak gibi.  Ekonomik şiddet: Kadının çalışmasına izin vermemek, harçlık vermemek ya da kısıtlamak, kadının parasını elinden almak, ailenin geliri konusunda bilgi vermemek.

  Cinsel şiddet: Kadını istemediği cinsel davranışlara zorlamak, tecavüz etmek gibi.
  Tehdit etmek: Dayak ya da ölümle tehdit, terk etme tehdidi, intiharla tehdit.


  Çocuğu kullanma: Kadının çocuklar konusunda kendini suçlu hissetmesine yol açmak, çocuklarını kullanarak tehdit edici mesajlar yollamak gibi.


  İzole etmek: Kadının hareket özgürlüğünü kısıtlamak, ailesi ya da arkadaşlarıyla görüşmesine izin vermemek, sık sık kıskançlık nedeniyle kavga çıkarmak.


  Kadınlar üzerine küresel gerçekler


  • Kadınlar dünya işgücü toplamının yüzde 45'ni oluşturmasına rağmen, yoksullukla yaşayan 1.2 milyar kişinin yüzde 70’i kadınlardır.


  • Kadınlar, ekonomik olarak geri kalmış birçok ülkede olağanüstü kötü koşullarda çalışmak zorunda kalıyor, haftada 60-90 saat çalışmak zorunda bırakılıyor.


  • Kadınlar, tarım dışı sektörlerde dünya ölçeğinde ortalama erkeklerin elde ettiği ücretin yaklaşık yüzde 75 oranında kazanıyor.


  • Dışsatım İşleme Bölgeleri'nde çalışan toplam 27 milyon işçinin yüzde 90'ını kadınlar oluşturuyor. Bu kadın işlerin çoğunluğunu ise 16-25 yaş grubu oluşturuyor. Bu bölgelerde çalışma yasaları çoğu kez geçersiz ve işçi hakları askıya alınmış durumda.


  • Gelecek 10 yıl içinde, sanayileşmiş ülkelerdeki kadınların yüzde 80'ni ve tüm dünyada kadınların yüzde 70'i ev dışında çalışmak zorunda kalacak.


  • 20 yıl içinde 41 gelişmekte olan ülkede kırsalda yaşayan yoksul kadınların sayısındaki artışın, yoksul erkeklerden yüzde 17 daha fazla olacağı tahmin edilmektedir.


  • Dünyadaki 900 milyon okuma yazma bilmeyen arasında kadınların oranı 2 kat daha fazladır.


  • Demir eksikliği anemisi kadınları erkeklerden 2 kat daha fazla etkilemektedir.


  • Her yıl yarım milyon kadın, gebeliğe karşı komplikasyonlardan gereksiz yere ölmektedir.


  • Aynı işte çalışan erkeklerden kadınlar yüzde 30- 60 daha az ücret almaktadırlar.   
 2. RoCCo

  RoCCo Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.274
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Kadına 7 tür şiddet uygulanıyor
  benim bana çok yakın bi ablam yaklaşık 16 senelik evli ve ikitane çocukları var.kadın cinsel olarak eşinin ihtiyaçlarını hergün karşılamazsa,eşi ertesi gün çocuklarlada konuşmuyordu ve eve misafir geliyosa onlarlada konuşmuyodu.yani kadına silah olarak çocukları kullanıyordu.neden baskı altında kalan biz kadınlar oluyoruz.emeğine sağlık rüyam.tşkr bu konulara ele aldığınız için.
   
 3. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Ce: Kadına 7 tür şiddet uygulanıyor

  emeğine sağlık rüyam güzel konuydu.şeker ablam senin yazdığında çok ilginç doğrusu neler oluyor dünyada..
   
 4. AV. GÖKHAN ARICAN

  AV. GÖKHAN ARICAN Moderator

  Kayıt:
  22 Aralık 2011
  Mesajlar:
  176
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Ödül Puanları:
  18
  Şehir:
  ANKARA
  Kadına karşı şiddet ve başvurulabilecek hukuksal yollar http://www.meleklermekani.com/kadin-ve-hukuk/204378-kadin-ve-siddet-1-4320-s-yasa.html linkinde ele alınmıştır.

  [FONT=&quot]Av. Gökhan ARICAN[/FONT][FONT=&quot][/FONT]
  [FONT=&quot]Barbaros Mh. Tunalı Hilmi Caddesi Kuğulu İş Hanı [/FONT]
  [FONT=&quot]A Blok No:123/56, Kavaklıdere/Çankaya/ANKARA[/FONT]
  [FONT=&quot]Tel: 0 312 466 56 34 – Faks: 0 312 466 56 40 – Gsm: 0 533 372 36 89[/FONT]
  [FONT=&quot]www.gokhanarican.av.tr – e-mail: info@gokhanarican.av.tr[/FONT]

   
Kadına 7 tür şiddet uygulanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet

  "Kadına karşı şiddet" AİHM yolunda "Kadına Karşı Şiddet" Avrupa Birliği'ne giriş süresinde Türkiye'nin çözümlenmesi gereken sorunlardan biri. Tüm uluslararası sözleşmeler ve yasalar çerçevesinde, "Kadına Yönelik Şiddet"e karşı düzenlenen kampanyalar birbirini izliyor. Bu kapsamda 4329 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun çıkarıldı. Bu kanunun da yetmediği,...
 2. Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına Şiddetin Bahaneleri

  Kadına şiddetin bahanesi çok Bir çocuk annesi F.T.'yi birlikte yaşadığı kişi dul olduğunu öğrenince terk etti. F.T., bir otobüs firmasında hostesliğe başlayınca da 'namus' gerekçesiyle vuruldu. Ailenin Korunmasına Dair Kanun, şiddet görenin koruma altına alınmasını gerektiriyor, korumayı ihlal edenlere de altı aya kadar hapis cezası öngörüyor. Hukukçular: Kanunun uygulanması için sekiz...
 3. Kadın Kadına Şiddet

  Kadın Kadına Şiddet

  Kolombiya'da, ilaçla uyutulan hamile kadının rahminden 8 aylık erkek bebeği alınarak kaçırıldı. Polis yetkilileri, Angela Cartagena'nın, başkent Bogota'nın 70 kilometre güneybatısında, Girardot kentindeki bir sağlık kliniğinden çıkarken ilaçla uyutulduğunu belirttiler. Kadının, daha sonra çevredeki bir eve getirildiğini ifade eden yetkililer, suç ortaklarının yardımıyla mutfak bıçağı...
 4. Kadın türleri

  Kadın türleri

  * KADERSİZLER: Bu tip kadınlar genelde üniversiteyi iyi dereceyle bitirirler, sigara içerler. Konuşurken en uygun kelimeleri seçmeye özen gösterirler. Her ne yaşarlarsa yaşasınlar deneyimlerinden bir şeyler kazanmaya çalışırlar. Genelde makyaj yapmazlar. Genelde erkekler tarafından terk edilirler, duygusal ilişkilerinde başarılı değillerdir. Alkole düşkündürler. * GÜLENLER: Hayatın her...
 5. Kadına Şiddeti destekliyorum :)

  Kadına Şiddeti destekliyorum :)

  kadına yönelik şiddeti destekliyorum ancak içten gelen minicik bir tekmeyse kadına yönelik şiddeti destekliyorum bebek,bebek sevgisi,anne ve bebek ,anne ve bebişi,annelik,annelik duygusu Kadına şiddeti sonuna kadar destekliyorummmmmm!!!!! - - - - - - - - - - - - - Ancak bu içten gelen minicik bir tekmeyse:)

Sayfayı Paylaş