1. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.104
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113

  kadınlarda bel soğukluğu

  Konu, 'Hastalıklar ve Tedavileri' kısmında SadmiN tarafından paylaşıldı.

  vücut soğukluğu belsoğukluğu nedenleri bel soğukluğu tedavisi ne kadar sürer bel nedenleri kadınlarda Kadınlarda Bel soğukluğu

  Belsoğukluğu cinsel yolla bulaşan yaygın bir hastalıktır. Belsoğukluğunun bir diğer adı ise gonoredir.

  Nasıl Ortaya Çıkar?

  Belsoğukluğunun nedeni bakterilerdir. Enfeksiyon bir kişiden diğerine cinsel yolla bulaşır. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri, ağız, vajina, penis, veya rektum gibi bedenin herhangi bir açık noktasından vücuda girebilir.

  Kadınlarda, enfeksiyon genellikle servikste başlar. Serviks rahmin başlangıcı olup, aynı zamanda vajinayla rahmin birleştiği bölgedir. Ayrıca, oral veya anal :):):):) sonrasında, bakteri boğazda veya rektumda enfeksiyona neden olabilir.

  Eğer annede belsoğukluğu varsa, daha anne karnındayken enfeksiyon bebeğe de geçebilir. Bebek doğum kanalına girdiğinde, bakteri bebeğin gözlerinde enfeksiyona neden olabilir.
  Semptomları nelerdir?

  Belsoğukluğu olan kadınların çoğunda hiçbir semptom görülmez. Semptomların görüldüğü durumlarda ise, hastalık bulaştıktan ancak 2 veya 10 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Belsoğukluğu semptomları:

  • Kalın, kremsi, sarı vajinal akıntı
  • İdrar yaparken yanma veya acı
  • Menstrual periyodlar arasında kanama veya lekelenme
  • Menstrual periyodların normalden daha ağır seyretmesi
  • Karın ağrısı
  • Cinsel ilişki esnasında ağrı
  • Ateş

  Nasıl teşhis edilir?

  Belsoğukluğu semptomları diğer pekçok hastalıkta da görülebilir. Servikal akıntıdan veya idrardan alınacak örneklerin incelenmesiyle, belsoğukluğu olup olmadığı belirlenebilir.


  Nasıl Tedavi Edilir?

  Belsoğukluğu, ağız yoluyla veya enjeksiyonla antibiyotik alınması suretiyle tedavi edilir. Belsoğukluğu olan pek çok kişide, cinsel yolla bulaşan bir diğer hastalık olan klamidya da görülmektedir. Bu nedenle, her iki hastalığın tedavisi için birden fazla ilaç almanız gerekebilir.

  Ayrıca partnerinize enfeksiyon riskini haber vermelisiniz. Partnerinizde semptomlar görülmese bile, onun da tedavi olması gerekebilir.


  Etkileri Ne Kadar Sürer?

  Enfeksiyon sadece servikste oluşmuşsa, uygun bir tedaviyle hastalık on gün içinde geçecektir.

  Hastalığın etkileri şunlara bağlıdır:

  • Hastalığın ne kadar süredir devam ettiği
  • Enfeksiyonun ne kadar yayıldığı
  • Daha önce belsoğukluğu geçirilip geçirilmediği

  Belsoğukluğunun tedavi edilmemesi halinde, enfeksiyon kadınlarda uterustan fallop tüplerine ve yumurtalığa kadar ilerleyebilir, ve alt karın iltihabı olan pelvik inflamatuvar hastalığına (PID) neden olabilir. PID, tübal (dış) gebelik riskini artırdığı için, kısırlığa yol açabilir. Tedavi edilmeyen belsoğukluğunun neden olduğu komplikasyonlardan bir diğeri ise, enfeksiyonun kan dolaşımına geçerek, vücudun diğer bölümlerine yayılmasıdır. Örneğin, eklemlerde ağrı ve şişliğe neden olabilir.

  Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • Doktorunuzun önerdiği tedaviyi dikkatli bir şekilde takip etmelisiniz. Semptomlarınız geçse bile, ilaçları önerildiği tarihe kadar kullanmaya devam etmelisiniz.

  • Son üç ayda cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilere, enfeksiyon riskini haber vermelisiniz. Onlarda semptomlar görülmese bile, mutlaka tedavi olmaları gerekir. İlaçlarınız bitene kadar ve doktorunuz izin verene kadar, cinsel ilişikiden uzak durmalısınız.

  • Doktorunuzun talimatları doğrultusunda, randevularınıza gitmeli ve testlerinizi yaptırmalısınız. Doktorunuz enfeksiyonun tamamen geçtiğine emin olmalıdır.

  • Şu durumlarda doktorunuzu aramalısınız:
  o Şiddetli karın ağrılarınız varsa.
  o Kusmalar varsa ve ilacınızı alamıyorsanız.
  o Ateşiniz 37.8 C’den yük:):):):)e.
  o İyileşmek yerine, daha çok hasta olduğunuzu hissediyorsanız.

  • Doktorunuza, cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklarla ilgili testlere ihtiyacınız olup olmadığını sormalısınız.


  Belsoğukluktan Nasıl Korunabilirim?

  • Partnerinizde belsoğukluğu olmadığına emin olmalısınız.

  • Enfeksiyon riskini azaltmak için, önsevişme ve vajinal, oral veya anal ilişkide, her zaman lateks veya poliüretan kondom kullanmalısınız.

  • Sizden başka biriyle beraber olmadığına emin olduğunuz sadece bir partneriniz olmalı. Ayrıca, partneriniz belsoğukluğu ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların testlerini yaptırmalı.

  • Hiçbir semptom olmasa bile, eğer cinsel ilişki esnasında kondom kullanmıyorsanız, cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili doktorunuzla görüşmelisiniz. Eğer belsoğukluğu riski olan biriyle cinsel birlikteliğiniz olmuşsa, enfeksiyonu önlemek için hemen tedavi olmalısınız.
   
kadınlarda bel soğukluğu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Gonore Bel Soğukluğu

  Gonore Bel Soğukluğu

  Neisseria gonorrhoeae (gonokok) adı verilen bakterinin yol açtığı bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık görülenidir. Gonoreli bir kadınla ilişkide bulunan erkeklerin %20-40'ı enfekte olur. Kadınlarda en çok rahim ağzında yerleşir. Dokuların yapısı nedeni ile vajina dokusunda gonore bakterisi...
 2. BEL SOĞUKLUĞU(gonore)

  BEL SOĞUKLUĞU(gonore)

  bel soğukluğu iğnesi bel soğukluğu başlangıcı hapları gonore tedavisinde kullanılan ilaçlar gonore tedavisinde kullanılan antibiyotikler BEL SOĞUKLUĞU (GONORE) Bel soğukluğu; idrar yollarında, rahim ağzında, gözde, rektumda ve üreme organlarında yerleşen bir bakterinin neden olduğu hastalıktır. Hem kadında hem de erkekte görülen bu hastalık akıntılı iltihaba neden olur. Gonore, cinsel yolla...
 3. erkeklerde bel soğukluğu

  erkeklerde bel soğukluğu

  bel soğukluğu ilaçları belsoğukluğu ilaçları bel soğukluğunda kullanılan ilaçlar erkeklerde soğukluğu tedavisi ne kadar sürer Nasıl Ortaya Çıkar? Belsoğukluğunun nedeni bakterilerdir. Enfeksiyon bir kişiden diğerine cinsel yolla bulaşır. Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri, ağız, vajina, penis, veya rektum gibi bedenin herhangi bir açık noktasından vücuda girebilir. Erkeklerde,...
 4. Bel Soğukluğu

  Bel Soğukluğu

  kaka yaparken yanma bel soğukluğu testi işerken yanma bel soğukluğu kaç günde geçer kıçta Bu belsoguklugu bakterisi vucudunuzda sunlarin hastalanmasina, enfekte olmasina sebep olur; Kadın ve erkekte ureter,bobreklerden aşağıya inen boruda,idrar yollarında Birçok genital salgı bezleri-ki erkeklerde Tyson bezi ve kadınlarda da Bartolin bezleri Cinsel organlarda enfeksiyonlarProstat...
 5. Bel SoĞukluĞu

  Bel SoĞukluĞu

  bel soğukluğu antibiyotik büyük abdest yaparken yanma bel soğukluğunda kullanılan antibiyotikler makatta yanma soğukluğu kuluçka süresi BEL SOĞUKLUĞU Bel soğukluğu nedir? Neisseria gonorrheae isimli bir mikrobun idrar kanalını (üretra) tutmasıyla başlayan ve tedavi edilmediği takdirde bölgesel yada tüm vücudu ilgilendiren sorunlar oluşturan ve de cinsel ilişki ile bulaşan hastalıktır. Bel...

Sayfayı Paylaş