Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  kansere karşı aşı!

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  [​IMG] Ülkemizde nisan ayında piyasaya sürülen aşısıyla gündeme gelen rahim ağzı kanseri, kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü.


  Ülkemizde nisan ayında piyasaya sürülen aşısıyla gündeme gelen rahim ağzı kanseri, meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen ikinci kanser türü olma özelliğini koruyor.

  Servikal kanser veya serviks kanseri olarak da adlandırılan rahim ağzı kanserine yol açtığı bilinen HPV virüsüne karşı geliştirilen aşı, tartışmalara rağmen bu kanser tipine karşı korunulabileceği bilincinin biraz olsun yerleşmesini sağladı.

  HPV aşısı, önerildiği yaş gruplarının dışında kalan, orta yaş kesimindeki kadınlara hatta ergenlik çağındaki erkeklere dahi uygulanır hale geldi.
  Artık korunulabilir bir hastalık

  Aşının 'çığır açtığı en önemli nokta, artık rahim ağzı kanserinin korunulabilir bir hastalık olarak kabul edilmesini sağlaması oldu. Bu nedenle Uluslararası Kadın Hastalıkları ve Doğum Federasyonu da rahim ağzı kanserinin önemine dikkat çekerek, korunma yöntemlerinin yaygınlaştırılması gerekliliğinin altını çiziyor.

  Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tezer Kutluk, dünyada her iki dakika bir kadının rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini vurguluyor.
  Prof. Dr. Tezer Kutluk, rahim ağzı kanserinin önemi ve yaygınlığıyla ilgili sorularımızı yanıtladı. Rahim ağzı kanserini tüm kanser türlerinden ayıran özellik nedir?
  Rahim ağzı kanserini diğer kanserlerden ayıran en önemli özelliği, ''insan papilloma virüsü'' adı verilen HPVnin bu hastalığa sebep olmasıdır. Dolayısıyla bu kanserin sebebi, kesin olarak bilinmektedir. Sebebin iyi bilindiği durumlarda da hastalıkla mücadele daha kolay olabilmektedir. Serviks kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türleri arasında kaçıncı sırada yer alıyor?

  Serviks kanseri, tüm dünyada kadınlarda meme kanserinden sonra ikinci en sık görülen kanser türüdür.
  Her yıl 2000 yeni vaka çıkıyor

  Dünyada ve Türkiyede her yıl kaç vakada serviks kanseri teşhis ediliyor?

  Dünyada her yıl 500 bin civarında kadın, serviks kanserine yakalanıyor. Türkiyede ise 2002 yılı rakamları, her yıl 1350 serviks kanseri olduğunu gösteriyor. Ancak her yıl görülen yeni vaka sayısının 1500 - 2500 arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu, önümüzdeki 10 yılda önlem alınmazsa 15 bin kadının bu hastalığa yakalanacağı anlamına geliyor. Hastalığın Türkiye için önemi nedir?

  Taramaların yaygın yapıldığı ülkelerde serviks kanserine karşı savaşta önemli bir yol alınmıştır ve serviks kanserinden ölümler azaltılabilmiştir. Maalesef gelişmekte olan ülkelerde taramalar çok yaygın yapılmamaktadır. Ayrıca gelişmekte olan ülkelerde ekonomik nedenlerle aşı da yaygın kullanılmamaktadır.

  Ülkemizde de bir taraftan serviks kanseri taramalarını yaygınlaştırmalıyız. Diğer taraftan da aşı hakkında toplumu bilgilendirerek zaman içinde aşı kullanımını yaygınlaştırmalıyız. Her yıl bin 500 vaka görülse bu 10 yılda 15 bin serviks kanseri demektir. O halde bu hastalıkla savaşta Türkiye de yol almak zorundadır. Tüm dünyada kaç kişi HPV ile enfekte?

  İnsan papilloma virusuyle enfekte ancak anormallik saptanmayan 300 milyon kişi vardır. Genital bölgede HPVye bağlı siğil olan 30 milyon kişi vardır. 30 milyon kadar düşük dereceli, 10 milyon kadar yüksek dereceli 'kanser öncülü hastalığı olan kişi vardır. Bu rakamlar şöyle yorumlanabilir. Serviks kanseri riski taşıyan çok sayıda insan vardır. 2002 yılında bu virüsle enfekte olanlardan 493 bini, serviks kanserine yakalanmıştır.
  Taramayı ihmal etmeyin

  Rahim ağzı kanseri, aşıyla korunulabilmesi avantajı sayesinde artık diğer kanserlerden farklı değerlendirilecek diyebilir miyiz?
  Bu hastalıkla savaşta iki temel yöntem vardır. Birincisi, uzun yıllardır bilinmekte olan ''serviks kanseri taramasıdır''. Pap smear testi adı verilen muayene ve incelemelerle serviks kanseri, çok erken dönemde teşhis edilmekte ve tedavi edilebilmektedir.

  Aşı ise serviks kanserinden korunmada çok önemli bir gelişmedir. Aslında Hepatit B aşısı ile tüm dünyada karaciğer kanserlerinden korunmada önemli bir yol alınmaktadır. HPV aşısı ile serviks kanserlerinin yüzde 70 - 80ini önlemek mümkün olacaktır. Bu gerçekten önemsenmesi gereken bir durumdur. Rahim ağzı kanseri nedir?
  Rahim ağzı kanseri, uterusun (rahim) üst kısmı ile vajinayı birbirine bağlayan konik biçimli serviks (rahim ağzı) bölgesinde ortaya çıkar. Rahim ağzı kanseri, HPV infeksiyonuna yanıt olarak serviks duvarında anormal hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaysıyla gelişmeye başlar. Anormal servikal hücreler bir araya gelerek tümör - kitle oluşturabilir. Benign (iyi huylu) tümörler yayılmaz ve genelde zararsızdır. Malign (kötü huylu) tümörler ise bulundukları yerden yayılarak hayati tehlike oluşturan kansere dönüşürler.

   
kansere karşı aşı! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Uyuşturucu bağımlılığına karşı aşı geliştirildi"

  Uyuşturucu bağımlılığına karşı aşı geliştirildi"

  Uyuşturucu bağımlılığına karşı aşı geliştirildi Amerikalı araştırmacılar, uyuşturucu bağımlılığını ortadan kaldırabilecek bir aşı geliştirdiler. Houston'daki Baylor Tıp Fakültesi'nde 1995'ten bu yana bu aşı üzerinde çalışan psikiyatri ve nöroloji Profesörü Thomas Kosten, aşının, bağışıklık sisteminin uyuşturucuyu yabancı madde olarak kabul etmesini ve buna saldırmaya zorunlu kılmasını...
 2. Yüksek tansiyona karşı aşı geliştirildi

  Yüksek tansiyona karşı aşı geliştirildi

  Yüksek tansiyona karşı geliştirilen aşıyla klinik deneylerde başarı sağlandı. Lancet dergisinde yayımlanan habere göre, aşı doğrudan vücudun kan basıncını düzenleyen sisteme etki ediyor. Berlin Üniversitesi Kliniği Charite'den bilim adamlarının da bulunduğu araştırma ekibinin geliştirdiği aşıyla günlük tansiyon hapı kullanma zorunluluğunun kalkması hedefleniyor. Bilim adamları, çoğu hastanın...
 3. Kansere karşı kalsiyum

  Kansere karşı kalsiyum

  24.02.2009 Amerikalı bilim adamlarının bir araştırması, vücuttaki kemikler için hayati önem taşıyan kalsiyumun (Ca) colorectal (kolonda veya rektumda oluşan bir kanser türü) kanser riskini de azaltabildiğini gösterdi. ABD Ulusal Kanser Enstitüsü araştırmacılarının 293 bin 907 erkek ve 198 bin 903 kadın denek üzerindeki çalışmaları sonucu süt ürünleri ve diğer yiyeceklerden yüksek miktarda...
 4. Kansere karşı soğan

  Kansere karşı soğan

  kanser duaları kanser duasi kansere karsi dua icin dua duası Kanser hepimizin korkulu rüyası ... Allah kimsenin başına vermesin diyorum ama sadece böyle dua ederk herşey olmaz önce biz elimizden geleni yapmalıyız sonra dua etmeliyiz. Neler yapabiliriz mesela gün geçtikçe kanserden ve diğer hastalıklardan korunmak için birçok yöntem üretiliyor. Bunlardan biri soğan soğanın kansere karşı büyük...
 5. Cilt kanseri olanlara mucize aşı

  Cilt kanseri olanlara mucize aşı

  çilt kanseri Kanser dönemimizin en kötü hastalığı.. Bu hastalar için en küçük bir iyi haber görsem paylaşmak istiyorummm... Umarım cilt kanseri olan hastalar içinde bu çözüm olur bu aşı... İngiltere'de denenmekte olan bir aşı, cildinde kötü huylu tümör olan hastaların ileri aşamalarda bile tedavi edilebileceğini gösterdi. İngiliz Gazetesi Daily Telegraph'ın haberine göre, yeni...

Sayfayı Paylaş