1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  KEY için kayıt bilgileri tamamlanıyor

  Konu, 'Satıyorum & Arıyorum' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  key kayıt key kayıtları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı, Konut Edindirme Yardımı (KEY) ile ilgili, hak sahiplerinin kayıtlarına ilişkin eksikliklerin giderilmesine yönelik çalışmalarını hızla devam ettiriyor..


  Çok az sayıda hak sahibinin TC kimlik numarasının bulunmamasına karşın, bu nedenle sigortalıların hak kaybına uğramalarının söz konusu olmadığı belirtildi.  SGK Başkanlığından yapılan açıklamada, KEY işlemleri devredilen SSK tarafından yürütülen kişilere ilişkin verilerin bilgi işlem ortamına aktarılması çalışmalarının, 5664 sayılı KEY Kanununun yürürlüğe girmesi ile hızla gerçekleştirildiği belirtildi. Yaklaşık 110 milyon veri kaydının kanunun yürürlük tarihinden sonra olmak üzere, her bir sigortalı adına aylık olarak bildirilen kayıtlardan oluşan toplam 178 milyon kaydın veri girişinin tamamlanarak, bunun kanunda öngörülen 6 aylık süre içinde ilgili kurumlara gönderildiği kaydedildi.
  Kurumun tescil kayıtlarında 1987-1995 yılları arasında çalışmış olan sigortalılardan, emekli olanlar ile e-bildirge uygulamasının başladığı tarihten sonra da aktif çalışması olan sigortalılara ait kayıtlarda TC kimlik numarası eksikliğinin bulunmadığı belirtildi.
  Bildirim süresi şubatta bitiyor

  Diğer taraftan, KEY hesaplarının tasfiyesine ilişkin kanun uyarınca, hak sahiplerinin listelerinin Tasfiye Halindeki Emlak Bankasının KEY Birimine bildirilmesine ilişkin süre, bu ay sonunda bitiyor.  Geçen yıl mayıs ayında çıkarılan KEY Hak Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun ve buna dayanarak çıkarılan yönetmelik uyarınca, hak sahibi olanlara nakit veya hisse senedi olarak yapılacak ödemelerin belirlenmesi için, kurumlara, kesinti yapılan personele ilişkin listelerin iletilmesi için geçen yıl 30 Kasım'a kadar süre verilmişti.
  Bu tarihe kadar, işçiler için SSK bölge müdürlüklerinin, memurlar için de ödemeyi yapan kurum hangisi ise defterdarlıklar, saymanlıklar, mal müdürlüklerinin, kanunla kurulan kuruluşlar ve bankaların da doğrudan listelerini Tasfiye Halindeki Emlak Bankası bünyesindeki KEY birimine iletilmesi gerekiyordu.


  Listelerde, 1 Ocak 1987 ile 31 Aralık 1995 tarihleri arasında adlarına kesinti yapılan personele ilişkin bilgiler ve kesinti tutarları yer alacak.
  Ancak gönderilen listelerde eksiklikler bulunması üzerine, ilgili kurumların talebi ile, kanuna uygun olarak listeleri bildirme süresi 3 ay uzatılmıştı. Bu süre Şubat sonunda bitecek, ancak bu sırada gelen listeler üzerinde KEY Biriminin birleştirme ve mükerrerlikleri belirleme çalışmaları sürüyor.
  KEY Birimi'nin, ilgili kuruluşlarca gerekli mutabakatları sağlanarak gönderilen listeleri esas alarak, hak sahiplerini kesinleştirme işlemlerini 3 ayda tamamlaması öngörülüyor. Ancak, bu sürenin de kanunen 2 ay uzatılması imkanı bulunuyor.


  KEY Birimi, kendisi için de 2 aylık süre uzatımı istemezse, yasa ve yönetmeliğe göre, 2008 Mayıs ayı sonuna kadar hak sahiplerinin isim, konut edindirme yardımı ve nemalarını içeren listeleri Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına (EGYO) bildirecek. İki aylık süre uzatımı da kullanılırsa, listeler en erken Ağustos ayına kadar hazır olabilecek.
  KEY Birimi, 20 bin tane kurumdan gelecek tüm verileri birleştirip, her bir hak sahibi için tek bir ödeme tutarı belirlemek üzere "tekrar ve tutarlılık" kontrolleri yapıyor. KEY hak sahibi sayısı konusunda telaffuz edilen rakamlar 3-5 milyon arasında değişirken, bu sayının artabileceği belirtiliyor.


  1 Ocak 1987'de yürürlüğe giren 3320 sayılı kanun uyarınca, 31 Aralık 1995'e kadar, işverenler, istihdam ettikleri kişiler için KEY hesabına para yatırmıştı.
  KEY hesabına yapılan işveren kesintileri, 1 Ocak 1996'dan itibaren sıfırlanmıştı. Kişi başına kesinti, 3 bin 500 lira ile başlayıp, en son 80 bin liraya yükseltilirken, sisteme tam olarak katılan kişilerin anaparasının 6 milyon 156 lira olduğu ifade edilmişti..
   
KEY için kayıt bilgileri tamamlanıyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor?

  Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor?

  Ali Tezel, KEY beklentisi içinde olan emeklilerin ve yakınlarının merak ettiklerini yazdı. Emeklilere de KEY ödeniyor mu? KEY için hangi şartlar gerekiyor? Akşam gazetesi yazarı Ali Tezel, KEY beklentisi içinde olan emeklilerin merak ettiklerini yazdı. Emekliler veya yakınları korkmayın 1987-1995 arasını emekli olarak geçirenler de KEY parası alabilir Sizlerden binlerce KEY...
 2. üniversiteye kayıt için belgeler

  üniversiteye kayıt için belgeler

  2012 Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler nelerdir Üniversite hazırlığı içersinde olan Melek'lerimiz ve misafirlerimiz için 2012 2012 Üniversiteye Kayıt İçin Gerekli Belgeler hakkında bilgiler sunuyoruz bu sayfamızda. üniversiteye kayıt için gerekli evraklar belgeler Adayların üniversiteye kayıt için aşağıda verilen belgeleri hazırlamaları...
 3. Outlook kaydol yeni Outlook kayıt almak için bilgiler

  Outlook kaydol yeni Outlook kayıt almak için bilgiler

  Outlook yeni kayıt Outlook kaydol yeni Dün ki haberimizde Hotmail artık outlook olacak demiştik. Evet hotmail artık tarih oluyor Melek'lerim. sizlerde bir outlook hesabı almak istiyorsanız, bu yazımızda sizlere outlook yeni kayıt için gerekli bilgileri veriyoruz melek'lerim. Hotmail tarih oluyor. Şimdi herkesin bir outlook hesabı olacak. Sizde hemen bir outlook hesabı almak,...
 4. 2014 Skype Kayıt Ol Bilgileri

  2014 Skype Kayıt Ol Bilgileri

  skype nasıl kayıt olunur, skype kayıt ol, skype kayıt olmak için gerekenler Skype adresi nasıl alınır? Skype nasıl kayıt olunur diye merak edenler için sizlere gereken bilgileri paylaşıyoruz. Sizde Skype üye olup kayıt yaparak dostlarınız ve sevdikleriniz de en keyifli sohbetleri yaparken istediğiniz resimleri ve müzikleri paylaşabilirsiniz. Skype'ye günümüzde oldukça fazla kullanılmaya...
 5. Skype Kayıt Olma 2014 Bilgileri

  Skype Kayıt Olma 2014 Bilgileri

  skype kayıt, skype nasıl kayıt olunur, skype kayıt olma bilgileri Sevgili melekler, bir skype adresi almak istiyor, skype kayıt olma hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu sayfamızda sizlere 2014 skype kayıt olma hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Msn Messengerın tarihe karışmasıyla birlikte ortaya çıkan Skype artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Skype nasıl kayıt olunur öğrenmek için...

Sayfayı Paylaş