1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Kitapta çirkin tanımlama

  Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin, Oxford Üniversitesi'nin yayınladığı bir kitapta Türkiye aleyhine ifadeler kullanıldığını belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, “Oxford Üniversitesi yayınları Türkiye'de hangi bayii tarafından dağıtılmaktadır?”diye sordu.

  Çirkin, TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Oxford Üniversitesi'nin İngilizce öğretmenleri için hazırladığı, “Resource Books For Teachers” isimli “İngilizce Öğretmenlerine Kaynak Kitabı”nda yayınlanan bir makalede, terörist başının “Kürt gerilla lideri” olarak nitelendirildiğini belirterek, “Türk ordusu ve polisinin Kürt halkına karşı savaş açtığı ve azınlık olarak görmediği” iddialarına yer verildiğini kaydetti.
  MHP'li Çirkin, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  “Oxford Üniversitesi Yayınları Türkiye'de hangi bayii tarafından dağıtılmaktadır? Bu yayınları dağıtan bayiinin, Türkiye'de öğretmenlere dağıttığı kitaplar Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından denetlenmiş midir? Denetlendiyse, kitaptaki bu ifadeler denetimden nasıl geçmiştir? Denetlenmemişse, bu durum görevi ihmal kapsamına girmekte midir?

  Kitaptan Türkiye'de ne kadar dağıtılmıştır? Bahsi geçen kitabın toplatılması için bir girişimde bulunulmuş mudur? Türkiye'de Oxford Üniversitesi tarafından yayınlanan kaç kitap kaynak olarak kullanılmaktadır? Bu yayınlar ve kullanımı hakkında tavır alınması düşünülmekte midir?”

  ÖĞRENCİLERİN HASARLI OKULDA EĞİTİM GÖRMELERİ

  MHP'li Çirkin, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'e gönderdiği mektupta ise, Hatay'ın Reyhanlı ilçesi Başhöyük Köyü İlköğretim Okulundaki hasarlı ilköğretim okulu ile ilgili olarak, “Öğrencilerimizin hasarlı okul nedeniyle başına bir felaket gelmesi durumunda bunun sorumluluğu, vebali kime ait olacaktır?” diye sordu.

  Çirkin, 2 Ekim tarihinde basında, “Hatay'da facia bağıra bağıra geliyor” başlıklı haberler yer aldığını anımsatarak, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

  “Sayın Bakan, okullarımız yaklaşık 3 aylık bir tatil döneminin ardından 17 Eylül tarihinde açıldı. Ancak bu 3 aylık süre içerisinde Paşahöyük Köyü İlköğretim Okulunda, bölge halkının Reyhanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne okulun hasarlı olduğunu bildirmelerine rağmen, bir tadilatta bulunulmamıştır.

  Bu derslikte 25 öğrencimiz eğitime devam ediyor. Öğrencilerimizin hasarlı okul nedeniyle başına bir felaket gelmesi durumunda bunun sorumluluğu, vebali kime ait olacaktır?”
   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Oxford'dan Açıklama
  Söz konusu haberlerde, Oxford’un, Türkiye ve Avrupa’da İngilizce öğretmenlerine dağıttığı “Öğretmen Proje Çalışması Kitabı”nda, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’dan övgü ile söz edildiğinden bahsedilmektedir. Oysa ki; haberlerde adı geçen kitap Oxford’un bir ders veya kaynak kitabı değildir.

  Bu kitaptaki makale United Kingdom Mirror adlı medya kurumundan direkt alıntıdır. Kitabın 40. sayfasına bakıldığında bu sayfanın tamamen medya konusu üzerine hazırlandığı anlaşılmaktadır. Proje Çalışması Kitabı binlerce öğretmenin gönderdiği projelerden oluşmuştur. Bu Proje Çalışması Kitabı’ndan Türkiye’ye sadece 25 adet gönderilmiştir.

  Ancak, Oxford Yayıncılık Limited Şirketi’nin yetkilileri, söz konusu kitap içerisinde yer alan makaleyi fark edip, durumu 23 Mayıs 2007 tarihinde Oxford’un İngiltere Genel Müdürlüğü’ne bildirmişlerdir. Bunun üzerine, Oxford İngiltere merkez bürosu özür dilemekle kalmamış, söz konusu Proje Kitabını piyasadan toplatmıştır. Oxford Yayıncılık Limited Şirketi de, Türkiye genelindeki söz konusu kitabı toplatmış ve stoklardaki kitaplar ile birlikte imha etmiştir. Yeni baskısında gerekli düzeltmeler yapılmıştır.

  Oxford Üniversite Vakfı’nın 500 yıldır takip ettiği tek politika, kaliteli dil eğitimi kitapları hazırlamaktır. Oxford Yayıncılık Limited Şirketi’nin terör örgünü PKK’yı ve elebaşı Abdullah Öcalan’ı övücü bir politika izlemesinin düşünülmesi dahi üzücüdür. Oxford’un Türkiye genelindeki tüm çalışanları Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığına ve bölünmez bütünlüğüne gönülden inanan kişilerdir. Bu bağlamda, söz konusu kitaptaki hataya en büyük tepkiyi gösteren de, Türkiye’deki Oxford çalışanları olmuştur.

  Oxford Türkiye ekibi olarak, İngiltere Oxford’un çıkarttığı her yayını takip etmek mümkün değildir. Her yıl binlerce yayınlanan akademik proje yayınlarını takip ise tamamen imkansızdır.

  Oxford şirketine söz hakkı tanınmaksızın, hiçbir açıklama istenmeden, aleyhe, abartılı ve gerçek dışı yayınların yapılması son derece üzücüdür. Bu şekilde yargısız infaz yapılmış ve şirketimizin ticari menfaatine zarar verilmek istenmiştir. Söz konusu haberler ile ilgili olarak, ilgililer hakkında hukuki sürecin başlatılacağını,

  Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

  Oxford Yayıncılık Ltd. Şti.
   
Kitapta çirkin tanımlama konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çirkin Postacı

  Çirkin Postacı

  Dünyanın bana zindan olduğu günlerdi. Sanırım birkaç defasında da evden ağlayarak dışarı çıkmıştım... Hayatım kararmıştı da bir ışık bekliyordum sanki ama yoktu. İşte böyle düşündüğüm günlerde daire kapıma sıkıştırılmış bir Mektup buldum. Hayretle baktım üzerinde göndericisi yazmayan zarfa. Sonra odama girip açtım... "Acıları paylaşmak insanların vazifesidir" diyordu. "Senin...
 2. çirkin kız

  çirkin kız

  Küçük kız, kendini bildiği günden beri annesinden büyük bir şefkat görmüş ve ondan duyduğu sözlerle, Pamuk Prenses'ten daha güzel olduğuna inanmıştı. Ona göre; güzel yüzlü ve badem gözlüydü. Bir tanecik yavrusuydu her zaman. İlkokula başlayınca işler değişti. Arkadaşları onun hiç de güzel olmadığını, çirkin bile sayıldığını söylemekteydi. Küçük kız ilk önceleri onlara inanmadı çünkü herkes...
 3. Çirkinim

  Çirkinim

  neden çirkinim Öncelikle yönetici arkadaşlardan ve siz site üyelerinden özür dilerim. Neden özür diliyorum derseniz, ben bir bayan değil erkeğim. Siz bayanlara sitemim var, ağlama duvarının karşısına geçmiş kendime ağlıyorum ve size kızıyorum. O değerli vakitlerinizden 5 dakikasını bana ayırmanızı rica ediyorum.Ben görüntüsüyle barışık olmayan, aynalara küs 30' undan yıl alan bir adamım....
 4. Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Yazarı Kimdir

  Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Yazarı Kimdir

  Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Yazarı Kimdir ? Arkadaşlar bana acilen Çirkin Ördek Yavrusu Kitabının Yazarı Kim olduğunu yazarmısınız lütfen
 5. Çirkin Ördek Yavrusu Kitabını Kim Yazdı?

  Çirkin Ördek Yavrusu Kitabını Kim Yazdı?

  Çirkin Ördek Yavrusu yazarı kimdir Çirkin Ördek Yavrusu Kitabı yazarı Televizyon için filmleri çekilmiş, ünlü çocuk romanlarından biri olan Çirkin Ördek Yavrusu hangi ünlü yazara ait biliyor musunuz melekler ? :) Kendini ördek zanneden ve büyüdüğünde bir kuğu olduğunun farkına varan bir yavru kuğunun başından geçenleri anlatan bu güzel çocuk romanının yazarı Hans Christian Andersen'dir. :)

Sayfayı Paylaş