1. aSqimSin

  aSqimSin Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2007
  Mesajlar:
  3.030
  Beğenilen Mesajlar:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanßuL

  Leonardo Da Vinci Avrupa Toplululuğu Mesleki Eğitim Programı

  Konu, 'Avrupa Birliği Hukuku' kısmında aSqimSin tarafından paylaşıldı.

  LEONARDO DA VINCI

  AVRUPA TOPLULULUĞU MESLEKI EĞITIM PROGRAMI


  Avrupa Birliği Bakanlar Kurulu, birlik mesleki eğitim politikasını 6 Kasım 1994 yılında kabul etmiştir.Bu Politikaya uygun olarak geliştirilen Leonardo Da Vinci Programının ana amacı üye ülkelerin meslek eğitim politikalarının ve bu alandaki yenilikçi çalışmaların geliştirilmesine katkıda bulunmak ve işbirliğini geliştirmektedir.
  İlk aşaması 1995-1999 yıllarını kapsayan programa topluluğa üye ülkelerle, Avrupa Ekonomik alanına giren üç ülke ve Estonya, Macaristan, Litvanya, Romanya, Polonya ve Slovak Cumhuriyeti gibi ülkeler katılmıştır.
  Leonardo da Vinci programı PETRA, FORCE, LINGUA ve EUROTECNET gibi daha sonra geliştirilen çalışmalarla zenginleştirilmiştir.
  Leonardo da Vinci Programının ikinci aşaması 2000 -2006 yıllarını kapsamakta ve üye ülkelerde hayat boyu öğrenmeye ilişkin politikaları desteklemektedir. Bilgi ve beceri geliştirme teşvik edilmekte, bilgi ve becerilerinin çalışma hayatına ve vatandaşlık uygulamalarına entegre edilmesi teşvik edilmektedir. Özellikle de Sokrates ve Gençlik programları ile ortaklaşa desteklenen etkinliklerle bu yapılmaya çalışılmaktadır.

  TEMPUS

  Tempus , Avrupa’da yüksek öğretim konusunda işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan bir programdır. Bu Program, Avrupa Birliği’nin Güney Doğu Avrupa ülkeleri(Cordis Programı) ile Yeni Bağımsızlığına kavuşan Ülkeler ve Moğolistan’ın(Tacis Programı) ekonomik reformları ile yeniden kalkınmaları için yürüttüğü ekonomik ve sosyal yeniden yapılanma programının bir parçasını oluşturmaktadır.
  1989 ekiminde demir perdenin çökmesi Avrupa Birliği’ni büyük ölçüde etkilemiş, Avrupa’nın politik coğrafyası süratle şekil değiştirmiş, Doğu Almanya’nın Batı ile birleşmesi , Orta ve Doğu Avrupa’daki sosyal ve ekonomik yeniden şekillenme sürecinin başlangıcı olmuştur. Bunu takibeden on yılda Avrupa Birliği bu ülkelerdeki yeniden şekillenme sürecine belirlenen anahtar sektörlerde yardımcı olak üzere faaliyete geçmiştir. Bu sektörlerden biri de yüksek öğretimdir. Avrupa Birliği sahip olduğu üniversitelerarası ağ yolu ile zaten önemli bir tecrübe birikimine sahip bulunmaktadır. Birlik 1990 yılında Orta ve Doğu Avrupa Ülkelerinin bu konudak ihtiyaçlarını karşılamak üzere bir program oluşturmuş, böylece Tempus ortaya çıkmıştır. Tempus I, süratle genişlemiş, 1993 yılına gelinceye kadar 11 orta ve doğu Avrupa ülkesi programa katılmıştır. 1993 yılında alınan bir kararla eski Sovyet Cumhuriyetleri’nin de programa katılması benimsenmiştir. Rusya Federasyonu , Ukrayna ve Beyaz Rusya daha sonra da yeni Bağımsız Ülkeler ile Moğolistan’da programa dahil edilmiştir. Geçen sürede Tempus iki kere yenilenmiştir. Bunlardan 1994-98 yıllarını kapsayan Tempus II, 1998-2000 yıllarını kapsayan ise Tempus II bis olarak bilinmektedir.

  1994-2000 yılları arasında, program bünyesinde yüksek öğretim reformu alanında temel konular ile ilgili geniş işbirliği içeren çalışmalar başlatılmıştır.Bu çerçevede , üniversitelerarası ağ program geliştirme konusunda katılımcı ülkelere eğitsel materyaller ve öğretim metodolojilerini mukayese etme ve karşılaştırma imkanı vererek derslerini yenileştirilme ve uluslararası boyut kazandırma imkanı vermiştir. Aynı şekilde üniversite yönetimlerini geliştirmeyi amaçlayan projeler,üniversitelerde daha iyi çalışan uluslararası ilişkiler bürolarının kurulmasına yol açmış, böylece gelecekte daha iyi işbirliğinin temelleri atılmış ve dünya çapında bağlantıların kurulmasına yardım etmiştir.
  Balkanların değişen jeopolitik haritası Tempus Programına yükseköğretimde Avrupa ölçüsünde işbirliği için yeni boyut getirmiştir. Hırvatistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek , Makedonya ve Yugoslavya’nın programa katılması ile genişleme sürecektir.
  Programın son aşaması olan Tempus III 2000-2006 yıllarını kapsamaktadır. Bu yeni aşamanın amacı akademik topluluğun ötesinde karar vericileri ve sivil toplumu da geniş ölçüde bu programın içine almaktadır. Tempus, hem profesyonelleri, hem de akademisyenleri programa dahil ederek, hukuk, çevre, kamu hizmetlerinin geliştirilmesi gibi hayati önemi olan konularda güncel eğitim sağlanmasına yardımcı olacaktır. Ek olarak, Tempus projeleri çalışmalara bölgesel bir boyut katarak ve aday ülkeler ile işbirliği yaparak geçmiş on yılda kazanılmış deneyimleri paylaşmayı hedeflemektedir.
  Tempus’un on yıllık geçmişi katılımcı ülkelerin eğitimde yüksek standartların ulaşma ihtiyacının bilincinde olarak güçlü uluslararası üniversite işbirliği ağının gelişmesini sağlamıştır.
  Gelecek 5 yıl içerisinde (2001-2006), Tempus programı yeterli standartlara sahip ülkeler arasındaki bağı güçlendirecek ve derinleştirecektir. Bunu yaparken de, eğitim sektörünün ortak amaçlarının karşılıklı anlaşılmasını teşvik edecek ve sosyal ve politik istikrara katkıda bulunacaktır.

  YOUTH (GENÇLİK) PROGRAMI

  Avrupa Birliği çatısı altında yaşları 15-25 arasında olan 50 milyon genç bulunmaktadır. Merkezi ve Doğu Avrupa ülkelerininde katılımıyla bu sayı dikkate değer bir şekilde artacaktır..
  Youth programı, yaşları 18 ve üstü olan gençlere ufuklarını genişletmeleri ve girişimcilik duygularını arttırabilmeleri için imkan vermektedir. Youth, yerel yetkililer, proje liderleri ve diğer profesyonel ilgililer arasında Avrupa işbirliği yapısını sağlamaktadır. Hepsinin ötesinde, program mübadele ve örgün öğrenim için gençlere imkan vermektedir.​
  Bu program 30 Avrupa ülkesini kapsamaktadır.

  Decision No.253/2000)

   
Leonardo Da Vinci Avrupa Toplululuğu Mesleki Eğitim Programı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İçimizdeki Leonardo da Vinci

  İçimizdeki Leonardo da Vinci

  İÇİMİZDEKİ LEONARDO DA VİNCİ... Yazan: Dr. Yılmaz Argüden İstanbul’un fethinden bir sene önce doğan Leonardo sadece dünyada yapılmış en iyi resimler arasında sayılan “Mona Lisa” ve “The Last Supper” gibi eserleri meydana getiren bir ressam değil, aynı zamanda tanınmış bir mimar ve heykeltraş; uçan bir makine, bir helikopter, paraşüt, bugün itfaiyecilerin kullandığı uzayan merdiven,...
 2. Leonardo da Vinci

  Leonardo da Vinci

  leonardo da vinci eserleri vikipedi leonardo da vinci tabloları vikipedi Leonardo da Vinci, 15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519 tarihleri arasında yaşamış bir İtalyan Rönesans mimarı, müzisyen, anatomist, mucit, mühendis, heykeltraş, geometrisyen ve ressamdır. En önemli yapıtları Mona Lisa (1503 - 1507) ve Son Yemek’tir (1495 - 1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat...
 3. Leonardo Da Vinci Resimleri

  Leonardo Da Vinci Resimleri

  Leonardo Da Vinci Resimleri istiyorum sizden şöyle en güzel Leonardo Da Vinci Resimlerini paylaşırsanız çok iyi olur :)
 4. Leonardo Da Vinci kısa hayatı

  Leonardo Da Vinci kısa hayatı

  Leonardo Da Vinci nin en özet şeklinde hayatını yazarmısınız en kısa vurguluyorum tekrar. Bana Leorando Da Vinci'nin yaşamını kısa cümleler ve can alıcı bilgilerler ile sağlayıp verebilirseniz minnettar kalacağım. Teşekkürler.
 5. Leonardo Da Vinci Kendi Portresi

  Leonardo Da Vinci Kendi Portresi

  Leonardo Da Vinci kendi portresini paylaşabilirsiniz

Sayfayı Paylaş