Metriaclima-Maylandia Lombardoi (lombardoi, kennyi)

E

EspanOL

Forum Okuru
Metriaclima-Maylandia Lombardoi (lombardoi, kennyi)
300px-Maylandia_lombardoi.jpgGenel bilgiler:
Malawi gölünün kayalık bölgelerinde yaşayan bir mbuna türüdür. Su değerleri ve bakımı birçok malawi mbuna türüne benzemekle beraber aşırı bölgeci ve agresif karakteri onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliğidir.

Beslenme:
Omnivor, dietlerinde mutlaka bitkisel ağırlıklı yemler kullanılmalıdır.

Üreme:
Ağızda kuluçka yaparlar, kuluçka süresi 3 haftadır. Uygun koşullar sağlandığında üremesi birçok malawi cichlid türüne kıyasla kolaydır.

Cinsiyet Tayini:
Dişilerin mavi erkeklerin sarı renkli olması sebebiyle cinsiyeti en kolay belirlenen türlerdendir. Yavrular annenin renginde olup erkekler 5 cm civarı boya ulaştıklarında renkleri sarıya döner. Tank içindeki baskınlık durumuna göre karşı cinsin renklerini almaya meyilli davranışlarda istisnai de olsa bulunabilirler.
Dişi kennyi
sultan19rq.jpgErkek kennyi

marlon12zq.jpg

Bakımı:
Metraiclima-Maylandia familyasının tipik özelliklerini taşımakla beraber diğer üyelere kıyasla daha bölgeci ve agresiftir. Çoğu türün aksine dişi kennyiler de erkekler gibi bölgecidir ve yuvalarına yaklaşan balıklardan hoşlanmaz. Bu tip davranışlarda bulunan balıklara karşı agresif hareketlerde bulunurlar. Tank boyutları mümkün olduğunca büyük tutulmalı ve mutlaka bol yuva içeren kaya dekoru eklenmelidir. Yuvası olmayan bir kennyi akvaryumda asla huzurlu olmayacaktır. Sizin özenle kurduğunuz kaya dekoruna rağmen taşların altını kazarak kendi beğendiği şekli vermek çoğu diğer familya üyeleri gibi kennyilerin de çok sık yaptığı bir davranıştır. Güçleri yettiği oranda tankın baskın bireyi olmaya çalışırlar bu yüzden ölümcül kavgalardan uzak durmak için erkek sayısı mutlaka 1 olmalıdır.


Yorumlar: Hareketli ve renkli bir akvaryum isteyen tecrübeli akvaristler için ideal bir türdür. Bu sevimli balıklar doğru bakıldığı sürece tankınızın seyir keyfi en yüksek bireyleri olmaya adaydır.
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
Misafir
M
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
9K
EspanOL
E
Üst