1. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  Nimbochromis Linni

  Konu, 'Akvaryum' kısmında EspanOL tarafından paylaşıldı.

  < Konu Resmi..>


  Doğal ortamları :
  Malawi gölünün hemen her bölgesindeki kayalık bölgelerde görünürler. Diğer akrabaların farklı olarak kumluk ve sazlık ortamlarda pek gezinmezler. Genel itibariyle kayalık bölgelerde ürer ve yaşarlar. Erkekler 25 cm, dişiler ise maksimum 20 cm olurlar.

  Cinsiyet : Erkekler dişilere nazaran daha iri yapılıdırlar. Erkeklerin sırt yüzgeçlerinde beyay kırmızı ve sarı renkler güzel bir uyum içerisinde bulunmaktadır. Anal ve sırt yüzgeçleri dişilere nazaran daha iridir. Dişiler olgunlaşmadan önceki renklerini muhafaza ederler. Gövdelerinde halk arasında kiremit rengi diye tabir edilen bir renk hakimdir. Diğer Nimbochromislerden farklı olan yanı ilginç ağız yapısıdır. Erkekler olgunlaştıkça kiremit rengi vücudun baş tarafında transparan bir mavilik hakim olur.

  Davranış biçimleri: Bulundukları akvaryumda iki dişiye bir erkek düşecek şekilde konuşlandırılmalıdırlar. Diğer Nimbochromisler ve balıkçıl malawi gölü balıklarıyla karma akvaryumda yaşayabilirler. Yutabilecekleri tüm Malawi balıklarını yiyebilirler. Onun için bulundukları akvaryumda balıkların aynı boyda olmasına dikkat edilmelidir.

  Gerekli su şartları:Bu balıkların akvaryumlarının ısısı 23-25 C° arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır. Ph : 7-8,5 olmalıdır. Sert ve orta sert sulardan hoşlanmaktadırlar.

  Beslenmeleri: Linnilerin diğer nimbochromislereden farklı olan yanı yiyecek mönülerinde bitkisel gıdalarında bulunmasıdır. Ana besinleri tabii ki kendi akrabaları gibi küçük balıkları yemek olmasına karşın. Bazı durumlarda kayalar üzerindeki alg ve yosunları da yedikleri görülmektedir. Bunun için bulundukları akvaryumda hayvansal gıdaların yanında bitkisel gıdalarda verilmelidir.

  Üremeleri : Ağızda kuluçka metoduyla üremektedirler. Dişiler yaklaşık 20 kadar yumurta ile üç hafta kuluçkada kalırlar. Kuluçkada olan dişi balık, kayalık bölgelerde yavrularını güvenli bildikleri kısımlara salarlar. Yavrulara kısa bir süre artemia yedirilebilir. Daha sonra kuru yemler ufalanarak yedirilmelidir.

  Nimbochromislerin içerisinde en kolay bakım olan linniler az bir tecrübeyle kolayca beslenebilecek balıklardır. Oldukça dayanıklı bir yapıları vardır. Yavruyken veya yetişkin olduklarında dahi harika renklere sahiptirler. Uygun türlerle bir karma akvaryuma kolayca uyum sağlarlar. . 300- 1000 lt lik tanklar bu balıklar için ideal tanklardır.

  < Konu Resmi..>   
 2. fuhrer_albay

  fuhrer_albay Forum Okuru

  Ce: Nimbochromis Linni
  Sevmem Soguk Haybanlar Kedi KÖpek Nese
   
 3. EspanOL

  EspanOL Forum Okuru

  Ce: Nimbochromis Linni
  Balıkları bitiriyim kedi köpeğede geçicem inşallah :D:D
   
Nimbochromis Linni konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Nimbochromis Livingstoni (Yaşayan Kaya)

  Nimbochromis Livingstoni (Yaşayan Kaya)

  Yaşayan kaya akvaryumumuzda beslediğimiz güzel desenli malawi türlerinden biridir.Malawi gölünün sığ çamurlu kısımlarında yaşar,küçük balıkları yiyerek yaşamını sürdürür.Akvaryumumuzda etçil ağırlıklı yemlerle beslenmelidir.Diğer malawitürleri gibi ağızda kuluçka yapar.Dişi yaşayan kaya bir seferde 100 yumurtayı ağzında tutabilir.Agresif bir balıktır,çok yer ve diğer türlere göre çok çabuk...

Sayfayı Paylaş