Nimbochromis Linni

E

EspanOL

Forum Okuru
Nimbochromis Linni
nimbochromislinni1mr7.jpgDoğal ortamları :
Malawi gölünün hemen her bölgesindeki kayalık bölgelerde görünürler. Diğer akrabaların farklı olarak kumluk ve sazlık ortamlarda pek gezinmezler. Genel itibariyle kayalık bölgelerde ürer ve yaşarlar. Erkekler 25 cm, dişiler ise maksimum 20 cm olurlar.

Cinsiyet : Erkekler dişilere nazaran daha iri yapılıdırlar. Erkeklerin sırt yüzgeçlerinde beyay kırmızı ve sarı renkler güzel bir uyum içerisinde bulunmaktadır. Anal ve sırt yüzgeçleri dişilere nazaran daha iridir. Dişiler olgunlaşmadan önceki renklerini muhafaza ederler. Gövdelerinde halk arasında kiremit rengi diye tabir edilen bir renk hakimdir. Diğer Nimbochromislerden farklı olan yanı ilginç ağız yapısıdır. Erkekler olgunlaştıkça kiremit rengi vücudun baş tarafında transparan bir mavilik hakim olur.

Davranış biçimleri: Bulundukları akvaryumda iki dişiye bir erkek düşecek şekilde konuşlandırılmalıdırlar. Diğer Nimbochromisler ve balıkçıl malawi gölü balıklarıyla karma akvaryumda yaşayabilirler. Yutabilecekleri tüm Malawi balıklarını yiyebilirler. Onun için bulundukları akvaryumda balıkların aynı boyda olmasına dikkat edilmelidir.

Gerekli su şartları:Bu balıkların akvaryumlarının ısısı 23-25 C° arasındaki bir ısıda sabit tutulmalıdır. Ph : 7-8,5 olmalıdır. Sert ve orta sert sulardan hoşlanmaktadırlar.

Beslenmeleri: Linnilerin diğer nimbochromislereden farklı olan yanı yiyecek mönülerinde bitkisel gıdalarında bulunmasıdır. Ana besinleri tabii ki kendi akrabaları gibi küçük balıkları yemek olmasına karşın. Bazı durumlarda kayalar üzerindeki alg ve yosunları da yedikleri görülmektedir. Bunun için bulundukları akvaryumda hayvansal gıdaların yanında bitkisel gıdalarda verilmelidir.

Üremeleri : Ağızda kuluçka metoduyla üremektedirler. Dişiler yaklaşık 20 kadar yumurta ile üç hafta kuluçkada kalırlar. Kuluçkada olan dişi balık, kayalık bölgelerde yavrularını güvenli bildikleri kısımlara salarlar. Yavrulara kısa bir süre artemia yedirilebilir. Daha sonra kuru yemler ufalanarak yedirilmelidir.

Nimbochromislerin içerisinde en kolay bakım olan linniler az bir tecrübeyle kolayca beslenebilecek balıklardır. Oldukça dayanıklı bir yapıları vardır. Yavruyken veya yetişkin olduklarında dahi harika renklere sahiptirler. Uygun türlerle bir karma akvaryuma kolayca uyum sağlarlar. . 300- 1000 lt lik tanklar bu balıklar için ideal tanklardır.

nimlinnipk9.jpg
 

Benzer İçerikler

E
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
EspanOL
E
M
Cevaplar
3
Görüntüleme
18K
*MeleK*
*MeleK*
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
5K
Misafir
M
E
Cevaplar
0
Görüntüleme
762
EspanOL
E
Üst