Milyar dolarlar Google'a akıyor

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
Milyar dolarlar Google'a akıyor
Dünyanın en büyük arama motoru olan Google'ın merakla beklenen üçüncü çeyrek finansal sonuçları açıklandı. Google'ın yüksek kar açıklayacağı beklentisiyle bir süredir borsadan Google hissesi toplayan yatırımcılar haklı çıktı. Hatta sonuçlar beklentilerin de üzerinde geldi.


Google, yılın üçüncü çeyreğindeki gelirlerini geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 57 artırırken, 4.23 milyar dolara çıkardı. Şirketin net karı ise yüzde 46 artışla 1 milyar doların üzerine çıktı.
Bu olumlu sonuçlar bir süredir ralli hareketi yapan Google hiselerinde yeni bir harekete neden oldu. Hisseler dün yüzde 1 değer artışı ile 642 dolara tırmanırken, yeni bir rekor kırmış oldu. Üç yıl önce 85 dolardan halka arz edilen Google hisselerindeki kazanç böylece 8 kata yaklaştı.

Google hisselerinin yükseleceğini öngören analistler, geçtiğimiz haftalarda bu yönde raporlar yayınlamıştı. Hisse fiyatı 580 dolarlarda iken 600 doları görmesine neredeyse kesin gözüyle bakan analistler bu tahminlerinde yanılmamış oldu. 8 Ekim'de tarihinde ilk kez 600 doları gören Google hisseleri için artık 700 dolarlı rakamlar konuşulmaya başlandı.

Hürriyet
 
Üst